Vypínání uhelných zdrojů v Česku se urychluje. Posledním důkazem je nejnovější rozhodnutí energetické skupiny ČEZ. Černouhelnou elektrárnu Dětmarovice na Karvinsku čeká po padesáti letech poslední topná sezona, kdy bude vyrábět teplo a elektřinu i z uhlí.
„Zahájená topná sezona je poslední, kdy v Dětmarovicích plynovým kotelnám ještě pomohou uhelné kotle. Také výroba elektřiny z uhlí se postupně utlumovala a finálně skončí na jaře příštího roku,“ uvedl ČEZ toto úterý.
Dosud představitelé největší tuzemské energetické skupiny hovořili o tom, že Dětmarovice s uhlím nadobro skončí až v roce 2026. Rozhodnutí je předzvěst toho, že uhelné elektrárny se vlivem zatížení v podobě emisních povolenek přestávají vyplácet a v příštím roce lze očekávat, že se spustí první vlna jejich uzavírání.
„Už během posledních topných sezon v Dětmarovicích pocházelo dodávané teplo z velké části z plynu. Výroba elektřiny z uhlí se postupně utlumovala s tím, jak přestávají být uhelné zdroje rentabilní,“ upřesňuje generální ředitel ČEZ Teplárenská Rostislav Díža.
Černouhelné kotle 49 let staré elektrárny u Dětmarovic, která stojí v těsné blízkosti polských hranic a dolů s kvalitním černým uhlím ostravsko-karvinského revíru, budou nahrazeny biomasovými zdroji, které se nyní v areálu elektrárny stavějí.
Nová nízkoemisní teplárna zde vyjde na dvě miliardy korun. ČEZ už pro tyto kotle dojednal přísun biomasy pro celou následující dekádu od čtyř dodavatelů. „Jsem rád, že se nám dodávku biomasy podařilo zajistit už s předstihem přímo z Moravskoslezského kraje,“ pochvaluje si šéf ČEZ ESCO a předseda dozorčí rady ČEZ Teplárenská Kamil Čermák.
„Dětmarovice jsou tak pro Česko příkladem úspěšně a pružně provedené transformace uhelné lokality na moderní energetický areál, který zachová stabilní dodávky tepla odběratelům v Bohumíně a Orlové,“ dodává Čermák.
V tuto chvíli v Dětmarovicích, kdysi největší černouhelné elektrárně v Česku s celkovým výkonem uhelných kotlů až osm set megawattů, stojí dvě starší plynové kotelny o výkonu 2 × 22 tepelných megawattů (MWt) a také zcela nová plynová kotelna o výkonu 18,4 MWt. Ty dodávají teplo právě pro Orlovou i Bohumín.