Kdo má přístup k mému účtu na Googlu? Co o mně Google vlastně ví? Jak to, že mi zobrazuje reklamu na hory, když si kupuju lyže? Co všechno ví Google o místech, na kterých jsem byl? Ukládá si všechny stránky, které jsem kdy navštívil? Co si o mně Google myslí?
V poslední době koluje po světovém internetu několik článků, které na tyto otázky odpovídají. Vybrali jsme z nich to nejzajímavější – a přidali několik dalších podrobností.
Každý, kdo je na internetu, by měl znát tyto odkazy. Pro ty, co používají Google nebo některou z jeho služeb, je to skoro povinnost. Nejde o žádná hluboko ukrytá tajemství, ale o nenápadná nastavení účtu, ze kterých se můžete dozvědět zajímavé detaily, které si o vás Google myslí.
Na tohle Google používáte a možná to ani netušíte.
Nejdřív se podívejte, co se svým Google účtem vlastně děláte, k jakým službám ho používáte (třeba Analytics, YouTube atd.), co sdílíte s jinými čtenáři, prohlédněte si své kontakty, historii vyhledávání, jaký máte telefon (když tedy máte Android) a řadu dalších informací.
https://www.google.com/settings/dashboard
Google vám na vyžádání bude posílat každý měsíc zprávu, která vám řekne o všech službách Google, které používáte. Aktivovat si ji můžete na stejné stránce nahoře.
Jak si vás Google představuje
Google si vytvořil váš profil na základě stránek, které navštěvujete, podle toho, co jste vyplnil na Google+ profilu a podle dalších informací. Snaží se odhadnout váš věk, pohlaví, zájmy a na základě těchto údajů vám předkládá relevantnější reklamy. Podívejte se, jak vás vidí Google na webu.
https://www.google.com/ads/preferences/
Samozřejmě si můžete veškerá data změnit nebo rovnou zakázat jejich sledování.
Kde jste a jak rychle se pohybujete
Pokud máte telefon Android a nezakázali jste odesílání dat Googlu, tak na server odesíláte aktuální údaje o vaší pozici a rychlosti (jestli jste v pohybu, a pokud ano, jak rychle se pohybujete). Zobrazte si Google Mapu a můžete vidět celou historii, kdy a kde jste byl. Máte možnost si data exportovat a vizualizovat si je třeba v aplikaci Google Earth.
https://maps.google.com/locationhistory
Co jste hledali
Google zaznamenává cokoli, co jste se snažili vyhledat. Přesněji řečeno zapisuje úplně každý výraz, který jste kdy vyťukali do jeho vyhledávacího pole. Dokonce si vede záznam o každé Google reklamě, na kterou jste kdy klikli na libovolné webové stránce, a pokud využíváte Google Now (což je aplikace či doplněk do Google Chrome, díky němuž můžete hlasem ovládat vyhledávání), můžete si prohlédnout i záznam o všech svých zvukových vyhledávacích dotazech. Pokud se vám to nelíbí, můžete historii smazat.
https://history.google.com
https://history.google.com/history/audio
Na co jste se dívali
Google ví, která videa jste si přehrávali na YouTube. https://www.youtube.com/feed/history
A jako bonus si dokonce pamatuje, která všechna videa jste na YouTube vyhledávali.
https://www.youtube.com/feed/history/search_history
Obojí můžete smazat. Nebo si vše nastavit jinak na této stránce https://www.google.com/settings/accounthistory
Nehacknul mi někdo účet?
Bojíte se, že se do vašeho Google účtu někdo naboural a používá ho? Podívejte se na záznamy o veškerých aktivitách na všech zařízeních, která se v poslední době přihlásila k účtu Google. Můžete si zjistit IP adresu připojení a orientační geografickou polohu. Bohužel, není možné vzdáleně nikoho přihlášeného odstřihnout.
https://security.google.com/settings/security/activity
Kdo se mi kouká na data?
Tady najdete úplný seznam webových aplikací, rozšíření prohlížečů, Google skriptů a mobilních aplikací, které buď četly, nebo zapisovaly vaše data, která máte v Googlu. U každé položky najdete i to, jaká má práva zacházet s vašimi daty. V případě, že „má přístup: k základní informace o účtu“, znamená to, že jste se do aplikace nebo služby přihlásili pomocí účtu Google.
https://security.google.com/settings/security/permissions
Co jste možná nevěděli
– Google umožňuje exportovat všechna data ze svých vnitřností. Můžete si stáhnout své fotografie, kontakty, zprávy, a dokonce i svá videa z YouTube. Na této stránce si klikněte na odkaz pro stažení. https://www.google.com/takeout Občas se vám může stát, že to nejde, protože Google účet není ve skutečnosti váš, ale patří vašemu zaměstnavateli. V tom případě se jen dozvíte, že “stahování bylo zakázáno administrátorem domény”. Pak nezbývá než ho najít, aby vám to povolil.
– Pokud jste někdy našli svůj obsah na cizí webové stránce, která vzniká nějakou ze služeb Google – například Blogger, AdSense, Google+ nebo YouTube, můžete podat stížnost DMCA Googlu, aby byl tento obsah odstraněn. Tento návod lze také použít k odstranění webových stránek z výsledků vyhledávání Googlu, které scrapují váš obsah. https://support.google.com/legal
– Toto je důležitý odkaz pro uživatele Google Apps. Pokud se do vašeho účtu někdy dostane někdo neoprávněně a nastaví si jiné heslo, použijte tento tajný odkaz na obnovení hesla. Budete muset ověřit své doménové jméno tím, že vytvoří záznam CNAME v DNS. https://admin.google.com/domain.com/VerifyAdminAccountPasswordReset [*]
Místo domain.com do adresy napište doménu svého webu.
Další články k tématu na Forbes.cz:
Co o vás ví Facebook?
Soukromí je mrtvé. Zabili jsme ho my sami