„Lidé u nás chodí do práce s tím, že jsou potřební. Není to žádný umělý program, ale skutečný byznys,“ vypráví v prvním Forbes Byznys podcastu roku 2024 Leoš Vrbata, který stojí za úspěchem logistické firmy Filipa.
Na první pohled byste tady od běžné společnosti nepoznali velký rozdíl, vypráví muž, který novou halu v průmyslovém areálu v Hořicích na Jičínsku postavil bez dotací a úvěrů. „Děláme byznys. Hledáme zakázky a musíme dodržet kvalitu i termíny,“ říká Leoš Vrbata, majitel Filipy.
Patří mezi největší zaměstnavatele zdravotně postižených v zemi. „Úraz, nehoda nebo nemoc může během života potkat každého z nás. To, že společnost dokáže nabídnout práci i těm, kteří nemůžou pracovat na plný úvazek, je znak vyspělosti,“ je přesvědčen.
Pracuje pro něj 1100 lidí, zhruba 650 z nich má nějaké zdravotní postižení nebo stupeň invalidity po úrazech, vážných onemocněních či operacích.
„Termín chráněná dílna nemám rád, je to strašné spojení,“ říká Leoš Vrbata. „Vnímám ho jako termín z minulosti, označující nějakou umělou pracovní činnost, umělý pracovní program, a teprve pak se pro takový produkt hledá zákazník. I když i to samozřejmě může mít smysl,“ dodává.
Sotva otevřel novou halu, už plánuje další. Firma s obratem 1,2 miliardy korun chce rozšířit průmyslový areál v Hořicích o další provozy, ale také expandovat do regionů.
Proč lidí s omezenou schopností pracovat přibývá? Jak moc ovlivňují uvažování manažerů předsudky? A proč nikdy nelitoval toho, že na základní škole dostal dvojku z chování? Rozhovor s Leošem Vrbatou si poslechněte v novém díle Byznys podcastu.