Zdeněk Pelc a jeho firma GZ Media, kde se od roku 1951 vyrábějí gramofonové desky, dojednávají velkou expanzi do zahraničí.
Pelc si našel spojence v Kanadě a v Číně a rád by s nimi v každé zemi postavil jednu novou továrnu.
Už teď je GZ Media jedním ze tří největších producentů vinylů na světě. Zatím vyrábí jen v Česku, v areálu bývalých Gramofonových závodů v Loděnici u Prahy. O světové prvenství se dosud přetahoval s německou firmou Optimal, ale té Pelc už letos jednoznačně uteče. S novými továrnami na dvou dalších kontinentech by o prvenství Čechů coby největších výrobců vinylů na světě už nebylo pochyb.
Nejedná se přitom o žádné teoretizování nebo ani o vzdálenou budoucnost. V Kanadě už jsou jednání ve finální pokročilé fázi. „Smlouvu s kanadským partnerem bychom měli mít do dvou nebo tří měsíců. Když všechno půjde hladce, tak na konci roku bychom mohli v Kanadě otvírat,“ řekl Pecl v rozhovoru pro Forbes.
Zdeněk Pelc je finalistou předloňského ročníku soutěže Podnikatel roku. V GZ Media byl ředitelem 30 let. Loni za sebe jmenoval nového výkonného ředitele, ale ve firmě má dál 88procentní podíl a hlavní slovo.
Největší výrobci vinylů (plán 2015)
- GZ Media (ČR) 18 mil.
- Optimal (Německo) 15 mil. Momentálně ale pracují na tom, aby kapacitu zvýšili. Do výroby chtějí ještě letos zapojit další staré stroje.
- United Record Pressing (USA) 11 mil.
Loni měl rekordní výsledky – tržby GZ Media poprvé v historii překročily hranici dvou miliard (přesně šlo o 2,3 miliardy korun) a zisk stoupl z 300 na 370 milionů korun (hrubý zisk EBITDA, tedy bez odpisů, daní a úrokových nákladů).
Růst táhnou právě gramofonové desky, které ve světě prožívají už pár let velkou renesanci. „Jen v USA se každý rok prodá kolem 800 nebo 900 tisíc gramofonů. Kdyby se ke každému z nich prodalo řekněme deset desek, tak to je osm nebo devět milionů desek – a to se bavíme jen o Americe a nových gramofonech,“ počítá Pelc (64). Loni se trh s vinyly v USA zdvojnásobil.
Desky si Pelc pouští i doma, na starém gramofonu Sony z 80. let. I když v jeho případě jde spíš o zvyk než o touhu po dokonalém zvuku, která v době ořezaných empétrojek táhne poptávku po vinylech vzhůru. „S hudebním sluchem jsem na tom jako Smetana týden před smrtí,“ lituje Pelc.
V Loděnici se loni vyrobilo 13 milionů desek. Poslední dobou platí, že výroba se každé dva roky zdvojnásobí a podobně by to mělo být i letos, kdy jich Pelc plánuje vyrobit minimálně 18 milionů. Tedy podstatně víc než hlavní dva konkurenti – německý Optimal a americký United Record Pressing (URP). „Dží-zí samozřejmě známe a dobře víme, co dělají,“ prohlašuje po telefonu Jay Miller z URP. Američané ani Němci Pelcovi prvenství neupírají. „Pokud by dokázal zvednout výrobu na 18 milionů, bude určitě první,“ souhlasí Petra Funk z Optimalu.
Výroba gramodesek dosud všude probíhala na starých repasovaných lisech ze zlaté vinylové éry 60. až 80. let. Když se poté hudba začala přesouvat na CD, mnozí výrobci vinylů zkrachovali nebo staré stroje nechali zchátrat. V Loděnici výrobu vinylů ale nikdy úplně nezastavili a stroje, pro které nebylo využití, si prozíravě schovali. „Tady na vesnici jsou lidé šetrní, nic nevyhazujou, cpou všechno na půdu a zařízení na vinyly měla zkrátka stejný osud. Řeklo se, že je vymontujeme z výroby a schováme na náhradní díly, a po letech jsme je zase začali do výroby vracet,“ vysvětloval Pelc Forbesu už předloni ve velkém rozhovoru.
Stejně postupovali i jeho konkurenti, podobné bylo i to, že všechny tři firmy se snažily od zkrachovalých výrobců staré lisy koupit a vrátit do provozu.
Pelc má ale teď náskok – pět let vyvíjel vlastní nový lis, který začátkem roku úspěšně nasadil do výroby. V dubnu přidá dalších pět, a pokud se potvrdí, že s výrobou lisů nejsou potíže, lze další nasadit do Kanady nebo případně poté do Číny. I tam má Pelc vyhlédnuté konkrétní partnery, za kterými v dubnu osobně letěl. (O koho jde nechce ani v jednom případě prozrazovat, dokud nebudou podepsané smlouvy).
Naopak v Optimalu i v URP už výroba naráží na kapacitní možnosti – oba podniky jsou závislé na starých strojích, a i když poptávka roste, už teď jsou výrobci na hraně a dál bez nových strojů růst nemohou.
Lis je ve výrobě desek poslední stadium. Na začátku do továrny dorazí hudba jako soubor dat, tedy nehmotný záznam, který je potřeba zhmotnit. Ve studiu, které sídlí přímo v továrně v Loděnici (a kde se touto činností zabývají už od roku 1951), se zvuková stopa vyryje diamantovou jehlou do měděného plátu, ten projde galvanickou lázní a nachytá na sebe tvrdý nikl, který se sám vytvaruje jako raznice pro samotnou desku. Dvě niklové raznice se pak proti sobě usadí do lisu – jako sušenky, mezi něž se nalije místo čokolády speciální umělá hmota, do níž se pod velkým tlakem vylisuje zvuková stopa.
Největší zakázkou, která loni v GZ prošla touto procedurou, byla nová deska U2 Songs of Innocence. Speciální vinylová edice šla do výroby jako 2LP v objemu dvakrát 40 tisíc kusů.
https://www.youtube.com/watch?v=kUSbtbnWc9k
Velkou část objednávek pak tvoří reedice starých desek anebo nejrůznější sběratelská balení. Objevují se ale i kuriozity, jako třeba deska s nahrávkou motorové pily anebo přání zalisovat do vinylu popel zesnulého kytaristy, který na nahrávce hraje.
Výroba desek v GZ Media dnes běží sedm dní v týdnu nonstop na čtyři směny. Vedle vinylů a cédéček firma vyrábí také všechny papírové záležitosti, jako jsou obaly hudebních nosičů, ale i kartony luxusní whisky. Kvůli růstu poptávky letos společnost otevřela nový závod v Soběslavi, výroba desek ale zůstává v Loděnici. V obou závodech nyní pracuje 1900 lidí. Každý rok je vybrán jeden zaměstnanec, který za zásluhy dostane garanci doživotního pracovního místa.
Čtěte také:
Skupina Metalimex Petra Otavy měla rekordní rok a založila novou společnost v Polsku
Šéf Koh-i-nooru Bříza se stal podnikatelem roku. A pokukuje po továrně v Chorvatsku