Propagátor roušek a člen Forbes žebříčku nejvlivnějších lidí českých sociálních sítí Petr Ludwig před pár dny onemocněl covidem-19. Pro svou kampaň to hned využili odpůrci roušek, kteří na autora knihy Konec prokrastinace snesli smršť hejtů.
Ludwig ale dál trpělivě vysvětluje, že podle vědeckých studií zakrývání dýchacích cest smysl má. V rámci své iniciativy Masks4All, která má od března globální dosah přes miliardu lidí, spouští i nový podcast s hlavním epidemiologem IKEM Petrem Smejkalem.
„Nevím, kde přesně jsem se nakazil. Nosil jsem respirátor skoro všude, nicméně mezi blízkými nebo u jídla jsem ho sundával. Při tom nejspíš došlo k přenosu nemoci. To, že se i zodpovědný člověk nakazí, neznamená, že nemá smysl se chránit. Riziko nákazy se tím opravdu výrazně snižuje. A počet vědeckých výzkumů, které to potvrzují, roste,“ říká Ludwig.
K argumentaci proti rouškám Ludwigovo onemocnění využil třeba prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Sdílel o něm článek z Blesku s komentářem: „Propagátoři roušek končí postupně v karanténě nebo jsou nemocní. Roušky nefungují. Jen respirátory, mluvme na rovinu, jinak budou lidé umírat!“
„Nepřišlo mi to jako vhodná reakce. Ta argumentace je laciná. Během kampaně Masks4All jsem se ale setkal i s výrazně horšími hejty. Po rozhovoru v DVTV mi lidé psali komentáře, že mi přejí smrt. Problém je, že na internetu se nejhlasitěji prezentují hlavně hejtři. Ze zpráv, které mi ale chodí napřímo, je 95 procent reakcí pozitivních. Většina populace má rozumné názory, ale v komentářích se tolik neprojevuje,“ popisuje Ludwig.
Kampaň Masks4All na podporu nošení roušek, kterou spustil v březnu společně s vědci z Akademie věd a ČVUT, se virálně rozšířila do celého světa. Objevila se ve zprávách na americké CNN i britské BBC a zapojily se do ní přední světové celebrity i několik kandidátů na amerického prezidenta. Podílela se také na tvorbě multioborové vědecké studie, která vznikla ve spolupráci s odborníky z celého světa a kterou podpořili dva nositelé Nobelovy ceny, z toho jeden virolog.
I díky Masks4All tak dnes má v nějaké formě roušky povinné 130 zemí světa a podporuje je Světová zdravotnická organizace, německý ústav pro kontrolu a prevenci nemocí – Institut Roberta Kocha, či americký národní institut pro veřejné zdraví CDC.
A Ludwig chce v osvětě pokračovat i nadále. „S hlavním epidemiologem IKEM Petrem Smejkalem jsme nedávno natočili první díl nového podcastu Covid a kritické myšlení, ve kterém chceme veřejnosti jednoduše a srozumitelně prezentovat informace o koronaviru z vědeckých studií a světového odborného tisku. Je tu obrovská propast mezi vědeckými fakty a dezinformacemi, které se šíří mezi lidmi,“ říká Ludwig.
Právě v boji s dezinformacemi o koronaviru podle něj česká vláda totálně selhala. „Od začátku je problém v komunikaci. Když lidem něco nařizujete, měli byste zároveň jednoduše vysvětlovat proč, předkládat data, která k tomu rozhodnutí vedla, a zároveň aktivně vyvracet nepravdy,“ hodnotí Ludwig.
A dodává, že Česko by se mohlo inspirovat například státy jako Jižní Korea nebo Tchaj-wan, které svým občanům prezentují informace formou jednoduchých videí a odkazují na vědecké zdroje. Vzorem podle něj může být i Slovensko, kde má ministerstvo zdravotnictví na webu celou sekci věnovanou vyvracení dezinformací.
Důležité je podle Ludwiga také to, aby veřejnost nemoc covid-19 nepodceňovala. „Je to pořád nové onemocnění, o kterém ještě spoustu věcí nevíme. Já jsem třeba zcela ztratil čich a nevím, kdy se mi kompletně vrátí. Řada studií ukazuje, že i velké procento lidí s mírným průběhem nemoci později trpí dlouhodobými následky – únavovým syndromem, poškozením srdce a plic či neurologickými poruchami. Opravdu bychom to neměli brát na lehkou váhu,“ apeluje Ludwig. Věří přitom, že čím zodpovědnější teď veřejnost bude, tím menší riziko tvrdých opatření hrozí do budoucna.