Hledají slabá místa v IT zabezpečení. A na rozdíl od skutečných hackerů je nezneužívají, ale včas na ně upozorní. Takový je úkol etických hackerů ve společnosti Citadelo s pobočkami v Praze a Bratislavě, do které jako investor vstoupila švýcarská firma Artmotion.
Ta nabízí cloudové řešení zabezpečené různými šifrovacími metodami a právě hackeři z Citadela mají tohle spojení posunout k zákazníkům z celého světa. V Česku a na Slovensku zaměstnávají třicítku lidí a roční obrat se pohybuje mezi dvěma až třemi miliony eur.
Artmotion nakonec v Citadelu po půl roce oťukávání získalo většinový podíl 58,5 procenta, částku za transakci ani jedna ze stran nehodlá zveřejnit.
„Od začátku jsme Citadelo stavěli na tom, že ho zakládají etičtí hackeři, kteří mají zálibu v rozbíjení IT systémů ve prospěch věci, nikoliv k něčí škodě,“ vysvětluje Martin Leskovjan, který českou pobočku Citadela zakládal a aktuálně v ní drží pětiprocentní podíl.
„Šlo o to si zároveň splnit sen a dělat práci, kterou lidé mají rádi. A také přispět k tomu, aby byl internet bezpečnějším a důvěryhodnějším prostorem,“ dodává Leskovjan.
Jeho kolega Tomáš Zaťko, spoluzakladatel, CEO a majitel čtvrtiny Citadela, počítá po vstupu Artmotion se snažším přístupem k zahraničním klientům. Doposud totiž firma spolupracovala především se zákazníky z Česka a Slovenska
Zhruba šedesátka klientů je různého zaměření: mezi největší patří firmy z bankovního sektoru, ale najít lze i zástupce fintechu, retailu, e-commerce nebo energetiky. Některé ze společností spadají do žebříčku Fortune 500 – například jedna z mateřských firem nadnárodního řetězce supermarketů.
„Hodně se věnujeme testování cloudů, na které v poslední době přechází i velké banky, což před dvěma třemi lety bylo z pohledu bezpečnosti něco nemyslitelného,“ konstatuje Leskovjan, jehož dlouhodobým cílem bylo mixovat skladbu klientů, aby to ekonomicky dávalo smysl i v případě, že by došlo k zásadnímu poklesu objemu práce během krizových období.
„Dlouhodobě jsem se například snažil zaměřit na energetiku, která při většině proběhlých krizí nijak zásadně neoslabila,“ říká Leskovjan, který pozici šéfa české pobočky aktuálně předává Tomáši Zaťkovi a sám bude nově zastávat pozici ředitele konzultačních služeb.
Změna vlastnické struktury a vstup Artmotion nemá mít dopad na přímé vedení Citadela, které zůstává dominantně v rukou česko-slovenského managementu. Vedení firmy složené ze společníků v podobě Tomáše Zaťka, Martina Leskovjana, Martina Hanice a Tomáše Horvátha za Artmotion nově rozšíří Mateo Meier, který bude mít na starost marketingové aktivity firmy.
Nově budovaná švýcarská pobočka, pro niž se počítá přibližně s 10 až 15 zaměstnanci, bude sídlit v kantonu Zug.