O následujících osobnostech si čtete ve Forbesu a ony vám teď prozradí, jaké knihy čtou ony samy. Sestavili jsme seznam jejich tipů na to nejlepší čtení pro vaši letošní dovolenou. Těch pár kilo v kufru navíc se vám bohatě vyplatí.
Petr Čech, fotbalový reprezentant
Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow
Ta kniha je především hodně poučná. Donutí čtenáře přemýšlet o spoustě věcí, které pravidelně dělá, o myšlení pomalém i rychlém. Doufám, že během léta budu mít čas ji dočíst do konce.
Václav Muchna, zakladatel Y Soft
Jim Collins: Jak z dobré firmy udělat skvělou
Víte, že svůj byznys řídíte správně, ale nedaří se vám směrem do firmy srozumitelně informovat o vizi, strategii a cílech, které stojí za vaším úspěchem? Pokud máte podobný problém, přečtěte si tuto knihu. Asi to nebyl hlavní záměr publikace, ale pro mne osobně jde o nejlepší zdroj inspirace, chcete-li funkčně a pochopitelně artikulovat základní myšlenky, na nichž budujete své podnikání a firemní kulturu. A i když studie, která hledá společné vlastnosti dlouhodobě úspěšných firem, poprvé vyšla už v roce 2001, stále umí nabídnout platné závěry těm, kdo mají ambici posunout své podnikání o úroveň výš.
David Semerád, zakladatel STRV
Kelly McGonigal: The Willpower Instinct
Willpower Instinct mě zaujalo, protože úspěšní lidé mají silnou vůli, a tak jsem chtěl vědět, jak na to. Tip z knížky: Obklopte se lidmi, co ji mají také silnou, půjde to pak snáz.
Arthur Sniegon, zakladatel Save Elephants
Tony Fitzjohn: Život v divočině
Naposledy jsem dočetl inspirující průřez dosavadní ochranářskou činností legendárního Tonyho Fitzjohna v Keni a Tanzánii. Teď mám otevřené o šedesát let starší dílo „Krabice živých“ Norberta Frýda. Syrový popis života a smrti v nacistickém koncentračním táboře na sklonku války, svědectví pamětníka… Obě knihy, obsahem i formou tak odlišné, mají toho pro mne i tak mnoho společného. Dobrovolně zvolená trnitá africká cesta rozervaného mladého Brita a na druhé straně bytí snad v tom nejhorším zle, které kdy zničilo miliony životů a snů lidí, kteří si tu cestu rozhodně sami nevybrali. A postavy v obou dílech řeší vnitřně i akcí navenek až překvapivě podobné všudypřítomné základní dilema (životů nás všech) – myslet jen na sebe a mít se dobře (nebo alespoň lépe, než ti druzí, třebas na jejich úkor) anebo být prospěšný, pomáhat, bojovat, nevzdávat se… a hlavně jak? Kde se před každým z nás vznáší ta hranice mezi tím, co se ještě přijmout dá, co ještě můžeme za sebe či za jiné (lidi, živočišné druhy) obětovat a kde už je nutné říci NE?
Aleš Michl, poradce ministra financí
Max Weber: Protestantská etika a duch kapitalismu
Je to knížka z roku 1904, ale normálně je to o současnosti. Weber zkoumal konfucianismus, hinduismus, buddhismus, křesťanství, islám a judaismus. Došel k závěru, že kapitalismus se nerozvinul na Východě v takové míře jako na Západě, protože mu bránilo náboženství. Protestanté jsou podle něj ve srovnání s katolíky více zaměřeni na zisk. Říkám si, jak bude tenhle svět nábožensky orientovaný třeba v roce 2050? Dnes sedm ze zemí G8 jsou povětšinou křesťanské. Do roku 2050 zbyde mezi top osmi zeměmi většinově křesťanská jen jedna (Amerika), a přibudou hinduisté z Indie, muslimové hlavně z Indonésie a dvě země s různorodostí v náboženství: Čína a Japonsko. Takové rozpoložení, kdy muslimové budou na rovinu s křesťany – navíc většina křesťanů bude v roce 2050 z Afriky – a do všeho toho ještě Číňané, to novodobé dějiny světa nepamatují… Hinduisté a muslimové pak dohromady křesťany jasně převáží. Co by na to řekl Weber dnes? Jestliže pro vznik ducha kapitalismu byl podle Webera důležitý asketismus, pak tohle nové rozpoložení světa může stvořit úplně jiný ekonomický směr.
