Na sklonku minulého roku se Forbes zapsal do tuzemské charitativní historie. Na oslavě osmých narozenin časopisu se vydražilo rekordních dvacet tři milionů a tři sta padesát pět tisíc korun českých. Nejvyšší špičky byznysu při této příležitosti prostřednictvím aukce věnovaly peníze pro dobročinné účely.
My se po roce ohlížíme, jak se obdarovaným organizacím dařilo a jak finanční dar zužitkovaly.
Mezi šesticí příjemců byla také největší česká humanitární organizace Člověk v tísni. V její prospěch se dražil umělecký tisk od společnosti Automobilist zachycující závěrečné momenty Velké ceny Itálie v Monze roku 1969. Nejtěsnější finiš v historii formule 1 skončil na pomyslných zdech hned tří byznysmenů: Maxe Skaly z PSN, Tomáše Rašky z Natlandu a spolumajitele Penty Marka Dospivy.
Ti za snímek vytvořený technikou CGI zaplatili úhrnem bezmála 10 milionů korun a organizaci, pomáhající vedle Česka v 22 zemích světa, poslali na účet nejštědřejší z vydražených příspěvků.
Dlouholetý ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek už v průběhu večera avizoval, že vybrané peníze budou směřovat do programu sociální integrace, což je největší projekt přímé pomoci znevýhodněným skupinám, který organizace realizuje v Česku. Ročně do něj investuje zhruba 140 milionů korun.
„Program je financován řadou zdrojů, z individuálních donorů třeba právě dary Maxe Skaly a Tomáše Rašky nebo manželů Dvořákových, či z výtěžku naší sbírkové kampaně Lepší škola pro všechny,“ vypočítává Pánek. Letos se každý milion navíc opravdu hodil.
„Koronavirová krize nejvíce dopadla na zranitelné rodiny s dětmi žijící ve velké chudobě,“ konstatuje šéf organizace. Rodiny jsou často neúplné, řeší finanční potíže a potýkají se s dluhy, takže rodiče už nemají kapacitu pomáhat svým dětem se školou.
Dokud se do škol dalo chodit, věnovali se dětem alespoň učitelé, ale po zavření a přechodu na distanční výuku začal dětem ujíždět vlak. „S naší společnou pomocí do něj ale mohly zase naskočit,“ pochvaluje si Pánek. Jak?
Vedle zapůjčení potřebné techniky či zajištění internetového připojení doučují terénní pracovníci děti online i offline. Nezřídka také rodinám pomáhají podporou na míru, dle jejich osobitých potřeb, často těch úplně nejzákladnějších.
Například devítiletý Oliver dostal vyšetření zraku, které odhalilo, že potřebuje neodkladně brýle – s devíti dioptriemi. Následně jeho rodině organizace pomohla vybavit poloprázdný byt vařičem a napojit domek v zapadlé vísce na elektřinu, aby děti byly v zimě v teple a měly si na úkoly čím posvítit. Celkem takto Člověk v tísni letos pomohl dvěma tisícovkám dětí.
„Přestože jsme země s poměrně malou mírou sociální nerovnosti, byla by škoda, kdybychom lidem, kteří u nás žijí pod hranicí chudoby, nedokázali pomoct. Nakonec nejde pouze o charitu, každé dítě, kterému se povede prorazit kruh nezaměstnanosti a šedé ekonomiky, do kterého se narodilo, bude do budoucna menší zátěží pro společnost,“ uzavírá Šimon Pánek.
Sbírkovou kampaň Člověka v tísni Lepší škola pro všechny můžete podpořit i vy, příspěvkem na účet 25511552/0300.