Deset minut čekání, než se všichni připojí. Zvuk tak bídný, že každé třetí slovo si musíte domýšlet, a šéfovy poznámky napsané fixem na tabuli, která je jaksi mimo záběr. Videokonference končí fiaskem, tým netuší, co má dělat, strategická porada je k ničemu.
Poslední rok naplno odhalil, jak důležité jsou a ještě budou technologie pro fungování kanceláří a firem. Na dálku se pracuje víc než kdykoliv předtím, a k tomu, abyste propojili všechny členy týmu, potřebujete vybavení, na které se člověk může spolehnout.
Česká rodinná firma LIKO-S ze Slavkova u Brna proto do světa vypustila řešení, díky kterému se okamžitě vyrovnala největším světovým hráčům na trhu s kancelářskými technologiemi a možná je i předskočila. Její mobilní SMART-i-WALL je něco jako obrovský kancelářský tablet, do kterého v LIKO-S dokázali integrovat všechny moderní komunikační a prezentační nástroje.
„Osobní setkání sice nemůže nahradit nic, ale když není možné, tak toto je nejlepší varianta B,“ myslí si Jan Musil, místopředseda představenstva firmy a pokračovatel rodinné tradice LIKO-S. „Během lockdownu jsme měli měsíc všechny zaměstnance na home officu a já byl jedním z mála, kdo ve firmě zůstal. Klidně deset dvanáct hodin jsem seděl u této obrazovky v zasedačce a skvěle se mi s ní pracovalo. Osvědčilo se nám to, takže 60 až 70 procent fyzických schůzek jsme převedli do online světa. Dneska tímto způsobem řídím naši indickou pobočku, kam posledního půl roku vůbec nemůžu vycestovat.“
První SMART-i-WALL slavkovský LIKO-S představil už v roce 2015 jako multimediální prosklenou stěnu, která se dokáže přeměnit v interaktivní dotykovou obrazovku. „Tehdy jsme skupině studentů zadali projekt na téma, co by naše firma mohla inovovat,“ vzpomíná Jan Musil. „Všechny jejich nápady jsme spojili dohromady a vytvořili interaktivní příčku. Když jsme zeď představili na veletrhu Bau v Mnichově, náš stánek praskal ve švech.“
Vývoj se však nezastavil a LIKO-S teď své řešení přetavil do mobilní verze. Vše se spojuje v jednom dotykovém panelu s antireflexní vrstvou, dá se pověsit na zeď nebo postavit na stojan a přesouvat tam, kde obrazovku zrovna potřebujete. Uvnitř je zabudovaná nejlepší na trhu dostupná webkamera, se kterou se dá propojit jakákoli dnes existující platforma určená pro videocally. Taková kompatibilita a propojení kancelářských nástrojů jsou na trhu bezkonkurenční.
„Naši SMART-i-WALL neustále vyvíjíme a vylepšujeme, abychom nabídli prvotřídní řešení. Dnes je to produkt na světové úrovni,“ podotýká Orraine Williams, který v LIKO-S řídí vývojový tým.
Protože je firma proexportně založená, má se svou i-stěnou velké globální plány. Covid sice velký třesk přibrzdil, ale svět už zjišťuje, že stavební firma ze Slavkova se nabourala do světa technologií. S tou svou, která je kompletně made in Česko, může konkurovat velkým tech hráčům, protože toho umí víc a stojí polovic.
Šmrnc systému dává jeho jednoduchost. Běží na Windows Enterprise, jde o absolutně bezkabelové řešení, takže nepotřebujete žádné nabíječky a konektory, a ať přijdete na „call“ s notebookem, nebo i jen s telefonem, okamžitě vše spárujete a máte po ruce. Chytrá zeď se dá ovládat právě z vašeho osobního zařízení na dálku nebo přímo na displeji rukou.
Šéf přichází do místnosti, nemusí nic nastavovat, jedním dotykem spouští videokonferenci, dalším připojuje celý tým a sdílí na obrazovku potřebné dokumenty. Dalšími dotyky nebo i gesty rozjíždí prezentaci, kterou skvěle vidí všichni v místnosti i kolegové připojení na dálku, třeba na druhém konci světa. Přímo na SMART-i-WALL píše poznámky jako na whiteboard, prstem či stylusem rozděluje úkoly. Všichni mají pocit, jako by byli na místě, šéfovi face to face. Tohle je prostě jiná liga.