Michael Mareš, redaktor Forbes
Aziz Ansari: Modern Romance
Aziz Ansari je jeden z nejlepších stand-up komiků na světě. Tak dobrý, že si jeho fórky přišla několikrát za sebou poslechnout vyprodaná Madison Square Garden. Jeho prvotina se jmenuje Modern Romance a rozebírá metody a styl, jak se spolu muži a ženy dnes seznamují. Nejde jen o nějakou dojmologii, Aziz to má parádně „vyfutrované“ daty, sociologickými studiemi a statistikami, které na první pohled nemají s láskou nic společného. Spoiler alert: Tahle knížka je vtipná jako Aziz!
Marek Johanes, investor, Metatron
David Cannadine: Mellon: An American Life
Rád čtu životopisy úspěšných politiků a průmyslníků, protože čtenáři umožňují nahlédnout do jejich komplexního života a mnohdy nelehké cesty za úspěchem, ze které se dá mnoho naučit. Jeden z životopisů, který mě tento rok zaujal, byla kniha Mellon: An American Life, popisující život úspěšného amerického bankéře, průmyslníka, politika a filantropa Andrew Mellona. Jedná se o příběh výjimečného člověka, který byl schopen během svého života vyniknout v mnoha různých oblastech a vytvořit dnes silně viditelný odkaz, který tu bude i pro budoucí generace. Rozmanitost jeho životního příběhu a úspěchu je velmi inspirativní a zahrnuje vybudování rodinné banky do jedné z nejdůležitějších v Americe, úspěšné investování do nových technologií a průmyslu, čímž umožnil vznik velkých společností (např. Alcoa nebo Gulf Oil). Byl také úspěšným ministrem financí USA, velvyslancem v Anglii i uznávaným filantropem, jehož odkaz dnes přežívá v různých formách včetně Carnegie Mellon univerzity a hlavně Národní galerie umění ve Washingtonu, kterou založil. Pro mě osobně, je největší inspirací životního příběhu Andrew Mellona, ze kterého mohou čerpat také ostatní, právě vybudování Národní galerie umění ve Washingtonu. Andrew Mellon financoval její stavbu, věnoval jí svou sbírku uměleckých děl, kterou shromažďoval desetiletí, a následně ji celou daroval americkému národu. Tímto činem se povznesl nad mnoho ostatních filantropů, protože vytvořil instituci národního rozměru s trvalým odkazem, který tu bude pro mnoho budoucích generací.
Vlastislav Bříza, majitel Koh-i-noor
Alena Müllerová: Muž ve střídavé péči
Doporučuji ke čtení na dovolenou pro pány. Poutavý příběh dvou žen, které se dělí o jednoho muže. Ve finále poučení pro čtenáře, že vše, i v tomto případě, má svůj konec.
Marek Dospiva, šéf Penta Investments
Ivan Sergejevič Turgeněv: Sen a jiné povídky
„K ruským klasikům je dobré se čas od času vrátit. A nejlépe v originále,“ uvedl v dubnu v rozhovoru pro Forbes Marek Dospiva. „Turgeněva mám jako večerní četbu. Na dovolené jsem zatím nebyl, takže nevím, co si vezmu s sebou. Obvykle nestačím přečíst ani všechny časopisy.“
Dominik Feri, politik
Paul Éluard: Nepřerušená poezie
Svým záběrem tématickým a myšlenkovým je ideálním partnerem k jarnímu filozofování. Poezie je vůbec dnes povšechně přehlížená a to je špatně. Považuji ji za koncentrovanou a sytou a hlavně čas, který ušetří čtením nedlouhých básní, pak můžete věnovat na o to zevrubnější přemýšlení o nich.
Taťána le Moigne, šéfka českého Googlu
Lion Feuchtwanger: Židovka z Toleda
Mám rozečtených hned několik knih. Tou první je Židovka z Toleda. Román, který velmi krásně popisuje období křižáckých válek za doby španělského středověku, kdy v Evropě vrcholí střetnutí dvou kultur a dvou náboženství, soužití Arabů se Španěly, soužití muslimského a křesťanského vyznání. Do tohoto soužití dvou náboženství zasahuje však i náboženství třetí – židovství. Historie nám mnohokrát ukázala, že se opakuje. V kontextu dnešní doby a toho, co se v Evropě právě odehrává, mi připadá důležité se v oblasti multikulturního soužití trochu dovzdělat. Román je navíc krásně psaný, a tak si ho po doušcích užívám. Druhou knihou jsou Hovory s TGM. Nesmírně krásné číst o Čechovi takového přesahu, jaký měl TGM. V detailu velmi přesně popsaná doba, ve které TGM vyrůstal. Co mne však velmi baví a nevěděla jsem, byla jeho neskutečná osobní odvaha a bojovnost, kterou projevoval již od mládí, jeho vnitřní síla, která ho vedla a podržela v dobách dobrých i zlých. Byl také velkým obdivovatelem a zastáncem žen, což ho činilo v jeho době velmi výjimečným. Mnohokrát padl a mnohokrát vstal. Měl jasnou vizi, pro kterou celý život pracoval, a tou vizí nebyl on sám, ale tento národ. O kolika z našich politických lídrů toto můžeme říct? Hovory s TGM jsem otevřela poté, co jsem dočetla výbornou knížečku od Zdeňka Mahlera „Ano, Masaryk“ a neméně hodnotnou (alespoň pro mne) publikaci od Milana Machovce „Česká státnost”. No a abychom to trochu odlehčili, mám na nočním stolku milý vánoční dárek od mé sestry, který stvořily dvě talentované krásné české ženy, sestry Geislerovy. Ano, je to „P.S.“ No a dále mám rozečtenou detektivku Dívka v pavoučí síti, což sice už bohužel není Larsson, ale i tak mne to docela baví. Poslední rozečtenou knihou je román světové třídy „Tichá dohoda“ od mého oblíbeného E. Kazana.
