Rakovinu plic se u pacientů podaří odhalit nejčastěji až v pokročilé fázi nemoci, český Carebot to chce změnit. Brněnský startup se proto spojil s Bristol Myers Squibb, jednou z největších biofarmaceutických firem na světě. Spolu chtějí efektivněji odhalovat a léčit pacienty s tímto onemocněním.
Startup Carebot vyvinul umělou inteligenci, která analyzuje rentgenové snímky plic a rozpoznává v nich potenciální nálezy či anomálie. Stojí za ním Daniel Kvak z 30 pod 30, jeho žena Karolína Kvak a Matěj Misař. Dosud se screening rakoviny plic provádí pomocí specifických CT skenů (low dose CT) a pouze u vybrané skupiny lidí. Spolupráce českého AI startupu a globální farmaceutické firmy má dokázat, že umělá inteligence zvládne rakovinu plic odhalit i pomocí rutinního rentgenu, který je běžně k dispozici v každé nemocnici. A to dokonce v rané fázi.
„Až mezi šedesáti a pětašedesáti procenty případů rakoviny plic je v Česku odhaleno v pokročilém stadiu. Naším cílem je dokázat, že pomocí technologie Carebotu můžeme rakovinu plic odhalit včas a pomoci lékařům zachránit lidské životy,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů startupu Daniel Kvak s tím, že v Česku se ročně provede přibližně 3,5 milionu rentgenových snímků.
Dřívější záchyt znamená větší šanci na přežití pacienta. Projekt má navíc potenciál ulevit nejen tuzemskému zdravotnickému systému, léčba v prvním či druhém stadiu rakoviny plic je totiž mnohem méně nákladná než léčba pokročilých fází.
„Spolupráce má potenciál změnit standardy péče nejen v Česku, ale po celém světě. Pokud bude tento přístup úspěšný, může být rychle přijat jako běžná součást zdravotní péče v celé Evropě,“ dodává druhý ze zakladatelů Matěj Misař.
Rakovina plic patří obecně mezi nejobtížněji detekovatelné typy rakoviny, přičemž opožděná diagnóza často snižuje možnosti účinné léčby. Díky využití umělé inteligence vyvinuté Carebotem budou zdravotníci schopni analyzovat rentgenové snímky hrudníku s vysokou přesností a rychleji detekovat abnormality, které mohou naznačovat rané stadium této nemoci. Umělá inteligence od společnosti Carebot má potenciál analyzovat tisíce rentgenových snímků za zlomek času, což zvyšuje diagnostickou přesnost až o dvacet procent a zároveň zkracuje dobu potřebnou pro diagnózu až o třicet procent.
Rakovina plic patří mezi nejobtížněji detekovatelné typy rakoviny.
Carebot aktuálně působí v pěti zemích a bezmála stovce nemocnic. Spolupráce s Bristol Myers Squibb mu kromě finanční podpory zejména otevře cestu do dalších nemocnic. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv navíc globálnímu farmagigantu na přelomu roku schválil lék na léčbu rakoviny plic v první fázi, spojení s českým Carebotem jde tak naproti záchraně tisíců lidských životů.
Nová technologie bude v rámci pilotního projektu testována v pěti vybraných nemocnicích v Česku. „Na konci dvanáctiměsíčního pilotu budeme mít první výsledky a počítáme s podporou rozšíření naší AI do celé Evropy,“ uzavírá Misař.
Finance Carebotu v minulosti poskytla i skupina BHM Group Tomáše Krska a další renomovaní investoři, mezi které patří Karel Bastl, Roman Trachta, inovační laboratoř Pilulka Lab, Lukáš Kopčaj, Eva Janečková, venture kapitálová společnost Startguide VC nebo Gain Ventures. V březnu tohoto roku získala společnost mezinárodní certifikaci, díky které mohou její technologie využívat zdravotnická zařízení po celé Evropě.