Globální ekonomiku si lze představit i ve formě cyklistického pelotonu. Nejlepší udávají tempo, ti nejhorší už z dálky na záda šampionů ani nevidí. Kde se ale v pelotonu nachází Česko? „Spíš uprostřed. A i tam už se začínáme propadat. Je potřeba šlápnout do pedálů,“ burcuje Vítězslav Lukáš, šéf společnosti ABB v ČR.
Lukáš, podle Forbesu jeden ze 22 nejinspirativnějších CEO Česka, byl hostem dalšího Forbes BrandVoice podcastu a transformaci tuzemského byznysu směrem k vyšší automatizaci a robotizaci probíral s Davidem Markem, hlavním ekonomem společnosti Deloitte. Ze zřejmých důvodů: ABB se jako přední dodavatel digitálních technologií pro průmysl věnuje robotizaci v praxi, Marek je zase spoluautorem studie nazvané Automatizace práce v ČR: Proč se nebát robotů.
Oba ve studiu o automatizaci a robotizaci důrazně prohlásili: „Už to není volba, nýbrž nutnost.“
Příklad udává šéf české ABB dost konkrétní. „My se pořád snažíme soutěžit v rychlosti šroubování. Jenže brzy budeme v rychlosti šroubování soutěžit s čínskými roboty,“ říká Vítězslav Lukáš o zastarávající struktuře tuzemské ekonomiky. A je dopředu jasné, kdo takový souboj vyhraje.
Cesta je zřejmá: Vsadit na automatizaci pokud možno všech činností, v nichž člověk nevyužívá svůj potenciál. A naopak lidi dál vzdělávat v „soft skills“, komunikaci, řešení problémů. Podle Davida Marka to neznamená, že by mělo v budoucnosti jít jen o hyperkvalifikované technické profese – povoláním zítřka je klidně skvělý řemeslník, který bude robotická zařízení finálně sestavovat či opravovat.
Kudy k tomu všemu? „Velmi důležité je otevření veřejné diskuze,“ říká Lukáš a s hlavním ekonomem Deloitte se (nejen v tomto) shodují; Česko si podle nich potřebuje ujasnit své priority a klást na ně daleko větší důraz.
Proč je ještě důležitější reforma školství a podpora vědy a výzkumu? Do kterých oblastí roboty nevpustíme, i kdybychom mohli? A proč už se ekonomický koncept 90. let definitivně vyčerpal? Poslechněte si náš Forbes BrandVoice podcast.