Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.
Dnes se o svou digitální rutinu podělí zakladatel a CEO logistického startupu DoDo Michal Menšík.
Moje ranní digitální rutina?
Ráno si u první kávy pročítám zprávy, odbavuji e-maily a načítám různé business intelligence reporty. Tenhle základ chci mít hotový, než dorazím do práce, abych se v kanceláři již nezdržoval a mohl se soustředit. Pokud je to možné, snažím se ráno cvičit, abych na celodenní pracovní kolotoč dobil energii.
Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?
Miluji data a stavím na nich vše, co děláme. Život si proto nedovedu představit bez aplikace Power BI. A pak samozřejmě bez komunikačních nástrojů jako Slack nebo WhatsApp. I když upřednostňuji živou komunikaci, bez digitálních komunikačních nástrojů se samozřejmě obejít nedá.
Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?
Pokud bych se na ostrově ocitl nedobrovolně, tak nějakou komunikační aplikaci jako WhatsApp, která by mi pomohla zorganizovat návrat na pevninu. Pokud by to byl útěk cílený, tak spíše něco na e-booky a audioknihy. Konečně bych přečetl a doposlechl všechno to, co jsem si za uplynulé roky uložil k přečtení, ale už se k tomu v pracovním shonu nedostal.
Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?
Až jako škodlivý by se dal vnímat třeba Clubhouse. Ten je dobrou ukázkou technologie útočící na pocit FOMO (fear of missing out, pozn. red.). Clubhousu se podařilo u lidí vyvolat pocit, že na něm zkrátka musejí být, protože jinak o něco zásadního přijdou. Po desítkách „ztracených“ hodin ale přišlo vystřízlivění a zjištění, že člověk vlastně nemusí být úplně u všeho… Čas se dá využít mnohem lépe a konstruktivněji.
Bichle, nebo Kindle?
Bichle. Ačkoli se věnuji digitálnímu byznysu a budujeme s kolegy primárně technologickou firmu, jsou oblasti, které mají kouzlo ve své ryzí „nedigitální podobě“. Knížky mezi ně rozhodně patří. Digitální alternativou je pro mě spíše audiokniha a podcast než Kindl.
Která sociální síť je hot a která not?
Instagram hot, Facebook not. Nejvíc času ale trávím nejspíš na LinkedInu, protože byznys žije tam.
Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?
Aktuálně si vybavuji nový byt, takže nejnovější budou různé vychytávky do chytré domácnosti. Objednávám chytré reproduktory, zámek, rolety, světla, termostat… Technologie mám rád, takže takové věci mi dělají radost a zjednodušují život. Často cestuji, takže možnost ovládat svůj domov na dálku je další formou jistoty.
A nejvíc high-tech věc, kterou vlastním?
Již léta jsem zvyklý pracovat v rámci ekosystému Applu a za nejvíc high-tech pořád považuji právě zařízení od Applu a to, jak skvěle pracují mezi sebou. Na technologiích Applu je skvělé, jak jednoduše ve výsledku vypadají. Právě v tom je ale podle mého ten „high-tech“.
Jak chytrá je moje domácnost?
Zatím moc ne, ale ta nová bude. Pracuji na tom.
Technologie na mém pracovním stole?
Jsem minimalista, takže na stole mám jen all-in-one monitor s dokovací stanicí, který mi umožnil zbavit se prakticky všech kabelů. Jsem neustále na schůzkách a nechci řešit nabíječku a neustálé přepojování konektorů. V monitoru mám proto integrované reproduktory, mikrofon i webovou kameru, takže mi stačí připojit si notebook jediným kabelem a můžu se pustit do práce.
Která má pro mě sentimentální hodnotu a nevyměním ji ani za nic?
Podobně jako dávám přednost knížce před čtečkou, nikdy bych nevyměnil pákový kávovar. U některých věcí a činností se zkrátka s přílišným pokrokem ztrácí kouzlo a automatické kávovary jsou pro mě dobrým příkladem. Zážitek z vypitého šálku je bez patřičného rituálu provázejícího přípravu poloviční.
Kolik času denně strávím online?
Offline nejsem asi nikdy, to už bohužel jinak ani nejde. Večer se ale snažím alespoň tlumit notifikace. Práce není nikdy hotová a každý večer zbývají věci k dořešení, ale pokud se člověk nechce zbláznit, je potřeba se trochu hlídat.
Nafta, benzin nebo elektřina?
Ač nerad a nedobrovolně, zatím je to nafta. Elektromobily jdou rychle kupředu, ale infrastruktura s nimi zatím krok nedrží. Věřím, že se to časem změní.
Bitcoin je pro mě…
… zatím pořád trochu záhada. Nějaké peníze v bitcoinu mám, ale spíše experimentálně. Obecně se ale v blockchainu chci dovzdělat. Je to velmi zajímavá technologie a je potřeba jí rozumět.
Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?
Pro logistiku bude přelomové hlavně širší využívání prediktivních modelů. Tlak na rychlost a efektivitu je v e-commerce i logistice obrovský a jedinou cestou, jak držet krok s požadavky zákazníka, je vědět, co a kam si objedná ještě dříve, než to bude vědět on sám.
Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či komplikuje (a co by se s tím dalo dělat)?
To bude právě infrastruktura pro dobíjení elektromobilů. Jelikož naše auta jezdí denně po městě, chceme dělat maximum pro to, abychom rozváželi bezemisně. Testujeme elektrokola a do flotily jsme se v menším počtu snažili integrovat i elektromobily. Bohužel jsme se ale zatím utvrdili v tom, že čas na elektrickou flotilu ještě nedozrál. Máme okolo sedmi set vozů a pro takový vozový park zkrátka nabíjecí stanice a další potřebné návazné služby, které se s provozem elektromobilů pojí, nejsou připraveny.
Do kolika let za mě budou moji práci dělat roboti & AI?
V logistice se spousta věcí automatizovat dá a zapracovávání umělé inteligence i machine learning do našich procesů je pro nás v rámci vývoje velká priorita. Už nyní máme třeba robotizovaný dispečink, který automaticky přiděluje jednotlivé zásilky kurýrům, a podobně. Jsou ale věci, které roboti nezastanou nikdy. Byznys je do značné míry o vztazích a důvěře a myslím si, že tu si budeme muset vždycky vydobýt sami.
Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?
Dožít bych se chtěl teleportu. Život bez cestování si představit nedokážu, ale neustálé přesuny ze schůzky na schůzku jsou věc, bez které bych se leckdy rád obešel.