Miska horké kouřící polévky by v parnech lákala snad jen masochisty, zato osvěžující jemný krém servírovaný za studena už by mohl potěšit i majoritní společnost. Původ slavné Vichyssoise je stejně jako u dalších proslulých jídel opředen různými teoriemi: mně se nejvíc líbí ta, že Ludvík XV. byl natolik vyděšený z travičů, že než se k němu bramborovo-pórková polévka přes všechny jeho ochutnavače dostala, byla už studená. Klidně ale zapátrejte po svém favoritovi. Ať je to jak chce, velkou zásluhu na jejím rozšíření (nebo snad i vynalezení?!) měl šéfkuchař americké restaurace Ritz-Carlton Louis Diat a koneckonců i Julia Child.
Teď už ale k praxi, v tradičních receptech často najdete, že se „smí“ použít pouze bílá část pórku. Proto, pokud se jich chcete držet, kupte póry dva až tři a zbytek použijte do zeleninového vývaru. Nebo se na tuto tradici jednoduše vykašlete a použijte pórek celý, pouze vysloveně oschlé, vláknité a tmavé části odstraňte.
Vichyssoise – krémová pórkovo-bramborová studená polévka
Na 2 porce potřebujete:
- 2 lžíce másla
- 1 střední pórek (220 g po očištění)
- 2 moučné brambory (220 g po očištění)
- 500 ml vývaru (zeleninový či kuřecí)
- Sůl & bílý pepř
- 100 g crème fraîche (případně smetany ke šlehání či tučné kysané smetany)
- 1 až 2 lžíce čerstvé pažitky
Postup
- Pórek podélně rozřízněte, pod tekoucí vodou ho rozeberte, abyste odstranili případnou hlínu, a poté odřízněte kořen. Odstraňte oschlé a tvrdé části a zbytek pokrájejte na kolečka. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky.
- Pórek zlehka orestujte na rozehřátém másle. Zlehka znamená, že by měl trochu změknout, ale zezlátnout opravdu jen lehounce. Přidejte brambory, zalijte vývarem, osolte a pod pokličkou uvařte doměkka.
- Rozmixujte dohladka, poctivky mohou ještě propasírovat. Vmíchejte crème fraîche a dochuťte čerstvě mletým bílým pepřem. Nechte vychladnout a podávejte posypané pažitkou. Polévku můžete servírovat jak vychlazenou, tak teplou, a moc dobrá je i o pokojové teplotě.