Jde o největší obchod českého byznysu. Spojení Avastu s americkou softwarovou společností NortonLifeLock, které obě firmy oznámily v noci na středu, dosahuje hodnoty až 186 miliard korun.
Nová společnost, která vznikne fúzí české firmy s americkým lídrem v oblasti kybernetické bezpečnosti, má vysoké ambice. Chce transformovat celý trh a stát se jednou z top dvaceti softwarových firem světa.
Podle CEO Avastu Ondřeje Vlčka je spojení obou firem důležitý milník nejen pro Avast, ale i pro Českou republiku. Nová společnost si totiž českou stopu podrží. Nejenže zůstanou zakladatelé firmy Pavel Baudiš a Eduard Kučera spolu s Ondřejem Vlčkem ve společnosti jako akcionáři – navíc budou mít v Česku i nadále silné zastoupení.
„Pavel Baudiš a já budeme členy představenstva a vedení bude složeno z manažerů na obou stranách. Firma se zavazuje, že si zachová významnou přítomnost v České republice,“ uvádí Vlček.
„Nadále budeme zaměstnávat v Česku lidi, v nejužším vedení globálně silné společnosti budou Češi a jedno ze dvou sídel bude v Praze,“ shrnuje Vlček českou stopu v dealu století. Čeští i američtí zaměstnanci obou firem se také pravděpodobně zapojí do hledání jména nově vzniklé společnosti.
Vlček dále představil detaily dohody o podmínkách fúze. Akcionáři Avastu budou mít na výběr mezi většinovou hotovostní opcí, která se z devadesáti procent skládá z hotovosti a z deseti procent z akcií nově spojené firmy, a většinovou akciovou opcí, kde je poměr jedenatřicet procent hotovosti a devětašedesát procent akcií.
V případě, že si akcionáři Avastu zvolí převahu hotovosti, obdrží sedm dolarů a 61 centů za akcii plus 0,0302 akcie nového Nortonu za každou akcii Avastu, kterou vlastní. U druhé varianty s převahou akcií to budou dva dolary 37 centů na akcii a 0,1937 akcie Nortonu za každou akcii Avastu.
Rozhodnutí akcionářů, která padnou na valné hromadě Avastu, nakonec ovlivní podíly, jaké budou mít ve spojené firmě miliardáři Baudiš, Kučera a Vlček podíly. „Všichni tři si volíme možnost s akciemi a zůstaneme v nové společnosti významnými akcionáři,“ říká Vlček a dodává, že stávající akcionáři Avastu budou držet něco mezi 14 a 26 procenty akcií nové firmy.
Finální uzavření obchodu se dá očekávat někdy v horizontu devíti až deseti měsíců. Nejprve se totiž musí uskutečnit valné hromady obou firem a transakce musí projít všemi regulatorními procesy v zemích, kde obě firmy působí. „Do té doby budou obě společnosti fungovat samostatně,“ doplňuje Vlček.
Vznikne podle něj silná globální společnost s více než půl miliardou uživatelů, která spojí silné stránky Avastu v oblasti ochrany soukromí a silné stránky Nortonu v oblasti ochrany identit. CEO Avastu ji vidí mezi dvaceti největšími softwarovými firmami na světě.
„Fúze zajistí větší geografickou diverzifikaci a přístup k širší uživatelské základně. A vylepší i finanční profil kombinované společnosti. Očekává se, že po uplynutí prvního roku od dokončení fúze bude společnost významně zvyšovat upravený zisk na akcii. Jde tedy o velmi zajímavou transakci pro všechny strany,“ vyjmenovává dopady obchodu Vlček.
Nápad spojit v rámci fúze obě firmy vzešel podle Vlčka ze vzájemné komunikace mezi Avastem a vedením NortonLifeLock. „Byli jsme v kontaktu od začátku působení CEO NortonLifeLock Vincenta Pilettea, tedy zhruba rok a půl. V průběhu času jsme začali mluvit o tom, jestli by taková kombinace fungovala a nakonec jsme to dotáhli až sem,“ popisuje Vlček.
Obě firmy si podle něj uvědomují, že se trh s kyberbezpečností dynamicky rozvíjí, avšak velké firmy se nedokázaly plně transformovat do moderní podoby a jsou pořád vázané na dobu klasických antivirových programů z počátků internetu.
„My chceme být natolik silní, abychom trh změnili. A s tím souvisí i konkurence, která je silnější než dříve, jelikož vznikají desítky a stovky schopných startupů,“ konstatuje Vlček.
Zároveň dodává, že ve hře nebyla žádná jiná firma a pro případnou fúzi připadal od začátku v úvahu jen americký NortonLifeLock. „Nedělali jsme žádnou aukci, byla to velmi cílená a promyšlená transakce, která má připravit služby pro uživatele, které redefinují trh. Z tohoto titulu tam nikdo jiný nefiguroval ani jsme o tom neměli zájem,“ dodává CEO Avastu.
Český zákazník spojení obou firem podle Vlčka pozná jak v krátkodobém horizontu, kdy se propojí stávající služby Avastu a Nortonu, tak i v tom dlouhodobém. Historická fúze má nabídnout především zcela nové produkty a služby.