Ahoj. Jsem tvůj telefon a poznám tě podle třesu ruky, podle toho, jak jezdíš prstem po displeji a klikáš na ikonky. A to zdaleka není všechno. P. S.: Vše ve jménu tvojí bezpečnosti.

Vždycky, když zapnete internetové bankovnictví, rozběhne se na pozadí vašeho telefonu složitý proces, který kontroluje, že jste to opravdu vy. Jak to pozná? Nebojte, nešpehuje vás kamerou. Místo toho jde na věc elegantněji.

Telefon o vás sbírá data průběžně a vytváří něco jako váš biometrický podpis nebo digitální otisk – unikátní soubor údajů, který odpovídá tomu, jak se běžně s mobilem chováte. A díky tomu vás dokáže identifikovat.

Celá věc je pochopitelně násobně složitější, než tu zkratkovitě popisujeme, a klíčovou roli v ní hrají dobře natrénované algoritmy hlubokého učení.

Za oponu toho, jak funguje chytání kyberpodvodníků, nás pustil Kryštof Hilar, jeden ze zakladatelů brněnské firmy ThreatMark, která je globálním lídrem v prevenci online finančních podvodů. Ty odhaluje za pomoci umělé inteligence, behaviorální biometrie a analýzy rizik v reálném čase.

Geolokace

GPS, triangulace v mobilní síti, IP adresa. Sedí tyhle tři zdroje geolokace navzájem, nebo je tam nějaká nesrovnalost? Proč se najednou váš telefon hlásí z Chorvatska?

Jste na dovolené, nebo se do vašeho účtu naboural útočník a používá chorvatskou VPN? „Klíčové je hodnotit tyhle odchylky v nějakém kontextu. Tohle je jen jedna vrstva dat,“ vysvětluje Hilar.

Gyroskop

Data z akcelerometru a gyroskopu, senzorů sloužících primárně pro správné otáčení displeje, umožňují zároveň identifikovat uživatele, který telefon v ruce drží. „Představte si, že držíte telefon a něco na něm píšete. To je pohyb, který zároveň kompenzujete druhou rukou, každý člověk u toho jinak hýbe rukou, jinak mobil naklání.“

Forbes Digital Premium