Základní poučka z učebnic finanční gramotnosti říká, že při investování je potřeba počítat s volatilitou a případnými poklesy se netřeba znepokojovat. Staronový americký prezident Donald Trump však rozbíjí tradiční pohled na investiční svět. Jeho spontánní nápady vyvolaly obrovské tržní výkyvy.
Úvodní týdny se nesly ve znamení optimismu, podnikatelé věřili, že avizované uvolňování daňového systému pomůže ekonomice. S přibývajícím časem a oznamováním obchodních válek se však nálada na trzích zásadně otočila.
Když svět s napětím čeká na rozsah obchodní války, může být rozumnější s rozhodnutím vyčkávat. Ostatně, dělá to i slavný investor Warren Buffett.
Zeptali jsme se slovenských odborníků, co považují za vhodný nástroj pro uchování hotovosti na přibližně jeden rok.
Odpovídat mohli ze dvou úhlů pohledu. Na jedné straně z pozice lidí, kteří mají větší hotovost, ale vyčkávají a investovat plánují až po roce. Na druhé straně z pohledu běžného člověka, který si potřebuje udržet relativně dostupnou rezervu na nečekané výdaje, ale chce ji alespoň částečně zhodnocovat.
Marián Búlik
finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko
Kdo má větší hotovost, avšak chce pro aktuální nejistotu čekat na vývoj situace v nejbližším roce, doporučuji mu kombinaci termínovaných vkladů a peněžních fondů. Termínované vklady jsou stále poměrně slušně úročené a investice je chráněna fondem pojištění vkladů, což potěší konzervativnější investory.
I když úročení nedosahuje úrovně inflace a výnos je zdaňován, alespoň částečně zabraňuje znehodnocování úspor. Peněžní fondy jsou vhodným doplňkem termínovaného vkladu díky minimálnímu riziku a výnosům, které za posledních dvanáct měsíců dosáhly u eurových fondů přibližně tří procent a u dolarových fondů a jiných evropských měn překračují hranici čtyř procent.
Samozřejmě jejich výnos do jisté míry limitují vstupní poplatky či případné kurzové rozdíly. Přesto je to nejlepší investiční volba pro jednoletou investici. V druhém případě bych volil kombinaci spořicího účtu a peněžních fondů.
Spořicí účty v některých bankách stále přinášejí velmi slušné úročení a prostředky jsou okamžitě k dispozici, aniž by při předčasném výběru hrozila jakákoli sankce, jako je tomu u termínovaných vkladů. K tomu doporučuji kombinaci s peněžními fondy.
Matúš Čarný
investiční analytik společnosti FinGO.sk
Pro optimální uchování hodnoty hotovosti v horizontu přibližně jednoho roku představují vhodné řešení fondy peněžního trhu, které v současnosti nabízejí nejvyšší zhodnocení v rámci konzervativních investičních možností, přibližně na úrovni tří procent ročně.
V případě využití ETF varianty je možné využít daňové zvýhodnění při držbě delší než dvanáct měsíců, přičemž významnou předností těchto fondů je vysoká likvidita a rychlá dostupnost finančních prostředků.
Alternativní možností je termínovaný vklad s dvanáctiměsíční splatností, který však obvykle přináší nižší výnos ve srovnání s fondy peněžního trhu a zároveň vyžaduje vázanost kapitálu, což může být pro některé investory limitující faktor.
Spořicí účty představují další konzervativní alternativu, avšak ve většině případů poskytují podstatně nižší zhodnocení ve srovnání s výše uvedenými možnostmi.
Pro investory, kteří chtějí kapitál investovat, avšak současnou tržní situaci vnímají jako nepřehlednou, není optimální čekat s celou sumou na správný moment, jelikož přesné načasování investice je v praxi mimořádně náročné.
Doporučuji proto začít s investováním co nejdříve. Pokud se obáváte dalších propadů na trzích, je možné alokovanou sumu rozdělit do více pravidelných měsíčních vkladů.
