Pokud jako firma nebo podnikatel přenášíte po internetu velké množství dat, zbystřete. Provozovatel největší české telekomunikační sítě CETIN začíná u optických přípojek nabízet dvakrát svižnější připojení než dřív, tedy rovné 2 GB/s. Ale pozor: o zrychlení musíte vždycky požádat svého operátora.

Komu všemu se bude rychlejší internet hodit? Katarína Vániková, ředitelka obchodu a služeb CETINu pro masový trh, to shrnuje jasně: „Jsme přesvědčení, že tarif 2000/1000 Mb/s ocení zejména ti uživatelé, kteří potřebují připojit velké množství zařízení, pracovat s rozsáhlými balíky dat v cloudu nebo mají jiné datově náročné požadavky – nebo prostě všichni, kdo chtějí nejvyšší možnou rychlost a nechce se jim čekat.“

Katarína Vániková, ředitelka obchodu a služeb CETIN

Pro firmy nebo podnikatele, kteří se snaží technologicky udržet krok před konkurencí, je rychlost výhoda, do které se vyplatí investovat.

Pohled na Česko rychlejší optikou

CETIN sám do sítě rozhodně investuje nemálo. Český internet pod jeho péčí právě prochází největší obměnou technologií a zařízení za posledních třicet let. Rychlost starých metalických přípojek už dostal na jejich fyzikální maximum, teď je čas jít ještě dál. Jak říká ředitel společnosti Martin Škop:

„V roce 2016 byla dostupná rychlost padesát megabitů za sekundu a vyšší pouze pro 33 procent přípojek. Díky rozsáhlé modernizaci pevných sítí jsme se dostali ke konci roku 2022 do situace, kdy tarify do dvaceti megabitů za sekundu má už jenom okolo deseti procent přípojek.“

Zjednodušeně můžeme říct, že CETIN za dobu své existence už zrychlil český internet osminásobně. Jenže ani to už by brzy nemuselo stačit. Právě proto CETIN masivně investuje do optiky. Kolik?

„Investujeme okolo pěti miliard ročně do všech rozvojových aktivit. Nemohu bohužel říci, jak přesně je to rozděleno, ale mohu vám prozradit, že stavíme zhruba sto tisíc optických přípojek ročně,“ říká Škop a dodává, že do roku 2027 CETIN plánuje zněkolikanásobit počet optických přípojek po celém Česku.

Už během roku 2022 značnou část téhle práce odvedl, takže optické připojení je teď mnohem dostupnější, možná i ve vašem okolí. Máte ale svá ale.

Umí vaše sítě rychlý internet?

To, že síť jako zrychluje, je sice dobrá zpráva, jenže pro vás to samo o sobě nic neznamená. Proč? To vysvětluje zase tiskový mluvčí CETINu Adam Zbiejczuk:

„CETIN neprodává připojení, stará se jen o špičkovou kvalitu sítí, které pak poskytuje operátorům – změnu si tak musíte dohodnout u nich. To, jak rychlý internet u vás naše síť vlastně umí doručit, zjistíte jednoduše na našem webu zrychlujemecesko.cz. Zároveň se tu můžete ověřit, jestli má váš operátor rychlejší tarif v nabídce. Případně si samozřejmě vybrat jiného.“

Český internet každopádně vstupuje do nové fáze existence a rychlé optické připojení teď bude čím dál větší samozřejmostí. Pokud na zrychlujemecesko.cz na své adrese optickou zatím optickou přípojku nevidíte, můžete na sebe na webu nechat mail, CETIN se vám sám ozve, až u vás výstavba začne. Aby kolem vás technologická (r)evoluce neprosvištěla rychlostí světla.

CETIN V ČÍSLECH A DATECH

Pokrytí české populace: 99,6 %

Mobilní technologie: GSM, UMTS, LTE, CDMA,

Počet základnových stanic pro mobilní síť: 6 000

Fixních technologie: SDH, WDM, Ethernet a IP

Kilometry optických kabelů: 65 tisíc

Kilometry metalických kabelů: 20 milionů

Počet pevných přípojek: 1 milion

Společnost vznikla v roce 2015 odštěpením od firmy O2. Od té doby vlastní, provozuje a modernizuje největší síť elektronických komunikací, které pokrývá 99,6 % populace České republiky. CETIN poskytuje infrastrukturní služby pevných a mobilních sítí, datové služby pro korporátní sítě a pronájem datových center. Zajišťuje i mezinárodní hlasové služby, a to jako pro domácí, tak pro zahraniční poskytovatele. Je to nezávislý velkoobchodní hráč, který udržuje princip otevřeného přístupu za férových podmínek pro všechny. CETIN patří do skupiny PPF a od roku 2020 jako součást CETIN Group spravuje a modernizuje sítě i v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku.