Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 3,6 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu, který jej v pátek zveřejnil na webu.
V meziročním srovnání k růstu HDP pomohly podle statistiků výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého kapitálu, naopak negativní vliv na něj nadále měla zahraniční poptávka. K mezičtvrtletnímu růstu české ekonomiky na výdajové straně přispěla jen domácí poptávka, komentoval zveřejněné výsledky ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Podle něj mírný mezičtvrtletní růst hrubé přidané hodnoty podpořilo odvětví služeb, naopak průmysl a stavebnictví stagnovaly. Na meziročním růstu hrubé přidané hodnoty se nejvíce podílela odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Dařilo se i stavebnictví i většině odvětví služeb, doplnil ČSÚ.
V prvním čtvrtletí česká ekonomika stoupla meziročně o 4,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,9 procenta.
„Odolnost ekonomiky je nečekaně silná vzhledem ke kumulaci negativních faktorů. Pod tíhou vysoké inflace erodující reálnou hodnotu příjmů a úspor domácností bude ovšem v druhé polovině roku slábnout jeden z hlavních pilířů růstu ekonomiky – domácí poptávka,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
Podle Marka by slábnoucí domácí poptávku mohla efektivně zmírnit zacílená fiskální opatření, nicméně vysoký rozpočtový schodek limituje prostor fiskální politiky.