skip to main content
Byznys

Cesta bez záruky úspěchu. Jak získat miliardovou firmu, jako je Avast?

„Let’s do some business,“ řekli si v arizonském Tempe čelní představitelé NortonLifeLock a vyrazili za oceán s ambicí ovládnout nejúspěšnější českou softwarovou firmu.

Avast se mimo jiné už rok řadí mezi 100 největších titulů na londýnské burze a cílevědomý pokus o jeho koupi by pro podnik s tržní hodnotou zhruba 16 miliard dolarů znamenal výrazné posílení vlastní pozice v segmentu spotřebitelských softwarů, čímž by se stal jasnou jedničkou v oblasti kyberbezpečnosti.

Reklama

To ale není jen tak. Aby k podobnému obchodu mohlo skutečně dojít, je třeba naplnit řadu kritérií.

Nejprve by měl kupující se svou nabídkou oslovit představenstvo společnosti. Teprve s jeho kladným stanoviskem lze jednání směřovat k jednotlivým držitelům akcií – tedy v případě, že cílem není nepřátelské převzetí konkurenta, kdy k prodeji dojde proti vůli managementu společnosti.

Avast má poměrně velkou výhodu v tom, že jeho hlavní akcionáři, mezi něž kromě zakladatelů společnosti Pavla Baudiše a Eduarda Kučery patří i několik institucionálních investorů, totiž drží ve svém majetku relativně velké podíly, které ve většině dosahují dvojciferných hodnot.

Reklama

Vzhledem k tomu, že se informace o možném prodeji dostala do veřejného prostoru, dá se předpokládat, že všichni tito klíčoví vlastníci s jednáním o prodeji souhlasili a jsou ochotni si nabídku vyslechnout. Ani většinová podpora transakce však nutně neznamená úspěch.

Norton může potkat podobný osud, s jakým se přednedávnem setkali i zástupci skupiny PPF při snaze ovládnout banku Moneta. K úspěšnému završení prodeje bude potřeba naplnit stanovené kvorum zastoupených akcií a tato hranice se přitom trh od trhu liší.

Na Avast, který je kotovaný v Londýně, by se však měla vztahovat pravidla platná na území Spojeného království. Pokud by k prodeji nakonec skutečně došlo, současní akcionáři by v rámci případného vypořádání získali vedle hotovosti také podíl v NortonLifeLock.

Obě strany ale už nyní explicitně zdůrazňují, že k dealu, ohodnocenému některými analytiky až na 10 miliard dolarů, vůbec nemusí dojít.

Reklama
Reklama