Rusko řádí na Ukrajině a ostatní státy nechtějí jeho agresi financovat. Okamžité embargo si však řada z nich nemůže dovolit. Energetická závislost na Rusku je hojně diskutovaným problémem i v České republice.
Roční spotřeba plynu v Česku činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových, z Ruska jde podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.
Částečnou úlevu nyní přinesla energetická společnost ČEZ ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podařilo se jí zajistit přepravní trasy až pro tři miliardy metrů krychlových plynu z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku.
Plyn z terminálu na LNG sníží závislost na ruském plynu zhruba o třetinu. Zásobníky plynu v Česku jsou nyní plné zhruba ze 77 procent a jejich obsah by spotřebu pokryl přibližně do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by Česko mělo dostatek suroviny zřejmě až do března.
Dle předpokladů se terminál v nizozemském Eemshavenu začne používat hned po jeho spuštění v polovině září. Využívat jej budou vedle ČEZ i další firmy, například Shell. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dodal, že pronájem této kapacity bude Česko stát vyšší desítky milionů eur ročně, přesná částka je ale neveřejná.
Počítá se také s tím, že bude fungovat takzvaná evropská solidarita, dodal na tiskové konferenci Síkela. Stát podle něj nyní musí získat LNG, které zatím nemá zajištěné.
„Evropa se aktuálně snaží zvýšit možnosti dovozu plynu ze států mimo Rusko. Budují se tak nové LNG terminály, které budou schopny přijímat plyn ze zámoří. O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států,“ uvedl Síkela.
ČEZ jedná s různými dodavateli LNG tak, aby zajistila co nejvíce zkapalněného zemního plynu nejen na nadcházející topnou sezonu. Síkela dodal, že stát má nyní zajištěné asi dvě třetiny roční spotřeby plynu. V současnosti se zásobníky nadále plní plynem, který přichází z Ruska.