Dobro je slovo, které během období adventu rezonuje mnohem častěji než v průběhu roku. Mnohokrát ale zaznělo i z úst partnerů největší charitativní večeře v Česku, kterou v prostorách Veletržního paláce Národní galerie v Praze uspořádal magazín Forbes.
Pomáhat je třeba. Fakt, na kterém se jednoznačně shodlo více než 200 hostů, kteří se charitativní večeře zúčastnili a kterým se na šest dobročinných projektů nakonec podařilo vybrat přes devět milionů korun.
Že s pomocí nemá smysl čekat, hned v úvodu večera zmínil Tomáš Wiatrak, generální ředitel společnosti Orlen Unipetrol, která byla generálním partnerem večera. Svěřil se, že byl před pár dny společně s osmi dalšími auty účastníkem dopravní nehody, během které zažil ony pověstné vteřiny, během kterých mu proběhl život před očima.
„Během těch chvil jsem se vrátil do dětství, kdy jsem byl malý kluk, což mě vedlo k zamyšlení o tom, co je pro takového kluka důležité,“ uvažoval Wiatrak. „Získávat zkušenosti a učit se. Chovat se fér. Respektovat ostatní, pomáhat a dělit se,“ řekl a navázal tím, co následuje v dospělosti.
„Všichni říkají, že musíme vydělávat peníze, že musíme dosáhnout na co nejlepší zaměstnání, že si musíme si koupit skvělé auto… Jenže nesmíme zapomenout, že i v dospělém životě platí stejná pravidla jako v dětství,“ zdůraznil.
I jako dospělí bychom tak podle Wiatraka měli získávat zkušenosti, učit se, chovat se fér, respektovat ostatní a pomáhat jim. „A kdykoli se dělit o svačinu, což znamená podporovat takové skvělé projekty, jako je například charitativní večeře Forbesu,“ uzavřel svůj vstup šéf jedné z největších firem v Česku.
V rámci večera pak vystoupila i Ivana Tykač, manželka Pavla Tykače, jednoho z nejbohatších Čechů s majetkem v hodnotě přes 180 miliard korun. Ta hostům v sále představila svůj dobročinný projekt, zaměřený na rodiny dětí, které prošly rozvodem.
„Rozvod se týká poloviny manželství v Česku a samozřejmě zasahuje i děti z těchto rodin. Dopad rozvodu na děti je velký a je bohužel složité jim pomoci, protože je tu velký nedostatek psychologů a terapeutů,“ popsala Ivana Tykač problém, který v rámci Nadace manželů Tykačových aktuálně řeší.
Ivana Tykač se svým týmem podle svých slov dlouho přemýšlela, jak pomoci. Nakonec padlo rozhodnutí vsadit na chatbota s umělou inteligencí, který dostal dostal název Amicara.
„Je to první chatbot, který nahrazuje psychologa a terapeuta,“ popsala Ivana Tykač podstatu aplikace pro mobilní telefony, která bude v češtině a angličtině dostupná už před Vánoci. Zároveň oznámila, že v příštím roce do škol po celém Česku zdarma věnuje přes dva tisíce licencí, které umožní bezplatné používání aplikace.
Na africký kontinent pak účastníky večeře přenesl Jan Lichner, který zastupoval automobilové značky Land Rover a Jaguar. Právě na tomto kontinentu totiž vozy Land Rover v rámci dobročinné spolupráce používá organizace Tusk starající se o biodiverzitu a záchranu ohrožených zvířat v Africe.
Lichner ale vyzdvihl ještě další spolupráci, která příští rok oslaví sedmdesát let existence. Jde o propojení značky Land Rover s Červeným křížem, který pomáhá v mnoha krizových oblastech světa. „Kde kolegové z Červeného kříže neprojedou s našimi auty, tam už se dá jen pěšky, vrtulníkem nebo lodí,“ poznamenal Lichner.
Sumu ve výši sto milionů dolarů pak zmínila šéfka pražského butiku Bulgari Silvia Patrová, když popisovala globální podporu slavné klenotnické firmy směrem k organizaci Save the Children.
Bulgari do pomoci aktivně zapojuje i své klienty. Od roku 2019 jim totiž nabízí kolekci šperků ze stříbra a černé keramiky pojmenovanou Bulgari Save the Children. Zakoupením právě těchto šperků pak zákazníci přispívají zmíněné organizaci.
„Vybrané peníze podpořily přes dva miliony dětí ze čtyřiceti zemí celého světa. Protože věříme, že vzdělaní lidé dokážou změnit a zlepšit svoji budoucnost, přispíváme právě na vzdělávání,“ uvedla Patrová.