Dlouho očekávaná operace, která může přepsat českou mediální mapu, je u konce. Čínská skupina CITIC získává většinový podíl v nejvýznamnější mediální agentuře Médea, které doposud kraloval mediální podnikatel, manažer a moderátor v jedné osobě Jaromír Soukup.
Číňané se naproti tomu stahují z jeho médií – tedy vydavatelství Empresa Media a TV Barrandov.
Jde o naplnění dohod z loňského července. Podle nich měla společnost Rainbow Wisdom Investment, dcera čínské CITIC Group, opci na navýšení podílu ze současné třetiny na 57 procent výměnou za úplný majetkový odchod ze Soukupových médií.
Logika celé rošády vycházela i z toho, že CITIC nesmí investovat do televizních a printových médií. Zároveň právě Médea je nejcennější částí skupiny Jaromíra Soukupa s největším vlivovým i ekonomickým potenciálem.
Dohody byly naplněny koncem března, momentálně obě strany vyjednávají o novém složení představenstva, managementu a financování nejvýznamnější mediální agentury na českém trhu – a jednání to podle všeho nebudou harmonická. Podle informací Forbesu se očekávání obou stran poněkud liší.
Médea se v posledních měsících nachází ve finančních problémech: dluží desítky až stovky milionů korun největším mediálním domům v Česku. Je veřejným tajemstvím, že silnou věřitelskou pozici za Médeou mají například mediální firmy Daniela Křetínského, ale také třeba největší tuzemské televize.
Sám Soukup, který kromě řízení svých firem zvládá ještě moderovat několik pořadů denně, změny v praktickém životě svých společností neočekává.
„Pro život firmy to neznamená vůbec nic. Podepsané dohody jasně říkají, jak bude probíhat řízení firmy. V nich je napsáno, že předsedou představenstva zůstávám já a řízení Médey je i nadále moje kompetence. Smlouva je navíc postavená tak, že obě strany mají velmi jasně definované role, a neumožňuje ani jednomu bez souhlasu toho druhého v podstatě nic,“ říká Jaromír Soukup v obsáhlém rozhovoru, který na Forbes.cz přineseme v příštích dnech.
Podle informací Forbesu pozice čínské skupiny opravdu nebude dominantní. Většinu z důležitých rozhodnutí totiž musí schválit valná hromada akcionářů nikoli prostou většinou, ale 75 procenty hlasů. To znamená, že obě strany se na všem musí dohodnout.
Zástupci CITIC v čele s Jaroslavem Tvrdíkem dění v mediálních společnostech Jaromíra Soukupa komentovat nechtějí. Z indicií, které Forbes v minulém týdnu nasbíral z dobře informovaných zdrojů, je však jasné, že mají trochu jiné představy než někdejší boxer a ostřílený politický zákulisní hráč Soukup.
Hraje se zejména o to, kdo do firmy nalije potřebné stovky milionů korun. CITIC je údajně připraven investovat, podmínkou ale je stažení Soukupa z vedení a představenstva.
Zatím si Číňané vymohli obsazení pozice finančního ředitele vlastním člověkem. Dalším krokem by mělo být zúžení představenstva na tři členy s tím, že každá strana by v něm měla jednoho zástupce a třetím by měl být Filip Doubek jako profesionální manažer, který agenturu Médea pro Soukupa už řadu let řídí.
S ním nemají problém ani Číňané – dobře chápou, že pro udržení vztahů na trhu a přežití Médey je Doubek nepostradatelný. Samotného Soukupa by ale rádi odstavili.
„Chtějí, aby se pan Soukup dlouhodobě věnoval především televiznímu vysílání, které ho plně vytěžuje, a aby Médeu řídil tým nezávislých ředitelů,“ říká jeden z lidí z mediálního trhu, který má k současnému dění blízko.
Odstavit houževnatého matadora už se ale pokoušelo několik těžkých vah z řad českých miliardářů. Právě jeho složitá povaha bývá tradiční překážkou pro vstup domácích investorů, o kterém se už několik let spekuluje. Ani tentokrát se zřejmě Soukup otěží nad svými firmami nehodlá vzdát.
„Znova opakuji, majorita opravdu neznamená, že mohou převzít kontrolu a řízení agentury. Klíčové pro mě je, aby tato změna byla výhodná pro klienty, pro agenturu a samozřejmě se v tom musím najít i já,“ konstatuje Soukup.
Až příští týdny ukážou, kdo bude mít pevnější nervy. Proti Soukupovi tentokrát hraje obtížná situace na trhu, kdy virová krize dostává pod tlak i mediální byznys. Jeho už tak ekonomicky zesláblé firmy musí unést další ránu. Jenže bývalý boxer už v minulosti dokázal z krizí vyváznout bez větší újmy.