Na světě neexistuje kontroverznější zbraň než samonabíjecí puška AR-15. Jde v základu o civilní variantu vojenské „em šestnáctky“, dobře známé z války ve Vietnamu. AR-15 bohužel proslavila aktuální epidemie masových útoků, sužující už druhou dekádu celé Spojené státy.
Kritici tvrdí, že zbraně užívané ve válkách nepatří do rukou civilistům a neměly by se vůbec dostávat na americký trh. Proti stojí tvrdá lobby ze strany Národní střelecké asociace (NRA), která sice v posledních letech kvůli řadě skandálů ztrácí své dosavadní pozice, ale nepřestává významně ovlivňovat americké zákonodárce – a jejich přesvědčení, že právo na držení a nošení zbraní, zakotvené do americké ústavy dodatkem z roku 1791, se vztahuje i na zbraně 20. století.
Debatu kolem AR-15 nově zásadním způsobem rozvířil hlavní výrobce této pušky, firma Colt. Ta oznámila, že s produkcí AR-15 pro civilní trh zcela končí. Jako důvod však uvedla nízký zájem zákazníků.
„Trh se sportovními zbraněmi prošel v posledních letech enormní nadprodukcí,“ uvedl k rozhodnutí firmy její výkonný ředitel Dennis Veilleux. „S přihlédnutím k výrobním kapacitám máme za to, že v dohledné budoucnosti zvládne pokrýt veškerou poptávku.“
Colt v tiskovém prohlášení dodává, že firma se k druhému dodatku ústavy nepřestává hlásit a rozhodnutí je čistě obchodní. Může jít však i o reakci na stoupající tlak americké veřejnosti, jejíž většina podporuje zpřísnění zákonů o nošení zbraní. A firmy si to začínají uvědomovat: tamní největší obchodní řetězec Walmart už dříve ohlásil, že končí s naskladňováním munice určené právě puškám, jako je AR-15.