Digitalizace plateb pokračuje mílovými kroky, i když Česká republika stále nedosahuje úrovně skandinávských zemí. Čím vším už je dnes možné zaplatit? A zmizí někdy plastové karty? Jak banky motivují klienty k bezhotovostnímu placení a jak dnes do platebního světa promlouvá AI?
Nejen o tom byla v nejnovějším díle podcastu Money Movements, který připravuje Visa ve spolupráci s Forbesem. Pozvání do něj přijali Marcel Gajdoš, šéf společnosti Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko, a Igor Vida, generální ředitel Raiffeisenbank.
Překvapivé zjištění? Navzdory rostoucímu trendu bezhotovostních plateb objem hotovosti v oběhu v Česku neustále roste. „Na začátku roku 2024 bylo v oběhu 700 miliard korun a na konci už to bylo 740 miliard,“ všímá si Vida.
„To ale nic nemění na tom, že Česko je lídrem ve střední a východní Evropě v podílu digitálních plateb na celkových útratách domácností s 64 procenty, třeba v Polsku je to 40 procent. Na druhé straně ve Skandinávii je to přes 90 procent, takže máme ještě prostor ke zlepšení,“ připomíná Marcel Gajdoš z platební sítě Visa.
Platební technologie v nejbližší budoucnosti budou směřovat k ještě větší digitalizaci a automatizaci, shodují se oba hosté. „Mluvíme o mobilech, hodinkách, náramcích, prstenech, možná jednou i o náušnicích. Cílem je přinášet klientům další funkce, které jim zjednoduší život,“ říká Vida. A tak i když plastová karta možná časem vymizí, systém za ní se bude stále rozvíjet. „V tomto smyslu karty nikdy nezmizí,“ shrnuje Gajdoš.
Řeč přišla i na umělou inteligenci a bezpečnost plateb. AI pomáhá zejména v prevenci podvodů, kde se odehrává hra na kočku a na myš mezi bankami a podvodníky. Systémy dokáží v milisekundách analyzovat stovky informací a vyhodnotit rizikovost transakce, což je pro bezpečnost klientů klíčové.
Hosté se dostali i k tomu, které podvody finanční svět nejvíce trápí. Zvlášť alarmující jsou podle nich podvody založené na sociálním inženýrství. „Podvodníci klienta přimějí, aby transakci provedl a potvrdil dobrovolně sám,“ vysvětluje Vida. Uživatel je bohužel nejslabší článek řetězce. Pokud selže, mohou být sebelepší neprůstřelná bezpečnostní opatření bezradná.
Nebezpečí přitom číhá i tam, kde by to člověk neočekával – v rodině. „Spoléháme na to, že v rodině všechno funguje a platí tam pravidla, principy, které jsou jasně stanovené. Přesto bohužel právě v této oblasti nám ty podvody nejvíce a nejrychleji rostu,“ posteskl si Gajdoš.
Jak konkrétně v boj proti sofistikovaným podvodům pomůže umělá inteligence? Jak se bude dál vyvíjet placení kartou, hodinkami a mobilem? Kdy zmizí plastové karty? Kdy oba manažeři naposledy plastovou kartou někde zaplatili? A čím se platí na horách? Nejen o tom je řeč v novém díle podcastu Money Movements, který připravuje společnost Visa ve spolupráci s magazínem Forbes.