České spořitelně (ČS) loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 procenta na 20,2 miliardy korun. Podle banky je za tím výrazně vyšší provozní výsledek odrážející obchodní růst a celkové zotavení po pandemii covidu-19. Provozní zisk dosáhl hodnoty 28,5 miliardy korun a meziročně vzrostl o rovných třicet procent.
Provozní výnosy vzrostly v meziročním srovnání o necelých osmnáct procent na téměř padesát miliard korun a podle banky byly ovlivněny rostoucím čistým úrokovým výnosem, čistým výnosem z poplatků a provizí a čistým ziskem z obchodních operací.
Čistý úrokový výnos se jako nejdůležitější složka provozních výnosů oproti roku 2021 zvýšil o osmnáct procent na 36,7 miliardy korun. Rostly klientské úvěry i vklady a vývoj podpořily také investice do dluhopisů. „Čistý úrokový výnos byl též pozitivně ovlivněn prostředím vyšších úrokových sazeb odrážejících se na straně úvěrů a vkladů,“ uvedla banka.
Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 3,5 procenta na 9,5 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací stoupl o 116 procent na 3,7 miliardy korun. Tento výrazný růst byl podle banky způsoben vyšším obchodním růstem a obecně vývojem po pandemii covidu-19.
Celkové provozní náklady se meziročně zvýšily o 4,6 procenta na 21,3 miliardy korun – rostly zejména náklady na zaměstnance a ostatní správní náklady.
Česká spořitelna má přes 4,5 milionu klientů a podle jejich počtu je největší bankou v Česku. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je pak klíčovým hráčem na bankovním trhu celé střední a východní Evropy. Ta podle předběžných výsledků v loňském roce zvýšila provozní zisk o 16,3 procenta na čtyři miliardy eur – tedy 94,5 miliardy korun. K těmto číslům rovněž přispěl hlavně zájem o úvěry, růst úroků a snížení provozních nákladů.