Navzdory válce, energetické krizi a vysoké inflaci se letos v Česku podařilo dotáhnout více fúzí a akvizic než loni.
Dokončilo se celkem 117 transakcí, zatímco v roce 2021 jich bylo jen 89. Alespoň to vyplývá ze statistik databáze Mergermarket. Mezi největšími dealy je prodej Avastu a Mall Group nebo masivní investice do Rohlíku.
„V Česku v počtu transakcí nenastal propad, ale naopak růst. Vymykáme se tak trendu, který je v Evropě i celosvětově,“ říká Adam Páleníček, expert na fúze a akvizice z KPMG. Důvodem je, že v řadě zemí přišel pokles po silném roce 2021, kdy se dodělávaly odložené transakce z dob pandemie. V Česku se však dokončování „covidových“ dealů protáhlo až do roku 2022.
„Je to vidět i na číslech, 75 procent transakcí bylo dokončeno do konce prázdnin, poté přišel útlum,“ uvádí Páleníček. Celkový objem dotažených fúzí a akvizic se zveřejněnou hodnotou dosáhl téměř třinácti miliard eur. Vůbec největší bylo převzetí české antivirové společnosti Avast americkým Nortonem za téměř 7,4 miliardy eur.
Dohodu firmy oznámily už loni, původní termín spojení plánovaný na duben 2022 se však nepodařilo dodržet kvůli britskému antimonopolnímu úřadu, který transakci posvětil až v srpnu.
Začátkem letošního září Avast ukončil obchodování se svými akciemi na londýnské i pražské burze a posléze vznikla nová společnost Gen Digital. Podnik má po celém světě přes půl miliardy uživatelů a tržby 3,5 miliardy eur.
Druhý největší letošní deal pochází ze skupiny PPF, která v březnu dokončila prodej třiceti procent telekomunikační firmy CETIN. Za 1,4 miliardy eur ji koupila globální investiční společnost GIC se sídlem v Singapuru. PPF si s GIC plácla loni v říjnu, zbylých sedmdesát procent CETINu nadále drží.
V top pětce největších akvizic je i prodej Mall Group a kurýrní služby We/Do polské skupině Allegro, dokončený letos v dubnu. Celková hodnota transakce se dle Mergermarketu vyšplhala na 925 milionů eur. „Byl to doslova majstrštyk, kdy se podařilo v podstatě za pět minut dvanáct velmi výhodně prodat tuto skupinu,“ míní Páleníček.
Letošní krize totiž zasáhla sektor e-commerce nebývale tvrdě. Lidé šetří, poptávka po produktech z e-shopů klesá, zatímco ve firmách byly zasaženy všechny klíčové položky – zdražují energie, doprava, ale i nájmy ve skladech. „Dodavatelské řetězce navíc zůstávají narušené, takže ziskovost e-commerce a s ní i ocenění těchto společností jde dolů,“ dodává Páleníček.
Problémy však nehlásí jenom e-shopy, očekávání ekonomického zpomalení a energetická krize zhoršuje kondici firem napříč trhem, což má vliv i na fúze a akvizice. „Ti vlastníci, kteří nemusejí, tak často raději transakci odloží na ‚lepší časy‘. Kupující na druhou stranu tato rizika promítají do svých valuací a ty jsou tak obecně nižší,“ vysvětluje Daniel Janeček, senior manažer týmu fúzí a akvizic z PwC.
„Zbídačené“ firmy budou nicméně jejich majitelé čím dál víc nabízet k prodeji, očekávají analytici. Počet transakcí na trhu fúzí a akvizic by díky tomu mohl dál růst. „Už nyní vidíme, jak se počet takovýchto společností významně zvyšuje. Očekáváme proto, že se z nich mnoho objeví v následujících měsících na trhu,“ tvrdí Janeček.
Navzdory krizi se letos podařilo některým tuzemským hráčům přilákat masivní investice. Největší zářez si připsal Rohlík, který získal 220 milionů eur. Peníze hodlá využít na zlepšování svých služeb a další expanzi. Rohlík chce mít do roku 2025 plně elektrickou flotilu vozů a míří do Itálie, Rumunska a Španělska.
Pro investory byl letos stejně jako loni atraktivní sektor TMT (technologie, média, telekomunikace), což je trend, který bude podle analytiků nadále pokračovat.
Kvůli válce na Ukrajině letos vzrostl i význam obranného průmyslu či energetických firem. Na trh fúzí a akvizic má však konflikt čím dál menší vliv. „Přestože válka stále trvá, trh se do jisté míry uklidnil a naučil se s touto novou nejistotou pracovat,“ říká Janeček.
Geopolitická nejistota v příštím roce podle odhadů přetrvá, stejně jako energetická krize a vysoké náklady na financování firem, kvůli vysokým úrokovým sazbám centrálních bank.
„Problematika financování bude hrát příští rok velkou roli. Investoři budou dělat mnohem pečlivěji due diligence a požadovat větší záruky ze strany prodávajících. Za určující pro trh transakcí v příštím roce považuji vzájemná očekávání. Nůžky mezi představami prodávajících a kupujících se budou rozevírat, očekávání prodávajících většinou zůstala ukotvena v lepších časech,“ míní Adam Páleníček.