Investor Jan Barta předpověděl ruskou invazi na Ukrajinu, mohutně vsadil na vzestup zemního plynu v USA a teď chce nasměrovat k velké otočce americký Groupon.
„Když si to všechno dokola sumarizuju, tak dávám pravděpodobnost ruskému útoku na Ukrajinu devadesát procent, nemůžu si pomoct. Už mi to všechno přijde totálně obvious. Všechno do sebe zapadá.“ Tohle uvedl 7. února 2022 na svém twitterovém účtu investor Jan Barta.
O necelý týden později už pak predikoval hlavní proudy invaze – na Kyjev, na Charkov či na Mariupol. O další týden později dal přes Twitter vědět, že s parťáky z Pale Fire Capital pronajali celý hotel, kde ubytují 250 případných ukrajinských uprchlíků a že se vláda musí připravit na příchod stovek tisíc uprchlíků do Česka.
O další dva dny později svět obletěla zpráva, že Rusko skutečně zahájilo plnohodnotnou invazi Ukrajiny.
Podnikatel, investor na akciových i privátních trzích a prapravnuk Františka Křižíka, úřadující ze své kanceláře v pražské Žatecké ulici, poprvé vstoupil do povědomí před mnoha lety svým byznysem s internetovými doménami, kde točil stovky milionů korun.
Následně s Dušanem Šenkyplem a Davidem Holým vybudovali i úspěšně prodali portál ePojištění.cz, čímž se katapultovali do první byznysové ligy, začali operovat v miliardách a založili investiční společnost Pale Fire Capital.
Skrze tu dnes drží podíly ve firmách jako Aukro, Rouvy či Mubi.pl. Nejpozoruhodnější a zároveň největší pozici v hodnotě přesahující 1,5 miliardy korun (akviziční cena byla dokonce o stovky milionů vyšší) však drží v americké veřejně obchodované společnosti Groupon.
Ta okolo roku 2008 odstartovala boom slevových portálů, aby však brzy nato slétla z oblak – její akcie soustavně oslabují a od IPO odepisují vysoko přes devadesát procent. I díky tomu v ní však Jan Barta ucítil příležitost.
„Věřím, že víme, jak Groupon nasměrovat zpět k růstu,“ říká investor, jenž se nejpozději v listopadu letošního roku stane členem představenstva, kde už je přítomen jeho kolega Dušan Šenkypl. Otočka Grouponu částečně leží v inspiraci Slevomatem.
Původně český projekt zvládl transformaci z ryze slevového serveru v něco, co lze nazvat zážitkovým portálem, úspěšně a Barta věří, že jde o přenositelný model. V Česku už dokonce vzniká tým, který by měl velkou otočku pomoci orchestrovat, a jeho součástí je například bývalá šéfka Slevomatu Marie Havlíčková.
Jan Barta, jemuž jsou při vyjadřování anglicismy vlastní jako málokomu, dovede analýzou investiční příležitosti strávit stovky hodin, stejný čas však neváhá věnovat i analýze geopolitických otázek. A konec děsivého konfliktu, který už stál život desítky tisíc lidí, zatím nevidí.
Kdy skončí konflikt na Ukrajině?
Můj base case (očekávaný scénář, pozn.red.) je dlouhý konflikt. Ani jedna strana se netváří, že by měla zájem o diplomatické ukončení. Směřuje to k jakémusi vojenskému patu, kde už to částečně je. Na druhou stranu je i vcelku reálné, že se situace začne vojensky otáčet, Ukrajinci začnou pomaličku vyhrávat a brát si nějaké teritorium zpět. Každopádně můj základní scénář je dlouhý konflikt.
Jaký věštíš konec, když se podíváš za horizont?
Konflikty ve valné většině případů končí tím, že strany chtějí jednat a konflikt ukončit. Jenže každá ze stran se chce nyní dostat do lepší vyjednávací pozice skrze vojenskou i ekonomickou stránku věci.
Putin sází na snížení podpory ze strany Západu vlivem své energetické páky, Ukrajina to zase vidí dobře pro sebe a Západ doufá, že časem oslabí pozice Putina vně Ruska. Žádná ze stran tak nemá pocit, že tahá za kratší konec. O tom, jak to skončí, rozhodne, který z těchto faktorů oslabí jako první.