Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.
Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun.
Provozní zisk před odpisy dosáhl výše 131,6 miliardy. V letošním roce odvede ČEZ českému státu více než sto miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.
Výhled hospodaření pro rok 2023, zahrnující nově zavedená zdanění, zveřejnila Skupina ČEZ již v únoru: zisk před odpisy ve výši 105 až 125 miliard a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 30 až 40 miliard korun.
Výrazný růst zisku výrobního segmentu byl způsoben zejména extrémním nárůstem realizačních cen elektřiny v důsledku války na Ukrajině a rekordní výrobou jaderných elektráren. Omezení dodávek plynu z Ruska do Evropy, který celkově meziročně poklesl o 56 procent, a celková nejistota vedly ke skokovému nárůstu nákladů na výrobu elektřiny z emisních zdrojů, a tím velkoobchodní ceny elektřiny.
Ceny dodávek plynu vzrostly meziročně o 348 procent a ceny dodávek elektřiny o 327 procent. Průměrná cena elektřiny s dodávkou na rok 2023 se vloni obchodovala za téměř 300 eur za megawatthodinu, zatímco průměrná realizační cena výroby ČEZ s dodáním v roce 2022 byla sto eur za megawatthodinu.
Vysoké volatility na mezinárodních trzích dokázal dle tiskové zprávy využít obchodní tým ČEZ, který vydělal 18 miliard korun, což činí téměř čtvrtinu konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ za celý rok 2022.
Rok energetické krize naopak negativně působil na prodejní segment. Provozní zisk společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn domácnostem v ČR, meziročně poklesl o 22 procent. Důvodem byl zejména extrémní nárůst pořizovacích cen elektřiny a plynu a vysoké náklady na krytí výkyvů spotřeby zákazníků.
„Skupina ČEZ v energetické krizi obstála, přispěla k jejímu řešení a prokázala, že je spolehlivým společensky odpovědným partnerem. Základním krokem pro vyřešení energetické krize bylo zajištění přístupu České republiky k dodávkám LNG (…),“ dodal generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a připomenul získání LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, který byl spuštěn jako první v Evropě od ruské invaze za pouhých 6 měsíců a který kapacitně pokryl třetinu české spotřeby plynu.
Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v České republice. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.