Na stavebním zákoně a zdlouhavém povolovacím řízení ztroskotávají nejen politické kariéry, ale i snahy developerů stavět rychle. Řada z nich se proto pouští i do projektů v zahraničí. Jednak kvůli efektivnějšímu povolování, a tím pádem rychlejší výstavbě, ale také kvůli diverzifikaci portfolia. A pro některé developery je už tuzemský trh prostě malý.

Velkému zájmu českých developerů se těší Balkán a především srbský Bělehrad, který nabízí velké možnosti rozvoje. Například developerská společnost Sebre miliardářů Petra Němce a Jana Fidlera v Bělehradě buduje velký rezidenční projekt Marina Dorcol, v rámci něhož na lukrativním pozemku na břehu Dunaje postaví 120 tisíc čtverečních metrů podlahových ploch za zhruba devět miliard korun.

Marina Dorcol, SEBRE

Sebre v Bělehradě chystá také obří výstavbu městské čtvrti Avala Filmski Park s bydlením pro deset tisíc lidí, kterou srbská vláda dokonce označila za projekt ve státním zájmu, nebo komerční a obytnou budovu na náměstí Slavija v centru města. Fiala s Němcem se ale teď věnují ještě dalšímu zahraničnímu projektu, konkrétně na londýnské adrese Ridgmount Street 7 ve čtvrti Bloomsbury, kde plánují přestavbu administrativní budovy podle návrhu architekta Stanislava Fialy.

Do Bělehradu se pustil také brněnský Domoplan. V exkluzivní lokalitě v těsném sousedství lesoparku Zvezdara Domoplan staví luxusní rezidenční projekt o zhruba osmdesáti bytech za přibližně miliardu korun. „V Bělehradě je rentabilita projektů velmi zajímavá. Navíc je to krásné a velké město s obrovským potenciálem na volných pozemcích a brownfieldech,“ vysvětluje majitel a zakladatel společnosti Domoplan Tomáš Vavřík.

Domoplan navíc zahajuje i výstavbu rezidenčního projektu za tři čtvrtě miliardy v chorvatském Záhřebu a dvou apartmánových projektů na chorvatském pobřeží. „Jelikož jsou procedury a legislativa v Česku asi nejnáročnější ze všech zemí, vyhledáváme zajímavé lokality i v zahraničí, což nám pomáhá i s diverzifikací portfolia,“ říká Vavřík a dodává, že velký potenciál firma cítí i v rumunské Bukurešti, kam by se také ráda vydala.

Velmi silné portfolio má na Balkáně tuzemská developerská skupina UDI Group, která v srbském hlavním městě investuje několik miliard. Největším bělehradským zářezem UDI je velký projekt Duga na brownfieldu po bývalé továrně na barvy. Skupina tam chce v příštím roce začít stavět první bytové domy, přičemž celý projekt by měl nabídnout 1800 bytů a padesát tisíc metrů čtverečních kanceláří za více než čtrnáct miliard.

„Aktuálně jsme dokončili také první ze dvou budov projektu Lastavice, kde máme prodáno pětaosmdesát procent bytů. Projekt celkově nabídne téměř pět set bytů ve dvou domech. Pokračovat druhou budovou budeme na jaře příštího roku. Celková investice je 2,2 miliardy korun,“ popisuje ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

UDI ale staví třeba také v Maďarsku, kde má v plánu investovat kolem pěti miliard, nebo v Polsku. Tam teď staví druhou etapu projektu Classic Ursus ve Varšavě, který by měl mít celkem 960 bytů. Exotickou destinací, do které se development UDI Group vydal, je Latinská Amerika, konkrétně Panama a Kostarika.

V Panamě UDI staví projekt Square72, který je blízko centra Panama City ve čtvrti San Francisco. Do něj investuje asi 400 milionů korun, a připravuje tam i stavbu luxusního projektu Zitá s byty s výhledem na Tichý oceán. „Stavební povolení bychom měli mít na jaře a stavbu chceme zahájit na podzim příštího roku. Investice zde je přes miliardu korun,“ říká Fialková. V Kostarice skupina zahájila prodej projektu Aranjuez-23, ve kterém vznikne 136 bytů.

Skupina se podle Fialkové do zahraničí vydala hlavně proto, že se v Česku v posledních letech dramaticky zhoršilo povolování staveb. „Máme zkušenost, že za dobu, kdy v Česku připravujeme a především povolujeme jeden projekt, v zahraničí bychom stihli dva až tři. V Polsku, které prošlo rekodifikací, je běžné získat povolení v řádu měsíců nebo i týdnů,“ shrnuje. „Aktuálně hledáme zajímavé projekty například v Německu nebo Irsku, ale nejdále jsme zřejmě u připravované akvizice v USA,“ dodává.

Na zahraničí se dívají i ti největší hráči na tuzemském realitním trhu. Jedním z nich je i společnost Penta Real Estate z investiční skupiny Marka Dospivy. Ta uvažuje o vstupu na londýnský trh a v hledáčku má i Německo nebo Polsko. A to především proto, že český trh začíná být Pentě, která staví také v Bratislavě, trochu malý.

Podobně uvažoval v minulosti i zakladatel Crestylu Omar Koleilat, když kvůli dalšímu růstu nasměroval developerskou skupinu na polský trh. V roce 2021 tak Crestyl koupil za 8,5 miliardy korun tamního klíčového rezidenčního developera Budimex Nieruchomości, který od svého vzniku v roce 1999 postavil více než 18 600 bytů v pěti velkých polských městech. Firma následně změnila jméno na Spravia a Crestyl s ní má na polském trhu velké ambice. Kromě bytů by skupina v Polsku chtěla stavět i komerční budovy.