Polostátní energetická skupina ČEZ si vzala úvěr tři miliardy korun navázaný na rating ESG, jenž hodnotí udržitelnost podnikání firem a jejich investic. Jde o druhý takový úvěr společnosti, první ve výši 7,5 miliardy korun uzavřela loni. Provázání úvěrů s parametry ESG na finančních trzích funguje zhruba od roku 2017.
Úvěr nyní ČEZ poskytla Všeobecná úvěrová banka, v loňském případě to byla UniCredit Bank. Úroková sazba je u obou úvěrů navázána na ESG rating společnosti, které vydávají ESG ratingové agentury. Čím lepší hodnocení, tím výhodnější úrokovou sazbu firma bude mít. ČEZ uvedl, že v současnosti patří v ratingu mezi dvacet procent nejlépe hodnocených firem světa.
„I ve světě financí význam ESG parametrů postupně roste a čím dál více bank požaduje mít v jimi poskytovaných úvěrových smlouvách nějakou formu reference na udržitelnost, ať již jde o referenci na nějaký ESG ukazatel, nebo ESG rating,“ vysvětlil člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.
„Uzavřená linka s Všeobecnou úvěrovou bankou patří do portfolia našich komitovaných úvěrových back-up linek s referencí na ESG rating a byla zvolena s ohledem na krátký horizont úvěrové linky,“ řekl Novák.
ČEZ v roce 2021 ve své obchodní strategii uvedl, že chce zlepšovat své výsledky ESG dekarbonizací svého portfolia, snižováním emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek a dosažením uhlíkové neutrality do roku 2040.
ČEZ už předloni vydal také dluhopisy vázané na udržitelnost. Dluhopisy v objemu 600 milionů eur (asi 14,5 miliardy korun) jsou spojené se závazkem snížení emisní intenzity. Splatnost dluhopisů je do roku 2027, klíčovým ukazatelem bude hodnota emisní intenzity výroby energie v roce 2025.