Kerry Goyette, autor knihy Neviditelný průvodce emoční inteligencí, tvrdí, že jen málokdy přemýšlíme o tom, co všechno naše rozhodnutí ovlivňuje a formuje. Emoce, mysl, fyzické i sociální prostředí – to všechno jsou faktory, které je třeba při rozhodování neopomenout.

Jak tedy na to?

Prozkoumejte své pocity

I když víte, že provedení změny je správné, můžete se vůči tomu cítit odolní. Určité typy změn – například nová práce – vyvolávají vzrušení, takže se na ně mnoho lidí těší. Jiné ale mohou vyvolat pocity nejistoty a obavy. Julita Haber, profesorka na Fordham University, uvádí: „Očekávání potenciálně negativních výsledků se v mozku projevuje napětím, což vyvolá další nervové úsilí a to ho přepne do režimu přežití. Ten se vyznačuje tím, že v něm mozek přijímá vnitřní obavy ze selhání nebo opuštění.“

„Když se cítíte odolní, je důležité dívat se dovnitř a přemýšlet o tom, jaké aspekty změny vyvolávají strach,“ říká Amy Wallis, profesorka na Wake Forest University School of Business. Jakmile to dokážete identifikovat, je snazší přeměnit strach v příležitost.

Porozumějte tomu, proč chcete dělat velkou změnu

Někdy, když se objeví touha po změně v důsledku potlačené frustrace nebo hluboce zakořeněného strachu, je důležité položit si otázku, proč chcete tuto změnu provést a zda je to nejlepší postup. Pokud například zažíváte osobní krizi, v práci je toho na vás hodně a chcete skončit, nejdříve si uvědomte, čím procházíte. A co by pro vás změna znamenala. Nebyl by například lepší postup požádat svého šéfa o snížení pracovního zatížení, abyste byli spokojenější?

Vyspěte se na to

Je až příliš snadné nechat se vystresovat z velké změny, a to natolik, že v procesu zanedbáte péči o své fyzické a duševní zdraví. Velká rozhodnutí často vyčerpávají vaši energii. Radu má Hillary Scarlett, autorka Neurovědy pro organizační změny, která  říká: „Pokud máte před sebou velké rozhodnutí, spánek je pro mozek opravdu důležitý. Je potřeba, abyste se zastavili a zamysleli a nereagovali na věci unáhleně.“