Desetníkový mariáš už je sice definitivně minulostí, jinak to ovšem s mincemi a bankovkami zdaleka nevypadá tak špatně, jak by se mohlo zdát. Navzdory nástupu řady alternativních platebních metod a digitálních finančních služeb role hotovosti stále neslábne. Naopak překvapivě posiluje.
Podle údajů Pařížské mincovny v posledních dvou dekádách každoročně roste objem eura i amerického dolaru v oběhu o šest až osm procent. Ve zkratce to znamená, že stále větší část mincí a bankovek byste našli v peněženkách lidí namísto toho, aby byly uloženy v bankovním trezoru.
Například v eurozóně se mezi lety 2006 a 2019 nárůst hotovosti v oběhu dokonce více než zdvojnásobil – z 5,1 procenta na 11,1 procenta.
Vlivem pandemie samozřejmě vzrostl tlak na upřednostňování bezhotovostních plateb, nicméně mince a bankovky si navzdory tomu vedly velmi dobře. V případě eura zaznamenaly v průběhu loňského roku růst o 11 procent a dolar na tom byl ještě o čtyři procenta lépe.
A koruna? Oběžných mincí s ročníkem 2020 vyrazila Česká mincovna přes 100 milionů. O rok dříve jich nicméně bylo 144 milionů. A protože je poměr různých druhů vyražených mincí, jako například pětikorun či dvacetikorun, každý rok přibližně stejný, vyplývá z toho, že tuzemské platidlo trend eura a dolaru nekopíruje. Naopak je na sestupné křivce.
„Jednoznačným důvodem bylo omezení cestování a s ním spojený odliv mincí v kapsách zahraničních turistů,“ vysvětluje ředitel České mincovny Michal Drtina.
Je však zároveň přesvědčen, že výkyv směrem dolů, za nímž stojí extrémní a nečekaná situace, je pouze dočasný. „A zcela jistě neznamená snížení významu hotovosti jako platidla,“ dodává.
Drtinova slova mají oporu i v datech Evropské centrální banky, podle nichž zůstává hotovost nadále v rámci eurozóny primárním platebním prostředkem: v roce 2019 představovala 73 procent všech plateb v Evropské unii.
Platidlo, které cinká či
šustí, se drží z několika důvodů. „Výhodou
je univerzálnost, bezplatnost a snadná použitelnost. Navíc jde o
neodolnější platební prostředek, který nevyžaduje žádnou
specifickou infrastrukturu, na rozdíl od digitálních plateb, které
jsou citlivé na výpadky elektřiny nebo přírodní katastrofy,“
popisují autoři dokumentu z Pařížské mincovny.
Pro
některé uživatele může být navíc u hotovosti výhodou i určitá
svoboda, neboť si nepřejí, aby o každém jejich nákupu měly
banky a další finanční instituce absolutní přehled.