Cinnamon je případem mladé firmy, kterou nelze pochopit na první dobrou, ale jejíž ambice míří extrémně vysoko. Stručně řečeno chce tvůrcům videoobsahu pomoci se třemi nejčastějšími problémy – engagementem, financemi a časem. Jinými slovy jde o platformu, která tvůrcům pomáhá produkovat atraktivnější obsah.
Stojí za ní v Česku žijící Slovák Róbert Tarabčák (na úvodní fotografii), který pro Cinnamon čerstvě získal investici ve výši dva miliony dolarů, tedy zhruba 50 milionů korun. Investorem je americká technologická společnost Coil.
„Naší vizí je vytvořit nástroj, který otestuje kvalitu videí před masovým vypuštěním na videoplatformy a sociální sítě,“ popisuje Cinnamon jeho zakladatel a CEO Tarabčák. Klíčovou technologií je umělá inteligence rozpoznávající pomocí přední kamery chytrého telefonu či notebooku emoce diváků. A to údajně s 97procentní přesností.
Tarabčákova idea stojí na tom, že tvůrci nasadí Cinnamon před plošnou publikací videa, aby zjistili maximum o reakcích potenciálních diváků. Zároveň je chce nalákat několika dalšími nástroji, které jim mají uspořit čas: například automatizovaným doporučením sestříhaného videa do formátu vhodného k propagaci například skrze Stories na Instagramu.
Druhá rovina projektu pak cílí na fanoušky, kteří si podle Tarabčáka budou chtít obsah svých oblíbených tvůrců užít dříve než ostatní. A platit za to budou tím, že Cinnamonu umožní analyzovat anonymizovaná data o svých emocích. Zmiňovaná společnost Coil pak navíc za pět dolarů měsíčně nabízí mimo jiné přístup ke kompletní knihovně Cinnamonu (a cestu pro diváky, kteří nebudou chtít platit daty).
Nezvyklý řetězec, a teoreticky i lákadlo pro tvůrce, tím nekončí – Cinnamon jim díky spojení s Coilem vyplácí mikročástky v reálném čase. „V případě Cinnamonu autor videa dostává peníze za čas strávený u jeho videí,“ vysvětluje Tarabčák. „Dalo by se tak říct, že Coil buduje internet bez reklam, a to prostřednictvím komunity i nového způsobu konzumace obsahu.“
Byznys model samotného Cinnamonu je zatím ve fázi vývoje, nicméně Tarabčák a spol. hodně sází na technologii v jeho jádru, podobně jako třeba Twisto dělá byznys na svém risk enginu Nikitě.
Osmadvacetiletý Tarabčák rozjel svérázný projekt v roce 2018, když pracoval v San Francisku právě pro Coil. Nápad přitom nevzešel z toho, co jej pálilo, jak to u mnohých startupů bývá – Tarabčák se dokonce ani nikdy nezabýval obsahem na internetu. Za vším stál dotazník, se kterým vyrazil do ulic.
„Vyšlo mi, že v Silicon Valley je žhavým tématem právě video, jeho tvorba, monetizace a tak dále,“ přemítá Tarabčák. Loni v květnu získal první pre-seed investici na rozjezd ve výši 500 tisíc dolarů, kterou mu poskytl zakladatel Ripplu a dolarový miliardář Chris Larsen společně se šéfem Coilu Stefanem Thomasem.
„V partnerství mezi Coilem a Cinnamonem vidíme mimo strategické synergie také obrovský potenciál. Cinnamon přemýšlí v rovinách zábavy, kterou videoobsah bezpochyby je, i hodnoty, kterou musí přinášet tvůrcům,“ říká k investici Thomas.
K dalšímu partnerství došlo i na tuzemské půdě: Cinnamon si plácl s předními vývojáři z STRV, kteří do platformy integrují zmiňovanou technologii na rozpoznávání emocí. Tu totiž Tarabčák odkoupil od slovenského startupu Youfirst. „S Róbertem se známe dlouho, jeho vize je extrémně ambiciózní, ale přijde mi, že dělá velký progres,“ říká CEO STRV Lubo Smid.
Tarabčák výhledově míří dokonce za hranice YouTube, konkrétně do Hollywoodu. Věří totiž, že právě rozpoznávání emocí může usnadnit fungování hráčů z filmového průmyslu. „Díky analýze emocí bude možné dělat testovací projekce klidně na dálku. A naše technologie bude schopná poradit i s tvorbou traileru nebo propagačních materiálů,“ věří.