Ľubomír Brath
ředitel divize investic Finportal
Uchování hotovosti na krátké období má svá specifika. I zde je nutné zvažovat zejména tyto tři parametry: zhodnocení, likviditu (dostupnost peněz) a bezpečnost uložených peněz. Lidé, kteří chtějí krátkodobě odložit své peníze, nejčastěji sahají po bankovních produktech.
Držet peníze na běžném účtu je nesmysl, protože většina účtů nabízí nulové zhodnocení. Lepším řešením pro běžné lidi s finanční rezervou je spořicí účet s vyšším úrokem než na běžném účtu a snadným přístupem k penězům, avšak s nižším úrokem než u termínovaných vkladů.
Termínovaný vklad nabízí vyšší úrok než spořicí účet, ale peníze jsou vázány na určitou dobu a předčasný výběr je spojen s poplatky nebo ztrátou úroků.
Foto Forbes US
Investice
Dalším zajímavým řešením je sáhnout po fondech peněžního trhu. Fondy peněžního trhu nabízejí vyšší potenciální výnos než bankovní produkty (běžný a spořicí účet, termínovaný vklad) a relativně nízké riziko, ale s mírným rizikem kolísání hodnoty.
Likvidita těchto fondů bývá vysoká a v případě ETF fondů jsou tato zhodnocení po roce investování osvobozena od daně ze zisku. Hotovost v domácím trezoru sice umožňuje okamžitý přístup k penězům, ale nenabízí žádné zhodnocení, je vystavena riziku krádeže nebo ztráty a vlivu inflace.
Ivan Kahanec
senior analytik Brokeria
Je v zásadě jedno, zda likvidní rezervu potřebujeme na neočekávané výdaje, nebo pro případ investice na trzích. V obou případech bychom si měli zvolit produkt, kde budou prostředky dostupné a nebudou podléhat případným výkyvům na trhu. Samozřejmě, u těchto produktů nemůžeme počítat s vysokým výnosem.
Na trhu existuje několik produktů, které zmíněné atributy splňují. Mezi ty základní patří spoření k účtům a termínované vklady v bankách.
Movitější klienti si na speciálních termínovaných vkladech dokážou dokonce dohodnout individuální podmínky. Zároveň některé finanční společnosti nabízejí vyšší úročení i na účtech, kde jsou prostředky dostupné prakticky okamžitě a jsou chráněny Fondem na ochranu vkladů.
V současnosti mohou být pro uložené krátkodobé rezervy stále zajímavé, stejně tak fondy peněžního trhu. Ty přinášejí rychlou likviditu, o něco vyšší zhodnocení než klasický termínovaný vklad a nekopírují pohyb akciových trhů.
Patrik Pavelka
odborník na finance, finanční skupina Partners
Vhodným nástrojem pro uchování finančního majetku do jednoho roku může být spořicí účet, termínovaný vklad nebo fondy krátkodobých investic.
Volba vždy závisí na tom, jaký výnos investor očekává, jak moc je pro něj důležitá likvidita (pokud by finance potřeboval i dříve) a jaký má vztah k riziku. Samozřejmě závisí také na situaci na finančním trhu, avšak ideální je zvolit si nástroj, který pokryje inflaci.
Pavel Škriniar
investiční a úvěrový analytik Swiss Life Select
V ročním horizontu dává smysl termínovaný a spořicí účet, dostupné jsou také peněžní fondy a dluhopisové fondy, které končí v roce 2026. U termínovaného vkladu a dluhopisového fondu je výhodou známá výnosnost, u spořicího účtu a peněžního fondu je zase rychlejší dostupnost peněz.
Trvání je přibližně jeden rok, což může znamenat deset až čtrnáct měsíců. Fondové řešení by tedy mohlo mít v případě dodržení podmínek výnos osvobozený od daně.