Chytnout a držet. Brněnský byznysmen Jiří Pecina vloni ve Forbesu vyhlásil, že se chystá dobýt globální trh telemedicíny. Našlápnuto má dobře. Jeho aplikace Meddi app už dva roky po spuštění zajistila téměř stomilionový obrat.
Pacienty s lékaři už kromě Česka a Slovenska propojuje také v Maďarsku, Řecku, Ekvádoru, Peru, Mexiku nebo Kolumbii. Na podzim zahájí vstup na německý trh a bude expandovat do Bolívie, Argentiny a Chile. „Do pěti let chceme pokrýt celou Latinskou Ameriku a Evropskou unii,“ vzkazuje nyní Jiří Pecina, který se inovativního byznysu chytl před šesti lety a od té doby ho pevně drží.
„Když dělám nějaký projekt, jsem jen v něm a neřeším nic jiného,“ říká spolumajitel úspěšné softwarové společnosti Meddi hub. „Mám sice nějaké investice z minulosti, ty ale řídí jiní. Nejsou to mé firmy a ani nechci, aby někdo věděl, že v nich mám investici,“ dodává. I z jejich profitu ale financuje svůj současný telemedicínský byznys.
Videohovory i měření životních funkcí
„Původní investice byla 250 milionů korun a od té doby investujeme úplně všechny peníze, které Meddi vydělává. V loňském roce šlo do vývoje a expanze 60 milionů korun, letos dalších přibližně 90 milionů,“ vypočítává bývalý majitel sítě autocenter Eurocar, kterou vybudoval se svou manželkou Alenou Ingrid. V roce 2008 ji prodali a odešli do USA.
Vrátili se, aby využili vyhlášené české vývojářské podhoubí a ponořili se do telemedicíny. Zatímco on řídí byznys, ona zúročila svoje letité zkušenosti s vývojem softwaru pro jejich autocentra a autoservisy a stojí tak nyní pevně za vývojem softwaru Meddi jako jeho architektka a manažerka.
Meddi app nabízí spojení s doktorem v režimu 24/7, videohovory, chat, sdílení lékařských zpráv a dalších dokumentů a během vteřiny zvládne provést několik desítek tisíc zašifrovaných hovorů naráz. Navíc vždy hovoříte přímo s lékařem či lékařkou a to max do 30 ti minut.
Kromě toho aplikace s pomocí telefonu uživateli změří základní životní funkce, saturaci kyslíkem, jednoduché EKG a hladinu stresu. Od září půjde prostřednictvím kamery změřit tlak a za několik měsíců také stanovit hemoglobin v krvi a okamžitou hladinu cukru.
K aplikaci si také můžete připojit veškerá chytrá zařízení jako jsou hodinky, prstýnky a další fit náramky nebo dokonce chytré váhy.
Vytunit jihoamerickou telemedicínu
Platforma má velké úspěchy v Latinské Americe. Primárně se i vyvíjí pro ni a až poté překlápí do české mutace. Právě Latinská Amerika byla od začátku Pecinovým cílem. „Mentálně je nám nejblíž a telemedicína v ní není novým pojmem. Už 20 let v ní nějakou formou funguje. Obvykle je to lékař na Skypu, Messengeru či WhatsAppu v kombinaci s místností plnou asistentek a sestřiček přepisujících z chatů informace,“ popisuje praxi, která předcházela nástupu Meddi app.
„Měli černobílou televizi a my jsme jim jen dali barevnou. Navíc v 3D,“ přirovnává Jiří Pecina s úsměvem pokrok, který za oceán doručil.
V Latinské Americe běží ve spolupráci s Meddi celá řada dalších projektů. Pro těhotné ženy Meddi Baby, pro pacienty s diabetem Meddi Diabetes a na konci července firma podepsala smlouvu s třetí největší nemocnicí v Ekvádoru.
Další projekt rozjíždí ve spolupráci s peruánskou armádou, jde o zajištění zdravotní péče pro říční plovoucí nemocnici NAPO, která na Amazonce a Ucayali ošetří ročně přes 100 000 pacientů.
V pralese i v českých firmách
Meddi app se zároveň implementuje do lékařské péče na vojenských námořních plavidlech „Námořnictvo zajišťuje péči pro domorodce a lidi bydlící podél velkých řek. V peruánské džungli mají všichni chytrý telefon, rychlý internet, ale nemají lékaře. Jednou za šest až 12 měsíců k nim sice přijede nemocniční loď, naše aplikace jim ale umožňuje jejich zdravotní problémy konzultovat v reálném čase,“ vysvětluje hlavní přínos Jiří Pecina.
Například u komplikovaného porodu může lékař přes videohovor poradit lidem na místě, co mají dělat. A pomáhá mu při tom také zdravotní dokumentace, která je dostupná v aplikaci a lékař tak po svolení pacienta může na dálku nahlížet do jeho záznamů a anamnézy.
Letos v červnu získal latinskoamerický tým Meddi mezinárodní ocenění za přínos technologií ve zdravotnictví, které uděluje Mezinárodní Společnost pro výzkum, zdraví, rozvoj podnikání a technologie (SIISDET). „Jako první a jediná česká technologická firma jsme dostali ohodnocení za přínos lidstvu ve zdravotnictví,“ říká pyšně byznysmen.
V Česku aplikaci využívá například Masarykův onkologický ústav, zdravotnická zařízení skupiny Agel, ale i firemní klienti jako Visa, Hospodářská komora ČR, Veolia či Policie ČR.
Jako bonus pro své zaměstnance platformu využívá v Česku kolem 160 firem, na Slovensku jsou to další desítky. „Garantujeme spojení s lékařem do 30 minut, ale například společnost Visa má u nás garanci do pěti minut pro své VIP klienty,“ podotýká Jiří Pecina s tím, že spolupráce s firmami mimo jiné vydělává na to, aby Meddi dosáhlo svého cíle. „Tím cílem je být v nemocnicích a ukotvit úhrady telemedicínských výkonů v systému veřejného pojištění.“
Vývoj není hotový nikdy
Na vývoji softwaru v současnosti pracuje 71 lidí. Tým testerů každé ráno po příchodu do práce dvě hodiny zkouší fungování všech aplikací, a to na 36 různých mobilních telefonech „Víte, jaký je nejstarší vývojářský vtip? Už je to hotové,“ směje se Pecina.
Sám není zvyklý založit ruce. Podnikat začal už ve 13 letech. Tehdy se s kamarádem rozhodli, že finančně pomohou svým rodinám a v nevyužité kočárkárně na sídlišti v brněnském Starém Lískovci si tajně otevřeli cykloservis. O dva roky později prodali první ojetinu a v sedmnácti už dováželi auta ze Spojených států.
S manželkou jako první společný projekt provozovali hlídané parkoviště v Brně-Líšni, poté síť autocenter a autoservisů a pak jen pasivně investovali. Teď dobývají svět s medicínou na dálku a jako vždy spolu.