V těchto nepříjemných časech je vskutku příjemné pozorovat českou startupovou, technologickou a podnikatelskou scénu, která své know-how naplno využívá pro dobrou věc.
Nejprve se na popud datových mistrů rozjela iniciativa kolem Kebooly, Jana Barty a dalších, která se vydala pomoci nic nestíhajícímu státu. Objevili se dobrosrdeční podnikatelé jako Martin Hausenblas, který své výrobní kapacity nabídl k výrobě roušek, a PPF Petra Kellnera zajistila tuny a tuny zdravotnického materiálu. Přidal se i Daniel Křetínský a věčně na Facebooku mudrující Patrik Tkáč. Miliardář Vítek pro změnu nabídl pokoje ve svých hotelích.
Na pozadí toho všeho se nicméně rozjelo i několik méně hlasitých, ale o nic méně potřebným iniciativ.
Programátor Lukáš Huňka, který prošel několika startupy, doslova přes noc vytvořil platformu SousedskaPomoc.cz, která z obyčejných zdravých lidí dělá kurýry a dispečery tak, aby ta nejvíce ohrožená skupina z nás nemusela vůbec vycházet ven. Chce tak činit zejména v mimopražských oblastech, neb v hlavním městě už funguje služba PomahamePraze.cz.
„Ráno jsem viděl ve vysílání ČT, jak se lidé organizují pro doručení nákupu těm, kteří ven nemohou, například důchodcům. Sednul jsem a hodně agilní formou dal dohromady jednoduchou webovou aplikaci pro propojení tří skupin – koordinátorů, operátorů (dispečerů) a kurýrů pro doručování nákupu lidem nemohoucím opustit svůj domov,“ uvedl Huňka 14. března na svém Facebooku.
O čtyři dny později už je do projektu zaregistrováno přes tři tisíce lidí, díky spolupráci s Vodafonem se spouští zelená linka, kam mohou lidé zavolat a potřebné věci si objednat, a BMW a MINI poskytly auta pro kurýry. PR projektu se mezitím ujala známá postava české reklamy – Jakub Horák.
Dva dny po Huňkovi spustilo podobnou iniciativu také karlínské softwarové studio Applifting. Na webu Pomuzeme.si též probíhá koordinace dobrovolníků a organizací, kteří chtějí pomoci těm, pro něž není bezpečné vycházet ven.
„Již se nám podařilo domluvit s Diakonií, která má po celé republice 153 poboček. Naši aplikaci bude využívat Městská charita České Budějovice, studenti 3. lékařské fakulty organizující dobrovolníky do pražských nemocnic a také jsme v kontaktu s krizovým štábem hlavního města Prahy. Zároveň jednáme s dalšími neziskovými i státními organizacemi,“ říká strůjce iniciativy Tomáš Landovský.
O den později spoluzakladatel Pilulky Petr Kasa hlásil, že po několika dnech práce se jeho vývojovému týmu podařilo spustit projekt eRecept.cz, díky kterému bude možné (především seniorům) doručit lék na předpis až ke dveřím.
Do posledních sil je napnuté i DoDo Michala Menšíka, které jednak zajišťuje rozvoz například online supermarketům, ale také spustilo dobrovolnickou platformu, kam nabírá lidi se zájmem pomoci. Auto či skútr zajistí DoDo a odměnou budiž kromě dobrého pocitu slevy u partnerů projektu.
K dobropodnikatelům se poté připojil i majitel Pietro Filipi Michal Mička. Od pondělí bude ve své výrobě šít 5 tisíc roušek denně, které bude distribuovat do domovů důchodců nebo třeba do obchodních řetězců. Ve spolupráci se Zásilkovnou poté nabízí metr látky na šití roušek komukoli, kdo si o ni napíše.
“Chtěli jsme vymyslet způsob, jak lidem co nejvíce zjednodušit přístup k vhodné látce pro šití roušek. Proto jsme se domluvili se Zásilkovnou, která bez nároku na dopravné poskytla svá výdejní místa, na kterých si lidé mohou látky vyzvedávat,” doplňuje Mička.