Možná jste ji na Facebooku či Twitteru také zahlédli. Infografika pojmenovaná „Co se děje hodinu poté, co vypijete plechovku Coca-Coly“ byla minulý týden hojně sdílená na všech sociálních sítích. Poměrně drastický popis údajných zdravotních účinků přehledně na jednom místě dokázal některé uživatele řádně vyděsit a převzala ho i světová média.
Grafika v sedmi bodech popisuje, co s vaším tělem udělá jedna plechovka coly, a to, co prezentuje, rozhodně není příjemné čtení.
„V prvních deseti minutách se vaše tělo vyrovnává s 10 lžičkami cukru najednou (jde o 100 % doporučené denní dávky). Okamžitě nezvracíte jen díky kyselině fosforečné, která přílišnou sladkost tlumí. Po 20 minutách vám vyletí hladina cukru v krvi, což má za následek salvu inzulinu. Vaše játra na to okamžitě reagují přeměnou cukrů na tuky,“ stojí v grafice.
Dále se vám údajně rozšíří zorničky, stoupne krevní tlak a tělo začne produkovat dopamin. „Fyzicky má mimochodem podobné účinky jako heroin,“ stojí v textu. Po přečtení celé infografiky zkrátka máte pocit, že vypití jedné plechovky coly vás změní ve vyschlou a vyklepanou zombii. S tím ale nesouhlasí řada odborníků ani laiků, kteří na sobě popsané účinky po konzumaci coly nepozorují.
Zdroj: The Renegade Pharmacist
Autorem virální infografiky je jistý Niraj Naik, který má podle dostupných informací farmaceutické vzdělání. Podklady pro svůj výtvor ovšem převzal z textu publikovaném v roce 2010 na webu, který se zabývá zdravým životním stylem. Pokud trochu zapátráte s pomocí Googlu, zjistíte, že obdobný článek po internetu koloval už v roce 2006.
V diskusích na sociálních sítích i pod původním článkem hodně čtenářů upozorňuje, že údaje uvedené v infografice působí přehnaně. Některé z popsaných účinků vyvracejí i lékaři. „Naprostá většina lidí nemá žádný problém přijmout 10 lžiček cukru ve formě slazeného nápoje. V našich studiích jsme zkoumali stovky účastníků, kteří pili nápoje obsahující více než 10 lžiček cukru, ale žádnou kyseliny fosforečnou. Nikdo kvůli sladkosti nápoje nezvracel. Nevzpomínám si ani na nikoho, kdo by si kvůli cukru stěžoval na nevolnost,“ vysvětlila novinářům serveru Buzzfeed nutriční bioložka Kimber Stanhope z Kalifornské univerzity.
K přirovnání účinků coly ke stavům vyvolaných heroinem se vyjádřil Michael Taff ze Scrippsova výzkumného institutu: „Pokud mluvíme o drogách, musíme operovat s pojmy dávka a snášenlivost. Uvedený popis je mnohem dramatičtější a senzačnější, než typický stav způsobený pitím coly ve skutečnosti je. Je to přefouknuté.“
Sám autor infografiky chtěl podle svých slov pouze upozornit na problém dětské obezity a velkých korporací, které se na malé děti zaměřují už od nízkého věku. „Netuším, jestli lze informace v infografice aplikovat na všechny konzumenty, protože nejsem autorem původního obsahu. Pokud zkoumáte jednotlivé ingredience, zjistíte že jejich metabolické zpracování se v každém individuálním případě liší. Klíčem je přistupovat ke všemu s mírou,“ hájí se Naik.
Jeho výtvor tak jako tak upozorňuje na dlouhodobý problém – sladké limonády totiž opravdu k tomu nejzdravějšímu pití nepatří. Cola a její „tajemná“ receptura jsou navíc často předmětem článků výživových poradců i domácích kutilů. Limonádou údajně můžete odstranit žvýkačku z podrážky, porazit rez nebo vyčistit toaletu. A slavné virální video ukazující co se stane, když smícháte Mentos s Coca-Colou Light, určitě znáte. Jednoduchá, ale dramatická infografika zkrátka měla jisté předpoklady k úspěchu.
Následně si z ní vystřelil web Huffington Post, když představil vlastní variaci: obrázek znázorňující „Co se děje hodinu poté, co vypijete plechovku piva“. „Po 40 minutách vaše stimulované neurony zařazují nejvyšší rychlost, což má za následek okamžité vypouštění hlubokých myšlenek z vašich úst. Vše, co prohlásíte, je geniální,“ popisuje server účinky vypití třetinky piva značky Pabst Blue Ribbon.
Co se týče samotné Coca-Coly, PR tým společnosti tlumil virální rozruch celkem odměřeným prohlášením: „Lidé Coca-Colu pijí s radostí už více než 129 let. Stejně jako v případě ostatních limonád je její pití zcela bezpečné, můžete si ji vychutnávat v rámci vyváženého životního stylu a stravování.“