Tento muž stojí v čele startupu, jehož jméno nevyhnutelně zazní pokaždé, když dojde na poslední pokroky v umělé inteligenci. Sam Altman, který se jinak médiím spíš vyhýbá, v polovině ledna pustil Forbes do kanceláří OpenAI a rozmluvil se. Kromě ChatGPT měl na srdci i to, jak obecná umělá inteligence podle něj „zruší kapitalismus“.
Popularita chatbotu ChatGPT v poslední době vystřelila do nadoblačných výšin, rostou tlaky na jeho monetizaci, všude se vzrušeně mluví o vašem partnerství s Microsoftem. Co to podle vás znamená pro OpenAI a její fungování? V jaké fázi firemního vývoje se nacházíte?
Prožíváme nepochybně hodně zajímavé časy. Ale já pořáddoufám, že jsme na samém začátku. Podle mě se bude naše technologie exponenciálně vylepšovat a neustále poroste i její přínos pro společnost. Totéž jsme mohli říct při představení nástrojů GPT-3 nebo DALL-E, ale nechali jsme si to až na tuhle chvíli.
A věřím, že to budeme za čas moci zopakovat. Nebo se také mýlím, možná narazíme na nečekanou překážku. Ale podle všeho jsme objevili něco podstatného, co mění zažitá paradigmata, a já bych řekl, že po téhle cestě dojdeme opravdu daleko.
Překvapila vás reakce na ChatGPT?
Šel jsem do toho, protože jsem věřil, že to bude fungovat. Samotného mě, pravda, překvapilo, jak velká událost se z toho stala, ale že se to lidem bude opravdu líbit, to jsem čekal a doufal jsem v to.
Spoluzakladatel OpenAI Greg Brockman vyprávěl, že se ve firmě pochybovalo, jestli je chatbot vůbec vhodný k představení na veřejnosti…
Ano, v týmu se ty pochybnosti objevovaly dlouhodobě a týkalo se to více produktů. Občas si řekneme, že to prostě zkusíme a uvidíme, co se stane. Tentokrát jsem o to hodně stál já. Vážně jsem věřil, že to bude fungovat.
Jednou jste říkal, že by lidi mohlo překvapit, jak ChatGPT vznikal a jak vlastně funguje. Co je na tom podle vás tak překvapivé?
Základní model pro ChatGPT byl ve stadiu aplikačního programového rozhraní hodně dlouho, nějakých deset měsíců (ChatGPT je aktualizovaná verze modelu GPT-3, který firma poprvé představila jako API v roce 2020, pozn. red.).