Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové. Česko je po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba.

První zvýšené dodávky ropy jiné provenience než ruské dorazily z tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie. Novinářům to ve čtvrtek řekli premiér Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Z ropovodu Družba neproudí ropa do Česka už několik týdnů.

Česko může nově ze západních ropovodů čerpat až osm milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. „Dokončili jsme další krok na cestě k naší energetické nezávislosti,“ oznámil premiér. Doplnil, že je tím posílená energetická bezpečnost, protože dosavadní závislost na ruských dodávkách Česko činila zranitelnou.

Podle Pantůčka Česko poprvé využívá zvýšení kapacity ropovodu TAL v ostrém provozu. „První navýšené dodávky neruské ropy dorazily z italského přístavu v Terstu na Centrální tankoviště do Nelahozevsi ve středu. Už dnes odpoledne začne MERO ČR ropu přepravovat jejímu vlastníkovi, tedy společnosti Orlen Unipetrol, do rafinérie v Litvínově,“ řekl ředitel MERO ČR.

Na přechod dodávání ropy je rafinérie připravená. V minulých letech tvořily dodávky přibližně padesát procent ruské ropy a padesát procent neruské.

O uskutečnění projektu nazvaného TAL-PLUS, který zajistil zvýšenou přepravní kapacitu evropského ropovodu TAL, rozhodla česká vláda v listopadu 2022. Reagovala tím na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Technické práce byly spuštěny v květnu 2024.

Stanjura ve čtvrtek potvrdil dřívější vyjádření, že náklady kompletní nezávislost na ruské surovině nepřekročí 1,6 miliardy korun a zaplatí je MERO ČR ze svých výnosů. „My jsme původně počítali, že celý proces bude zahájen 1. července, ale díky tomu, že se práce urychlily, všechny zkoušky dopadly výborně, tak v dubnu jsme schopni to realizovat,“ doplnil Stanjura.

Podle Pantůčka bude využití ropovodu Družba součástí dalšího strategického projektu, ale o jeho podobě zatím není rozhodnuto. Informace proto MERO zveřejní, až bude schválený konkrétní plán.

Transalpinský ropovod TAL existuje od roku 1967 a nyní se poprvé dostane na maximální výkony, na které byl projektován. Začíná v italském Terstu, pokračuje do Rakouska a Německa. Ropovod Družba začal v tehdejším Československu fungovat v roce 1962, loni do Česka dodal 2,7 milionu tun ropy, což představovalo 42 procent celkového objemu.