Panika na burzách po celém světě a averze investorů k riziku potopily v pondělí českou korunu. Po poledni se euro prodávalo za více než 27 korun, což je nejslabší kurz od konce intervencí České národní banky v dubnu 2017, přičemž dolar se dotkl hranice 24,20 koruny. Vše souvisí s epidemií koronaviru a tím, že všichni očekávají tvrdý dopad opatření proti jeho šíření do ekonomiky. „Nadále platí, že čím lépe pro virus, tím hůře pro korunu,“ říká Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank.
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a bankovní rada ČNB v pondělí odpoledne na svém mimořádném měnovém zasedání jednomyslně schválila pokles základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,75 procenta. Rozhodnutí přišlo jen pár týdnů poté, co jako jediná centrální banka v Evropě přistoupila na růst sazby v boji s inflací. Zároveň centrální banka avizovala, že je připravena poskytovat likviditu komerčním bankám, a přešla na zrychlený program, který běžel v době vrcholu finanční krize v říjnu 2008.
„Bankovní rada vedle toho potvrdila připravenost České národní banky reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování měnového kurzu,“ uvedli centrální bankéři. Jinak řečeno se zavázali, že použijí své devizové rezervy k tomu, aby česká koruna už dále výrazně neoslabovala. Zároveň uvedli, že očekávají, že se teď tuzemské banky zdrží jakýchkoli výplat dividend svým zahraničním matkám. To by mohlo ohrozit jejich odolnost do budoucna.
Slabá koruna je dvousečná zbraň. Mohla by pomoci českým exportérům, kteří budou každopádně zasaženi krizí tím, že za své zboží dostanou za hranicemi více peněz. Na druhou stranu zdražuje plošně dovozy, což dopadá na firmy i domácnosti a dále roztáčí inflaci, proti níž se snaží vystupovat centrální banka. Zatím bezúspěšně a místo dvouprocentního cíle je nad třemi procenty.
V této situaci je štěstí, že ceny ropy v důsledku saúdsko-ruské ropné války spadly pod 30 dolarů za barel, protože by jinak slabá koruna znamenala zdražování u pump. Zatím je silnější vliv levné komodity a u slavné lowcostové tuzemské sítě benzinek Tank Ono bratří Petra a Jiřího Ondrů tak litr naturalu a nafty ode dneška stojí 24,90 koruny. Byla tak pokořena „magická“ hranice 25 korun za litr, věc před měsícem těžko představitelná. Ropa Brent dnes odepsala zhruba 12 procent, aktuálně se obchoduje těsně nad 30 dolary za barel. Další zlevňování u pump by tak mělo ještě přijít.
Stejně tak padaly všechny evropské burzy kromě Slovenska a obchodování zahájily výprodejem také americké akcie. Index Dow Jones od únorového historického maxima do dnešního dne odepsal už zhruba 30 procent. „Paniku na trzích umocnila americká centrální banka, která včera večer středoevropského času v rámci druhého nouzového měnověpolitického zasedání v krátkém sledu rozhodla o historickém snížení základní úrokové sazby, a to o celý procentní bod. Naposledy došlo ke snížení v takovém rozsahu ze dne na den před takřka 40 lety, v srpnu 1982,“ uvedl dnes hlavní ekonom Czech Fundu Lukáš Kovanda.
Podle něj však historický tah americké centrální banky dnes nedošel svého cíle. Naopak. Dělo se to, co při nouzovém snížení základní sazby o týden dříve. „Vlastně dnes byla situace ještě horší, neboť akciové propady se dále zvýraznily a prohloubily, což právě postihlo i českou měnu a české akcie, obecně vnímané jako rizikovější aktiva,“ dodal.