V záplavě více než čtyř tisíc vystavovatelů na největším veletrhu spotřební elektroniky CES je i necelá desítka zástupců z Česka. V rozlehlém areálu Sands Expo v centru Las Vegas mají své stánky hned v několika sekcích. Kdo letos na CES vystavoval?
Stopskate: Elektronická brzda na inlajny
Že se na inline bruslích těžko brzdí, ví každý. Jaroslav Černý z Olomouce se s tím před třemi roky rozhodl něco udělat. Tak se zrodil prototyp patentované elektronické brzdy, která se přichycuje na druhé a třetí kolečko a ovládá se z ruky zařízením velkým jako dálkový ovladač k TV. Prostě zmáčknete tlačítko a zabrzdíte skoro na pětníku.
Na CES se Stopskate představil v rámci spuštění prodeje na americkém trhu. Cena této e-brzdy? Tři sta dolarů. Český startup ve Vegas zaujal a už navazuje kontakty s velkými výrobci jako FILA, Rollerblade, na domácí půdě spolupracuje s moravským výrobcem Tempish.
Miomove: Chytrá stélka do bot
Věděli jste, že byste při běhu měli dopadat na vnější střední část chodidla? „Většina lidí běhá přes paty a otřesy se pak přenášejí do celého těla,“ říká Barbora Malaníková, zakladatelka startupu Miomove, který nedávno vyhrál soutěž Vodafone Nápad roku 2019 se svou chytrou botou – i když jde vlastně o stélku do boty, která se nabíjí přes USB a díky tlakovým senzorům pro analýzu nášlapu pomáhá lidem zlepšovat techniku chůze a běhu.
Prototyp vyrobený z materiálu EVA (etylenvinylacetát) je odolný, prodyšný a nemá paměťový efekt. U stánku číslo 51514 mohou zájemci vidět propojení stélky s tabletem a vizualizaci tlakových bodů, které chodidlo vytváří. Miomove ve Vegas hledá partnera, tedy výrobce bot, do kterých by svou technologii mohl zabudovat. Podle Malaníkové už si s českým startupem byli popovídat zástupci Nike, Asics, a dokonce i Googlu.
Smart Guide: Kat Mydlář ukáže cestu
Platforma na průvodcovské aplikace má 150 tisíc uživatelů a obsahuje 370 destinací. Online verze je zdarma a za stažení se platí. Prý zatím nejvíce vydělal Istanbul a i Praha je dost oblíbená. Aplikace obsahuje informace o památkách, možnost koupit si lístky, nabízí komentované procházky a přidává rozšířenou realitu. Třeba na Staroměstském náměstí potkáte kata Mydláře, který s mečem v ruce zvědavému turistovi prozradí, že tady v roce 1621 popravil 27 českých pánů.
Zakladatel Jan Doležal sází na to, že podobně jako nemáte taxikářskou nebo hotelovou apku pro každé město zvlášť a vystačíte si s Uberem nebo Booking.com, Smart Guide by mohl být univerzální průvodcovskou aplikací pro všechny zajímavé destinace. Kromě toho rozvíjí spolupráci například s RegioJetem či Deutsche Bahn, pro které vyvinul aplikaci „vlakem na výlet“ s virtuální stevardkou.
Domotron: Opravdu chytrá domácnost
„To, že u vás doma vytáhnete rolety nebo ztlumíte topení přes mobil, není smart. To je remote,“ říká Alex Janušek. „Smart je, že se věci dějí automaticky, protože systém sám ví, co má dělat.“ A to je právě to, co dělá Domotron: správně se jmenuje „domácí automatizace“ a díky spoustě senzorů a řídicí jednotce dokáže naučit váš dům chovat se opravdu inteligentně.
Samozřejmě to není zadarmo, i u menšího domu počítejte se stovkami tisíc korun. Ovšem dostanete prý komfort a úsporu energií, na které nedosáhnete, ani když si pořídíte kupu samostatných chytrých zařízení. Domotron už od venture kapitálových investorů (zejména fondu českého miliardáře Tomáše Krska) dostal 1,8 milionu eur a chystá se na „áčkové“ investiční kolo, které by mělo přinést tři až čtyři miliony eur. S vlastním chytrým vypínačem Switch Pro navíc startup vyrazil na crowdfundingový portál Indiegogo a věří, že prorazí na americkém trhu.
24 Vision: Pozor, kontrola!
Devětadevadesát továren ze sta dnes na finální kontrolu kvality používá lidské zdroje. Mladá firma z Frýdku-Místku se to snaží změnit a ve Vegas vystavuje kontrolní systém založený na kamerovém snímání a umělé inteligenci, který už dobře znají například v nošovické fabrice Hyundai. Tam kontroluje hotové sedačky a palubní desky, jestli jsou správně smontované a není na nich nějaký defekt.
24 Vision je aktuálně součástí akcelerátoru Startup Yard a na radu tamních mentorů se začal soustřeďovat pouze na automobilový průmysl. „Tam je pro nás největší potenciál,“ přitakává Andrea Cvicková z týmu 24 Vision. Severomoravský startup se proto vedle Hyundai baví i se zástupci Škody Auto a fabriky PSA a má již navázanou spolupráci s jihlavským Boschem, kde kontroluje kvalitu čerpadel do motorů.
