Do minulého pondělí jste o něm dost možná neslyšeli. Teď už ale jeho jméno proletělo všemi světovými médii a tenhle 43letý Ind se definitivně zařadil mezi skupinu lidí, kteří ve světě technologií, a nejen v něm, opravdu hodně znamenají.

Potom, co se Larry Page a Sergej Brin poměrně překvapivě rozhodli restrukturalizovat Google, zařadit ho do nového holdingu Alphabet a postavit se do jeho čela, předali Google, tedy společnost, za které vděčí všemu, právě jemu. Kdo ale Sundar Pichai, jehož jmenování do čela internetového gigantu leckoho překvapilo, vlastně je?

Když přišel do Googlu, tak to vypadalo, že bude je jedním z řady chytrých a schopných zaměstnanců ze skromných poměrů, kterých je Google plný. Brzo se ale ukázalo, že každý, kdo si to myslel, Pichaie hrubě podcenil. Posuďte sami.

Čtěte také: Alphabet má první problém. Doménu alphabet.com vlastní BMW

Pichai vyrůstal ve 4milionovém městě Čennaj v jižní Indii. Jeho matka byla stenografka a jeho otec pracoval v místní továrně. Rodina žila v dvoupokojovém bytě a Sundar a jeho bratr spali v obýváku. Pichaovi neměli auto a první telefon si pořídili, až když bylo Sundarovi 12 let.

Z malého chlapce se ale stal velice dobrý student, který bez problémů absolvoval známý Indian Institute of Technology a to tak dobře, že pak lehce získal stipendium na Stanfordu. V San Fransciscu si plánoval udělat doktorát z materiálů a fyziky, ale brzy ho zlákala nabídka pracovat v Silicon Valley, a tak nechal Stanford Stanfordem a odešel jako produktový manažer vydělávat do společnosti Apllied Materials.

Pak se ale přeci jen na univerzitu vrátil, konkrétně na tu ve Whartonu, kde si v roce 2002 převzal magisterský titul. Dva roky nato nastoupil do Googlu, ještě předtím ale pracoval jako konzultant v poradenské společnosti McKinsey.

Čtěte také: Z Microsoftu se stává nový Google a z Googlu zase starý Microsoft

První úkol, který v Googlu dostal, byla práce na vyhledávací liště a už tehdy se začalo ukazovat, že asi nejde o úplně běžného zaměstnance. Sundar Pichai totiž velice brzy přišel s nápadem, aby Google vyvinul vlastní prohlížeč. Larry Page i Sergej Brin byli pro, tehdejšího ředitele Erica Schmidta ale tenhle nápad nezaujal a o projektu, ze kterého se později stal Chrome, mluvil jako o „zbytečně drahém povyražení“. Spletl se. Chrome pro Google znamenal velký úspěch – celosvětově ho totiž používá zhruba 45 % lidí, kteří jsou na internetu.

Pichai se pak podílel také na vývoji googlovských Chromebooků, což jsou jednoduché notebooky, na kterých kromě prohlížeče není vlastně nic jiného. Populární a dostupné počítače, které hodně využívají třeba američtí školáci, fungují na cloudu – skoro žádná data v nich nenajdete, všechna jsou online a to jednak sráží cenu Chromebooků, protože nepotřebujete kdoví jaký výkon, a jednak se ke svému účtu dostanete z jakéhokoliv Chromebooku na světě, stačí se totiž jen přihlásit.

Kromě toho Pichai také dohlížel řadu klíčových projektů Googlu, jako je Gmail, Google Drive nebo Google Mapy. A v roce 2013 dostal další velký úkol: starat se o Android, který se z operačního systému pro mobilní telefony začal měnit i v systém pro chytré hodinky, televize, auta nebo online platby. Jedním ze zatím nenaplněných Pichaových cílů je vyrábět levné androidí telefony, se kterými by mohl Google uspět v rozvojovém světě.

Čtěte také: Co všechno o vás ví Google. 10 adres, které by měl znát každý, kdo je na internetu

Když se v roce 2014 stal šéfem produktového oddělení společnosti, tak to taky automaticky znamenalo, že se stal druhou rukou Larryho Page, člověkem, který dohlíží na denní provoz Googlu a také jednou z jeho tváří (poslední dva roky aktivně vystupuje na tradičních developerských konferencích).

Pichaovy úspěchy v internetovém kolosu k němu ale samozřejmě začaly přitahovat pozornost i odjinud – ucházel se o něj Twitter (ještě před měsícem se o Pichaovi spekulovalo jako o jeho možném novém řediteli) a po odchodu Steva Ballmera na něj měl zálusk i Microsoft. Skoro ho dostal, ale Google svého rivala tehdy přeplatil a Pichaovi slíbil, že ročně dostane 50 milionů dolarů v akciích firmy. Není divu, že se teď mluví o tom, že ho Page a Brin povýšili zcela záměrně – aby si ho v Googlu pojistili.

Podle mnoha zpráv je Pichai ideální vedoucí – zbytečně se nerozčiluje, je trpělivý a poslouchá lidi kolem sebe, snaží se předcházet konfliktům a celkově skvěle komunikuje. Jde mu totiž prý hlavně o to, aby všichni rozuměli tomu, co mají dělat.

Dlouho se o něm mluvilo taky jako o člověku, který dotahuje Pageovy nápady, respektive je neúnavně vysvětluje kolem dokola, dokud je všichni nepochopí. Oboje, jak vrozenou diplomacii, tak neformální funkci Pageova mluvčího, využil například v roce 2013, kdy svého šéfa doprovázel do Jižní Koreje na cestě za utužováním vztahů se Samsungem. Ne nadarmo o Pichaovi Page při oznamování změn v Googlu prohlásil, že říká stejné věci jako on. Někdy prý dokonce i lepší.

Sundar Pichai je ženatý se svou dětskou láskou . Jeho manželka se jmenuje Anjali a s novopečeným ředitelem Googlu chodila už v Indii a po čase se za ním přestěhovala do Ameriky. Mají dvě děti.

A jedna zajímavost závěrem, tak jako většina výjimečných lidí i Sundar Pichai má jednu hodně neobvyklou vlastnost (nebo úchylku, chcete-li). Podle webu Inc.com si pamatuje každé telefonní číslo, na které kdy volal.