S rychlým životním tempem může přijít i rychlý náraz, který člověka vyřadí z provozu na několik měsíců a klidně i let. A jenom léky z něj nepomohou. Ve Forbes BrandVoice podcastu o tom vypráví kadeřník a podnikatel Tomáš Arsov, který to dobře poznal.
Ve svých pětatřiceti má dvě kadeřnická studia v Praze a je prvním českým kadeřníkem, který založil svou značku vlasové kosmetiky. Kolem sebe má tým sedmdesáti lidí, kteří buďto pracují v jednom z jeho salonů, nebo mu pomáhají s vývojem nových produktů.
K tomu jeho denní program ještě loni na podzim zahrnoval každodenní vystoupení v televizi nebo rádiu a v neposlední řadě také pravidelné ranní cvičení. Jenže v prosinci se jeho tělo rozhodlo, že potřebuje pauzu. „Přišel jsem domů, zavřel dveře od bytu a sesul se na zem. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že se asi něco děje,“ vzpomíná.
„Věděl jsem, že se řítím někam, kde je to hodně nebezpečné, ale byl jsem už v rozjetém vlaku a cítil jsem zodpovědnost ke všem lidem a svým povinnostem. Nejdřív jsem si myslel, že mám chřipku. Bolela mě hlava a v krku a nedokázal jsem se pohnout.“
První pomoc vyhledal na psychiatrii, kde se zhroutil podruhé, protože se najednou ocitl na opačné straně. „O kadeřnících se říká, že jsou psychologové, jsou zvyklí poslouchat problémy svých klientů a radit jim. Jenže tady jsem si uvědomil, že problém mám teď já sám,“ říká.
Dalším krokem bylo přesunout veškerou agendu na lidi ve svém týmu a plně se věnovat léčbě. Většinu času trávil Arsov sám procházkami po městě, nemluvil téměř s nikým kromě své psychoterapeutky, ke které docházel pravidelně každý týden.
„Každému pomáhá něco jiného. Někdo preferuje trávit čas se svými blízkými, jinému zase dává větší smysl být chvíli o samotě a sbírat síly na kontakt s lidmi. Průzkumy každopádně naznačují, že kvalitní mezilidské vztahy jsou i jednou z nejlepších forem prevence vyhoření, takže se vyplatí o ně pečovat,“ vysvětluje David Artur Fiedler.
Ten spoluzaložil neziskovou organizaci Nevyhasni pomáhající lidem v prevenci vyhoření. A vedle komunikace zdůrazňuje také potřebu kvalitního spánku.
Jak si můžeme v životě nastavit balanc, abychom vyhoření předešli, i když svou práci milujeme? Jak se co nejrychleji navrátit zpátky do běžného života, když už nás vyhoření potká? Proč je potřeba o psychických problémech mluvit a kdy je nejlepší vyhledat odbornou pomoc? Poslechněte si další Forbes BrandVoice podcast.