Precismo: Každý malý detail
Pražský startup disponuje fotorealistickou skenovací technologií, která umí převést reálné objekty do virtuální podoby. A to v neuvěřitelném detailu, v němž poznáte i milimetrové defekty – třeba praskliny v kovových dílech. „Jsme schopní výrobcům ukázat chyby, o kterých ani netušili, že je jejich výrobky mají,“ říká Mikuláš Herskovič z Precisma, do kterého daly peníze české fondy Nation1 a Koopeo Ventures.
Své 3D skenování na veletrhu CES Precismo předvádí na příkladu naskenované bílé tenisky, kterou si můžete virtuálně prohlédnout ze všech stran a přiblížit tak, že poznáte textilní vzor na tkaničce. „Byli se za námi podívat lidé z Applu, Samsungu nebo Lockheed Martin, ale uvidíme, co z toho bude. Tady všichni hodně mluví,“ dodává Herskovič.
Integromat: Automat místo lidí
Pražská firma, která vznikla okolo trojice zakladatelů Tomáše Schela, Romana Bršlici a Pavla Durase, nabízí online automatizační platformu. Ta zjednodušeně řečeno automatizuje procesy, které se většinou dělají manuálně – propojuje aplikace jako Gmail, Dropbox, Facebook nebo Slack a převádí mezi nimi data.
Třeba vám tak každé ráno stáhne údaje z Google Analytics a transformuje je do zprávy na Slacku, kterou rozešle všem relevantním příjemcům. Tím dokáže ušetřit čas a prostředky zákazníkům, jako jsou Uber, Cisco nebo Adidas.
Vividbooks: Tak trochu jiná učebnice fyziky
Vítek Škop loni odevzdal na UMPRUM diplomovou práci, kterou nyní představuje i na CES. Jde o interaktivní učebnici fyziky pro iOS zařízení, využívající augmentovanou realitu k rozhýbání statických obrázků. Kresba parní lokomotivy na zdi tak najednou ožije, když na ni namíříte iPad. Nebo se touhle zábavnou formou můžete naučit Newtonovy a Archimedovy zákony či pochopit princip čtyřtaktního motoru.
„Jde o to, aby to učení děti bavilo. Zejména u věcí, které je těžké vysvětlit na statickém obrázku,“ říká Škop, který v těchto dnech do Vividbooks nabírá pětimilionovou seed investici, díky níž doplní kompletní učebnici fyziky a chemie pro základní školy. Současná demoverze je zdarma, ale až bude hotovo, měla by se cena pohybovat v desítkách tisíc korun. U Škopova stánku se na CES zastavil nejen David Copperfield, ale i zástupci Amazonu a Applu, kteří byli z Vividbooks tak nadšení, že pozvali Škopa na příští týden do Cupertina.
Avast: Aby vám někdo nehacknul žárovku
Český technologický gigant, který začínal na antivirech, se rozkročil i do hardwaru. Nově začíná prodávat zařízení Omni, které chrání vše, co se dnes v domácnosti připojuje na internet. Instalovat antivirus na termostat nebo chytrou žárovku jde těžko, před čím dál vynalézavějšími útočníky je ale potřeba chránit i tato zařízení. Jak? Omni se připojí k routeru a vytvoří bezpečnostní štít na úrovni sítě.
Hardwarová ochrana za 100 dolarů je zatím dostupná jen v USA, ještě letos by se však měla dostat i na evropský trh. Avast ji vyrábí v Číně, ale prý si dal velmi záležet na tom, aby se v ní neobjevila žádná zadní vrátka. Na CES se svým prvním zařízením zabodoval: dostal za něj prestižní Innovation Award.
Recall: Kam jsem jen dal klíče?
Českobudějovická firma léta vyrábí a prodává příslušenství k mobilům, ale teď k nabíječkám, obalům a powerbankám pod značkou Fixed přidává i čistě vlastní produkty. Například Smile, což je GPS hlídač (tracker) s pohybovým senzorem. Přes bluetooth se spáruje s vaším mobilním telefonem a nabízí dosah 20 až 30 metrů. Když si Smile, který je o něco málo větší než víčko PET lahve, přiděláte třeba na klíče, v mobilní aplikaci snadno zjistíte, kde ho váš telefon naposledy „viděl“.
Hlídací gadget stojí 999 korun a dostanete k němu i ručně šitou peněženku (vyrábí se v Prostějově) se speciální kapsičkou právě na tracker. Recall vyvinul i další chytré produkty: například zámek na otisk prstu nebo tracker Buddy, který přes speciální úzkopásmovou síť (NB-IoT) může sledovat třeba pohyb auta.
Oliver Dlouhý: Jediný český spíkr
Mezi panelisty a vystupujícími na letošní konferenci CES byl jediný Čech: Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com. V panelu nazvaném Smart Tourism mluvil o tom, že v budoucnu se bude cestovat přes předplatné, podobně jako dnes na hudbu používáme Spotify nebo Netflix na filmy a seriály, a poté vyrazil na hamburger do populárního fastfoodového řetězce In-n-Out Burger oslavit své 32. narozeniny.
Ve Vegas se mezi návštěvníky veletrhu objevilo i několik dalších tváří z české technologické scény, například 3D tiskař Josef Průša se svým týmem nebo zakladatelé STRV Lubo Smid a David Semerád.