Jak dopravit co nejlépe věc z bodu A do bodu B? Ve vyřešení jedné z důležitých otázek současné ekonomiky chce hrát roli i český logistický fintech 4Trans. A daří se mu čím dál lépe: čerstvě hlásí, že na expanzi získal celkem 18 milionů eur, tedy zhruba 450 milionů korun.
„Jsme rádi, že zájem investorů potvrzuje byznysovou příležitost,“ uvedl CEO společnosti Jaroslav Ton (na úvodním snímku). Ta podle 4Trans spočívá ve financování malých a středních podniků v logistice, protože právě takové trápívá nedostatek provozního kapitánu či hůře dosažitelné bankovní financování.
Vzhledem k tomu, že v Evropě je podobných firem zhruba půl milionu a HDP kontinentu tvoří přibližně z deseti procent, je podle Tona potenciálních zákazníků hodně. „Prostředky využijeme pro geografickou expanzi, posílení týmů, vývoj softwaru a na rozšíření nabídky o další finanční a pojišťovací služby. Chceme vyplnit prostor, který banky neobsluhují,“ konstatuje Ton.
Dalším cílem pro něj je řešit financování logistiky v širším měřítku. 4Trans hodlá měnit pravidla hry používáním takzvaného faktoringu, tedy okamžitého proplácení vystavených faktur, k čemuž patří ověřování platební morálky odběratelů a nabídky dalších finančních produktů. To má dohromady vytvářet ekosystém finančních služeb založený na datech v reálném čase.
Koncept zaujal pestrou šíři investorů: 4Trans bere peníze jak od kapitálových fondů Atmos, Tera Ventures, českých Lighthouse Ventures a Advance Global Capital, tak od soukromých angel investorů.
Mezi nimi jsou i hráči ze Silicon Valley či izraelský investor žijící v Praze Ory Weihs, který v minulosti dovedl vlastní firmu k IPO na londýnské burze.
„Silnice jsou tepny organismu, který generuje vysoký podíl evropského HDP a závisí na něm chod například e-commerce sektoru nejen u nás, ale i v zahraničí,“ doplňuje provozní ředitel 4Trans Vlastimil Hrach, čím si bezmála půlmiliardové investiční kolo vysloužili.
Dalším faktorem je například meziroční růst počtu klientů o 540 procent (k lednu 2022) nebo desetinásobně vyšší měsíční tržby dle stejného kritéria.
Čeští Lighthouse Ventures zdůrazňují hlavně potenciál. „Nároky na oblast logistiky a zvýšenou potřebu mobility rostou, logistika má globální význam a vyžaduje flexibilní řešení. Chceme evropskému trhu prostřednictvím 4Trans ukázat, že existují moderní a efektivní způsoby,“ říká spoluzakladatel fondu Michal Zálešák.
4Trans navíc spojuje umělou inteligenci a vyspělé technologie s dalšími výhodami z ryze fyzického světa. Klienti tak mohou kromě faktoringu využívat i výhodnější servis či pojištění, bonusové palivové karty či výrazné slevy na náhradní díly od českých dodavatelů.