Kolem šesti set hostů, přes sto řečníků na dvou pódiích a nabitý program od začátku do konce. Karlovy Vary zažily dosud největší konferenci Lepší Česko, kterou Forbes pořádal.

Sešly se na ní politické špičky, ale i významné tváře byznysu nebo kulturního světa. Hledaly společně směr, jakým navést zemi k lepším zítřkům. A ač by se z jejich myšlenek dal vystavět dům, jedno slovo z jejich úst zaznívalo opakovaně. Odvaha. Přesně tu Česko potřebuje, aby si vydobylo své místo ve světě.

Už od rána se na dvou scénách střídali řečníci ze všech možných oborů. Ke slovu se dostali politici, od toho nejvyššího – premiéra Petra Fialy až po jeho ministry školství, financí nebo dopravy.

O tom, co zemi chybí, promluvili i byznysmeni, vědci, ale také představitelé kulturního života – designéři, režiséři, herci. A i když by se mohlo na první pohled zdát, že naše země nevzkvétá, tak špatné to s ní podle řečníků zase není. Jen potřebuje trochu nakopnout.

„Ignorujeme a nevyužíváme potenciál, který máme. Nikdy jsme třeba nepodlehli většímu odlivu mozků z České republiky a to jsou hodnoty, které nám foukají do plachet a je potřeba je využít,“ řekl Vítězslav Lukáš, šéf firmy ABB. Jeho radou je, aby firmy nerezignovaly na výrobu v zemi a aby k tomu, co umějí, ještě přidaly inovace a chytrý obchod.

V čem se hosté shodovali, byla také změna vzdělávacího systému. Ostatně s ním je spokojena jen třetina Čechů, jak vyplynulo z průzkumu, který každoročně sestavuje Forbes u příležitosti konference Lepší Česko.

A se širokou veřejností se podle ředitele agentury Ipsos Jakuba Malého shodují i firmy. „Za největší výzvy považují zastaralé učební osnovy, přeplněné třídy, nedostatečnou přípravu učitelů a nízké využívání technologií,“ prozradil ředitel.

V mnoha věcech může pomoci i stát. Třeba změnou legislativy, aby byznys tolik nedrtila zdlouhavá a úmorná byrokracie, jako se tomu děje například u výstavby nových bytů. „Běžně trvá povolit normální bytový dům v souladu s územním plánem v Praze deset a více let. To je ten zásadní problém. Je třeba najít cestu a nehledat důvody, proč to nejde,“ zdůraznil Dušan Kunovský, šéf developerské společnosti Central Group.

On sám příliš nechápe, proč stát neiniciuje kroky, kterými by aktivoval soukromý sektor. Protože pokud bude vydávat více povolení, bude se více stavět a jen tím prostým zrychlením mohou být byty v Praze levnější o patnáct až dvacet procent. „Jestliže máte umrtvený kapitál na deset a více let, tak nejste schopni udělat jakýkoli plán a byznys je pro vás zcela neuchopitelný. Od toho se pak odvíjejí problémy s dostupností bydlení,“ vysvětlil.

A na zbytečnou byrokracii poukázal rovněž Jaroslav Beck, skladatel a podnikatel, spoluzakladatel společnosti Beat Games, která stojí za virtuální VR hrou Beat Saber. S diváky v sále se spojil online z Los Angeles, kde právě rozjíždí další projekty.

Česko vidí jako diamant obalený spoustou balastu i jizev z minulosti. A bylo by podle něj super, pokud by se ho začalo zbavovat. „Pak bude ten diamant uvnitř úžasný. Já potkávám v Americe spoustu šikovných lidí, vývojářů, pro které Evropa začíná být zajímavá a naše republika zvlášť. Je to krásná země, kde je bezpečno, je tu kvalita života a toho si musíme vážit a to musíme vypíchnout. Pak k nám ten talent přijde sám,“ dodal zakladatel.

Jaké další myšlenky na konferenci, jež proběhla v krásném prostředí nově zrekonstruovaných Císařských lázní, padly, přineseme v dalších dnech na forbes.cz.