Čínská burza nezažívá nejlepší chvíle. Tamní akcie v obavách z dopadů vládních regulací a z nárůstu onemocnění covidem-19 znovu klesly a jejich hlavní index CSI 300 uzavřel nejníže za osm měsíců. Indikátor, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes odepsal 3,53 procenta na 4751,31 bodu. Je tak nejníže od listopadu. Navázal přitom na pondělní vývoj, kdy klesl o 3,2 procenta.
Ztráty zaznamenaly finanční a spotřebitelský sektor i firmy podnikající v nemovitostech. Index šanghajské burzy Shanghai Composite odepsal prvotní zisky a skončil se ztrátou 2,49 procenta na 3381,18 bodu. Je tak nejníže od 25. března.
Pondělní pokles způsobily obavy investorů z dopadů regulačních opatření ve vzdělávacím a technologickém sektoru. Úřady o víkendu rozhodly, že firmy nabízející doučování školních předmětů budou smět být pouze neziskové. Peking se tak snaží snížit finanční tlak na rodiny, který přispívá k nízké porodnosti.
V poklesu dnes pokračovaly akcie společnosti New Oriental Education & Technology Group, která nabízí doučování a přípravu na testy. Na burze v Hongkongu ztratily dalších 8,6 procenta. Za poslední tři dny pak odepsaly více než 70 procent hodnoty. Dílčí index vzdělávacích společností CSI ztratil přes pět procent.
„Přísný zákrok Pekingu v technologickém a vzdělávacím sektoru vyvolal přecenění významných regulačních rizik u investic do čínských soukromých společností,“ uvedl analytik Kchen Čche z Mizuho Bank. „Zahraniční investoři budou proto požadovat výraznější slevu z těchto čínských investic, nebo dokonce sníží expozici vůči čínským společnostem,“ dodal.
Podle analytika Č‘-wej Čanga z firmy Pinpoint Asset Management ale
investoři zatím nemají obavy z oslabení ekonomiky. „Zdá se, že korekce
trhu odráží obavy některých investorů ohledně postoje vládní politiky ke
kapitálovému trhu. Nemyslíme si, že investory v této fázi znepokojuje
ekonomika,“ napsal v e-mailu agentuře Reuters.