Ministerstvo pro místní rozvoj chce zrychlit proces vyvlastňování při výstavbě infrastruktury. Do nového zákona o vyvlastnění navrhuje včlenit speciální úpravu vyvlastnění ze zákona z roku 2009 o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Věcný záměr zákona o vyvlastnění projedná v pondělí vláda.
„Hlavním cílem věcného záměru je zrychlení procesu vyvlastnění, konkrétně zkrácením délky vyvlastňovacího řízení, snížením počtu a délky soudních řízení a urychlením zahajování staveb, které jsou na vyvlastňovacích procesech závislé,“ uvedlo MMR v předkládací zprávě.
Ministerstvo chce zároveň zajistit, aby nebylo možné prosadit jednostranné prosazování zájmů vyvlastnitelů, kteří reprezentují zájem společnosti, na úkor vlastníků. „Zároveň však nemá být vlastníkům dovoleno, aby realizaci stavby, s níž nesouhlasí, zmařili, neúměrně ji protahovali či bránili stavbám, které mají celospolečenský význam,“ uvedlo dále ministerstvo.
Cílem věcného záměru je podle něj dále zvýšení právní jistoty v otázkách náhrady za vyvlastnění a zvýšení motivace k uzavírání dohod o získání práv. „Mezi změny obsažené ve věcném záměru dále patří rozšíření předmětu vyvlastnění, přesun nákladů na druhé znalecké posudky z vyvlastnitelů na vyvlastňovací úřady a úprava příslušnosti vyvlastňovacího úřadu v závislosti na výsledku rekodifikace stavebního práva,“ dodalo MMR.
Nový stavební zákon stvrdila v úterý Sněmovna, když přehlasovala senátní veto. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Zákon se připravoval několik let a MMR, které ho předložilo, ho považuje za zásadní. Odpůrci varují, že vzdálí úřady občanům, a stavební řízení naopak zkomplikuje. Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.