Zamilovat se do kolegy či kolegyně – to vám může obrátit svět vzhůru nohama. Co v takových případech dělat? Milostné vztahy na pracovištích vždy byly, jsou a budou. Není se čemu divit, když uvážíme, kolik času v práci trávíme. Skoro 40 procent pracujících ve Spojených státech v nějakém bodě své kariéry mělo milostný vztah s kolegou či kolegyní, tvrdí nedávný průzkum společnosti CareerBuilder. Třetina těchto vztahů skončila svatbou.
V Německu je to ještě víc – podle průzkumu portálu pracovních nabídek kalando.de tři pětiny pracujících přiznaly pletky s kolegy. Zato v Japonsku podle průzkumu provedeného globální personální společností Randstad nalezl v práci lásku pouze každý třetí. Co riskujete, pokud se takový vztah pokazí? ptá se BBC. Stojí randění s vaším úžasným kolegou či kolegyní za to? A co pokud je daná osoba váš manažer, váš podřízený nebo je – aby to bylo ještě složitější – ženatý či vdaná? Měli byste svůj vztah tajit, nebo ho naopak přede všemi přiznat?
Pro Kelly Finn, hlavní poradkyni v divizi informačních technologií bostonské firmy pro hledání talentů WinterWyman, mělo smysl svůj rodící se vztah ze začátku udržovat v tajnosti. Finn potkala svého budoucího manžela při spolupráci s jinou divizí WinterWyman. „Chodili jsme spolu osm měsíců, aniž bychom o tom někomu z firmy řekli,“ přiznává Finn. „Byla to pro nás samotné velmi nová zkušenost a nechtěli jsme, aby to zavdávalo důvod k rozptylování, firemním klepům či dramatu.“
Čtěte také: Jak se vyrovnat s rozchodem a přežít v práci svého ex
Ale pak přišel výlet sponzorovaný společností, na který měli jet oba. „Věděli jsme, že je to mezi námi vážné, a na tom výletě jsme svůj vztah skrývat nechtěli. Takže jsme požádali o schůzku s prezidentem společnosti a oznámili mu to,“ vypráví Finn. „Nechtěli jsme, aby se to k němu dostalo šuškandou.“ Finn doporučuje sdělit takovou věc nadřízenému tehdy, až sami cítíte, že nazrál vhodný čas. „Ujistěte je, že to neovlivní vaši výkonnost v práci a že budete k vašemu vztahu přistupovat profesionálně, co se práce týká.“
Ne každý ale půjde s kůží na trh. Třetina pracujících udržovala podle průzkumu CareerBuilder svůj poměr v tajnosti. „Ať už si zvolíte utajení nebo budete otevření, je důležité být diskrétní, profesionální a v práci se k sobě chovat jako kolegové, nikoli milenci,“ radí z Chicaga Rosemary Haefner, nejvyšší HR manažerka CareerBuilder. „Dopřejte si navzájem dostatek fyzického prostoru a respektujte své kolegy.“
Podle Elaine Varelas, ředitelky Keystone Partners, bostonské firmy zaměřené na řízení profesního postupu, může být vztah s kolegou na pracovišti skvělou zkušeností. Ale musíte si stále uvědomovat, kde jste. „Máte hodně společného a vidíte se pořád, ale vždy byste měli mít na paměti, že veřejné projevy náklonnosti by se měly nechávat přede dveřmi,“ nabádá k odstupu, protože ostatním to může být nepříjemné a vy můžete působit neprofesionálně. „Ač může být vaše práce nakrásně místem, kde jste potkali a poznali pravou lásku, v práci se máte věnovat primárně práci, nikoli vztahu.“
Pracovníků, co skutečně čtou firemní příručky, je jako šafránu. Ale pokud se chystáte na vztah s kolegou či kolegyní, možná je ten pravý čas se do ní podívat. Aspoň zjistíte, zda v ní náhodou nejsou nějaká oficiální pravidla a rady ohledně milostných vztahů na pracovišti. „Je klíčové to udělat, než se s vaším vztahem svěříte komukoli, včetně personálního,“ dodává Varelas. „Půjdete tak na schůzku s vědomím, zda vás čekají nějaké problémy – a případně jaké.“
- Jsou obě strany dost vyspělé, aby udržely vztahové problémy v soukromí?
V závislosti na tom, kde pracujete, možná ani nebudete mít šanci držet vztah v tajnosti. „Může to znamenat porušení interních předpisů o prevenci sexuálního obtěžování,“ připomíná Sharon Schweitzer, zakladatelka a generální ředitelka Protocol & Etiquette Worldwide z Austinu v Texasu a bývalá právnička v oboru pracovních vztahů. „Může na vás být přímo vyžadováno, abyste ohlásili, že s někým udržujete milostný vztah.“
A ačkoli nemusíte na počátku vztahu pracovat v témže oddělení nebo divizi, věci se mohou změnit. „Myslete na to, že vás mohou přeložit a skončíte třeba jako nadřízený vašeho partnera v jiném oddělení,“ varuje Schweitzer. „Pokud se zamilujete, vážně uvažujte o přeložení do jiného oddělení či dokonce o odchodu do jiné společnosti,“ říká. „Neohrožujte kariéru vlastní, ani vašeho partnera nebo kolegů.“
Je nadmíru důležité si na pracovišti udržet profesionalitu, zní rada doktorky Lorraine Tilbury, zakladatelky francouzské společnosti HorsePower International věnující se osobnímu a profesnímu rozvoji. Což však může být potíž, obzvlášť když vztah zkrachuje. „Pořád spolu budete muset pracovat,“ upozorňuje Tilbury. „Musíte se sami sebe zeptat: Jsou obě strany dost vyspělé na to, aby se dokázaly se svým bolavým srdcem poprat v soukromí, chovat se k sobě normálně a plnit své pracovní a profesionální závazky?“
Čtěte také: Stará láska nerezaví, říká známé přísloví. A vědci mu dávají za pravdu
Doktorka Tilbury vzpomíná na kolegy, kteří se po rozchodu s partnerem na pracovišti ocitli na emocionální horské dráze – propadli depresím a dělalo jim problémy fyzicky koexistovat v práci s osobou, se kterou se rozešli. „Pokud vás děsí samotná myšlenka na to, že byste viděli svého bývalého či bývalou denně v práci, asi byste si měli vztah na pracovišti pořádně rozmyslet,“ říká.
Pro Rachel Sutherland, která svého budoucího manžela potkala v redakci malých novin v Michiganu, ten risk za to stál. „Já i můj manžel jsme byli mladí, ale práci jsme brali velmi vážně a věděli jsme, že případný vztah mezi námi může v takto malém kolektivu mít negativní důsledky,“ tvrdí, ale také ví, že by to bývalo bylo jiné, kdyby šlo o vztah jen „na zabití času“. „Rozchody jsou náročné skoro vždy a je jedno kdy a kde. Setkávat se s bývalým či bývalou denně v práci či venku s kamarády je obtížné a nepříjemné pro vás i pro vaše kolegy. A pokud nemáte sílu tohle ustát, může to mít na vaši kariéru negativní dopad.“