Od konce letošního roku nás dělí necelé tři měsíce. Už dnes lze ale mezi řádky číst, jak bude vypadat investiční prostředí v roce příštím. Ve Spojených státech sice brzy proběhnou prezidentské volby, a především v kombinaci se složením Senátu jde o nejdůležitější událost do konce roku, téma číslo dvě bude pro finanční trhy evergreen recese.

Může se zdát, že jde o riziko číslo jedna, ale při pohledu na začátek výsledkové sezony za třetí kvartál se možná na první místo dere riziko nafouknutí bubliny na finančních trzích. Hlavním zdrojem celé úvahy jsou investiční banky, apetit rizikového kapitálu a v neposlední řadě možná až příliš odvážný Fed.

Někdo by mohl argumentovat, že v bublině již jsme, a to především na akciových titulech kolem umělé inteligence, ale realita je, že ani zdaleka. Pokud srovnáme internetovou bublinu, v roce 2001 byly valuace skutečně astronomické a přes IPO se na trh dostával jeden internetový startup za druhým.

Nyní IPO v technologickém sektoru od spuštění ChatGPT spočítáme na prstech dvou rukou a valuace hlavních AI firem jsou sice nad dlouhodobými průměry, ale odpovídají jejich kvalitě a silné ziskovosti. Vše se velmi rychle mění, stejně tak nálada investorů, ale pokud se někdy za poslední dva roky rýsovaly podmínky k nafouknutí bubliny, stalo se tak možná právě teď.

Čtyři faktory, které vzít v potaz

První rovinou je příběh. Ten kolem umělé inteligence je stále velmi silný a dle mého názoru stále na začátku. Postupně se k němu mohou připojit další příběhy kolem technologií, kryptoměn, privátního kreditu nebo energií, které zažívají díky AI jistou renesanci zájmu investorů.

Druhou rovinou je americká centrální banka. Fed naznačil, že pro něj inflace již není takový problém, de facto opustil od cílení inflace na dvě procenta a soustředí se na sílu trhu práce, čímž si pravděpodobně obhájí další snižování sazeb. Pokud se bude slepě držet svého výhledu pro postupný pokles sazeb a nezohlední následující dva body, riskuje, že bublině zásadně pomůže.

Třetí rovinou je investiční aktivita, která byla poslední dva roky právě kvůli vyšším sazbám utlumena k bodu mrazu a investiční banky peníze parkovaly u centrální banky. Tím vznikla ohromná zadržená poptávka po investičních iniciativách. To se s nižšími sazbami začíná měnit. Výsledky za třetí čtvrtletí mezi investičními bankami nebo správci aktiv protnula silná červená nit – investiční aktivita je zpět, bude zrychlovat a příští rok bude například z pohledu fúzí a akvizic monstrózní.

Čtvrtou rovinou je stále velmi silná americká ekonomika, kterou do příštího roku plánuje vládní rozpočet podpořit deficit kolem sedmi procent HDP. Pokud čekáte v příštím roce na recesi, pravděpodobně musíte čekat na černou labuť, jelikož podmínky k jejímu příchodu nebudou nejlepší.

Poslední rovinou je americký prezident, kdy trhy favorizují Donalda Trumpa a pro byznys a akciové trhy neexistuje na úrovni Spojených států lepší varianta. Avšak i v případě Harris by mělo investiční prostředí relativně dobré podmínky, jen by se několik týdnů trhy přizpůsobovaly. Opakuji, že je spekulativní bublina riziko, nikoli základní scénář.

Uzavře trh cestu k nižším sazbám?

V tuto chvíli nikdo, ani centrální bankéři, neví, kde budou úrokové sazby příští rok. Nicméně v kontextu toho, co očekávám, se domnívám, že Fed nedostane v první polovině příštího roku prostor pro výrazné snížení sazeb. Nečekám, že by to Fed nezkusil, ale trh ho může tlačit proti jeho přesvědčení. Investiční aktivita, vysoké deficity a stále silná ekonomika budou proti.

To se odrazí v relativně vyšších výnosech. Nižší sazby určitě dorazí a podpoří to investiční aktivitu. Hlavním problémem je, zda se Fed odhodlá slepě následovat svou předpověď, nebo bude flexibilní. Přesto není dle mého názoru nejlepší alokace být nadvážený v dluhopisech a spekulovat na růst ceny dluhopisů, respektive pokles výnosů.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Pokud budou výnosy výše, zůstává otázka, jak to ovlivní akcie. Domnívám se, že nikterak zásadně, pokud nebudeme svědky skokového růstu výnosů, který by pravděpodobně dorazil v případě, že Fed začne přemýšlet nad zvýšením sazeb nebo inflace nepřekvapí výrazně výše, což neočekávám. Optimální alokace je být nadvážený v akciích. Dostatečná diverzifikace by měla doručit zajímavý výnos, kdy budete schopni jak odehrát příběh AI, který může, ale nemusí vyústit v bublinu, tak participujete na silné ekonomice v ostatních sektorech.

Americké akcie jsou bezesporu drahé relativně vůči historii. Pokud by si však měly udržet současné ocenění a ziskovost dopadne „pouze“ podle očekávání, budou za rok hlavní akciové indexy o patnáct až osmnáct procent výše. Započítejte do rovnice nižší sazby, růst investiční aktivity, nad očekávání silnou ekonomiku a můžete se spolehnout na vyšší valuaci, která odrazí chuť expanze rizikového kapitálu. Nezapomínejte však na rizika a ochranu před nimi. Svět akciových trhů je fluidní a velmi komplexní. Situace ne neustále mění, vyvíjí a dokonalá alokace neexistuje.