Testy ze slin, které umí odhalit tři hlavní respirační virová onemocnění. To nabídne zájemcům od prosince nová služba s názvem Guardiana od české firmy DIANA Biotechnologies. V České republice si lidé mohou testovací sadu koupit přes internet na webu společnosti za 850 korun.
V ceně sady je i služba, která zajišťuje vyzvednutí vzorku kurýrem a jeho odvoz do laboratoře tak, aby lidé nemuseli nikam chodit a mohli si udělat samoodběr pro spolehlivý PCR test z domova. V tomhle směru jde o přelomovou novinku, dosud si lidé mohli sami dělat jen méně spolehlivé antigenní testy. „V Praze spolupracujeme s kurýrní službou DoDo, jejíž kurýr zákazníkovi po objednání doručí odběrovou sadu a po provedení odběru odveze vzorek do laboratoře,“ vysvětluje ředitel DIANA Lab Martin Dienstbier.
Výsledky zjistí pak zájemci přes internet v aplikaci, kterou společnost vyvinula speciálně k testovací sadě. „Z jednoho vzorku slin je možné provést vyšetření na přítomnost tří hlavních respiračních virových onemocnění, a to covid-19, chřipky a RSV. Poslední jmenovaná nemoc je nyní velmi rozšířená, napadá hlavně malé děti a ohrožuje staré lidi či chronicky nemocné,“ popisuje ředitel DIANA Lab Martin Dienstbier.
Produkt také reaguje na nový fenomén – tripledemic, kdy se k epidemii koronaviru přidávají právě i infekce chřipkou a RS virem. „Oba tyto respirační viry byly v předchozích letech tlumené opatřeními proti covidu, ale letos se mohou vrátit v plné síle, protože imunita vůči nim je zřejmě slabší. To je i důvod, proč jsme na trh uvedli náš PCR respirační panel, který tyto tři viry detekuje v jednom testu,“ vysvětluje Dienstbier.
Testování v podobě služby Guardiana zavádí DIANA aktuálně jen v Praze, ale od nového roku se plánuje její rozšíření po celé České republice. Do budoucna chce společnost rozšířit platformu i pro další domácí diagnostiku. Ve vývoji jsou například sady pro detekci pohlavně přenosných chorob z moči a řada dalších testů v oblasti mikrobiologie či genetiky. Lidé by si tak do budoucna mohli v mnoha případech ušetřit cestu k lékaři.
Testy jsou určené pro jednotlivce, ale cílí také na firmy, které mají zájem testovat své zaměstnance, aby zabránili šíření nemocí nebo přidali zajímavý zaměstnanecký benefit. Testy jsou prý velmi citlivé a spolehlivé. „Myslím si, že globálně na celém světě je jen velmi málo výrobců diagnostik, kteří umí vyrobit tak citlivé testy ze slin jako my, a vidíme v tom velký obchodní potenciál i na zahraničních trzích,“ vysvětluje Martin Dienstbier, který firmu v roce 2018 spoluzakládal se svým společníkem Václavem Navrátilem.
„V jejím počátku jsme získali asi stamilionovou investici a mohli se osamostatnit. Vybudovali jsme si laboratoře a dál rozvíjeli naši technologii. Našimi zákazníky byly zpočátku hlavně farmaceutické firmy, během pandemie se náš byznys zásadně proměnil a začali jsme se víc soustředit na diagnostiku,“ popisuje Martin Dienstbier, biofyzik a genetik, který se ale také dlouho pohyboval v byznysu.
V letech 2020 a 2021 dodali laboratořím přes šest milionů PCR testů. „Během covidu vznikla naše diagnostická divize a využili jsme toho, že jsme možná nejlépe v České republice rozuměli technologii PCR. Používali jsme ji totiž už předtím při vývoji léčiv,“ popisuje Martin Dienstbier.
Vývoj jejich léčiv a částečně i vývoj protilátek vychází z technologie DIANA, kterou vynalezl CEO společnosti Václav Navrátil. Jde o metodu, která umožňuje extrémně citlivou detekci proteinů a měření jejich interakce s chemickými látkami.
Skupina DIANA Biotechnologies loni utržila rekordních 926,8 milionu korun. Jde tak o 335procentní nárůst ve srovnání s rokem 2020, kdy ještě neexistovaly dceřiné firmy DIANA Lab a DIANA Engineering. Společnost za rok 2021 vykázala konsolidovaný čistý zisk ve výši 580,3 milionu korun. „Na začátku v roce 2018 nás bylo jen šest, kteří jsme pro firmu pracovali. Nyní jsme se rozrostli na téměř sto zaměstnanců a dále expandujeme,“ popisuje Dienstbier, jak moc koronavirová pandemie firmu a její růst ovlivnila.
Vedení DIANA Biotechnologies chce i nadále pokračovat v investicích do výzkumu, soustředit se na zahraniční expanzi, rozšířit portfolio a postupně vybudovat farmaceutickou a diagnostickou společnost s globálním dosahem. Do vývoje a rozvoje vloží v následujících letech přibližně půl miliardy korun.
Jedním z projektů, na kterém výzkumníci společnosti nyní pracují, je například včasná diagnostika rakoviny: pokud se unikátní způsob testování podaří uvést v život, půjde o přelomový vynález schopný zachránit miliony životů. Právě při léčbě rakoviny je totiž důležité, aby se na nemoc přišlo včas a začalo se co nejdříve s léčbou.