Vojtěch Ciml, zakladatel SlidesLive
John Brooks: Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street
Vždy slýcháme, jak rychle se svět mění, nová doba, nové postupy a že nic není jako dřív. Ale při téhle mantře zapomínáme, jak důležité je naslouchat minulosti. Proto mi tahle kniha s téměř půl století starými historkami přijde nesmírně inspirující. A lidé jsou pořád stejní, takže doporučuji k přečtení.
Petr Zelík, majitel sítě obchodů s čajem Oxalis
Sakyong Mipham: Běžící Buddha
Vzhledem k mým častým cestám za čajem do Asie mám i já k východní filozofii velmi blízko. Snad při každé návštěvě pěstitelských zemí jsem se setkal s jejím dotekem a v mém náhledu na život mě velmi inspirovala. Zároveň jsem běžcem – amatérem, který se podobně jako mnoho dalších lidí snaží vnést pravidelný běh do svého života. Sakyong Mipham ve své knize poutavě popisuje spojení buddhistické meditace (bdělé pozornosti, zklidnění mysli) a vytrvalostního běhu, který v mnohém symbolizuje západní snahu po individuálním výkonu. I když řada běžců už samotný běh považuje za meditaci, Sakyong jasně odděluje stránku duchovní (opravdovou meditaci) od fyzické (běh). Kniha se čte jedním dechem a může být inspirativní jak pro sportovce, tak pro duchovně založené lidi. Autor zdůrazňuje, že ke skutečné harmonii osobnosti vede péče o nitro, stejně jako o tělo. Mě osobně velmi příjemně pohladila na duši a bezprostředně vedla k rozhodnutí běhat opravdu pravidelně.
Tomáš Sedláček, ekonom
Bill Bryson: A Short History of Nearly Everything
Krásně napsané dějiny všeho, co se týče našeho poznání. Autor píše o vědě tak krásně, že se kniha čte jako detektivka. Doporučuji pasáž o vodě k vodě – závrať zaručena.
Lukáš Hejlík, herec
Frida Nilsson: Piráti z ledového moře
Mám rád dětské knížky, které rozsekají při předčítání i jejich rodiče. Příběh je o malé Siri, které unesou sestřičku, a ona se jí vydává hledat. Sotva uzvedne pušku, protože je stejně velká jako ona. Příběh autorky, které se říká nová Astrid Lindgrenová, vypráví o tom, proč by byl svět mnohem horším místem, kdyby si na takové zdánlivě beznadějné činy alespoň někteří z nás někdy netroufli. Druhou knížkou je Svévole od Leny Andersson. Švédský striktní román je o filozofce, která se zamiluje do umělce, na kterého má psát posudek. Její zamilovanost nezná mezí a filozofka se chová jako každá jiná osoba, která podlehne této síle. Ideální čtení pro všechny, co se nedokážou vyhrabat z nějakého vztahu.
Michal Šrajer, Chief Happiness Officer Avast
Martin E.P. Seligman: Opravdové štěstí
Knihu Opravdové štěstí by si měl přečíst každý, kdo se chce dozvědět více o zajímavém světě pozitivní psychologie. Její autor je známý americký psycholog, který je často nazýván otcem pozitivní psychologie. A byl to právě on, kdo během svého předsednictví Americké psychologické asociaci prosazoval zaměření také na pozitivní stránky lidské mysli, nejen na léčení jejich chorob. V knize Seligman popisuje řadu zajímavých výzkumů, na kterých se podílel, ale také konkrétní závěry a praktiky, ke kterým s kolegy dospěli a které můžete třeba i vy sami na sobě snadno vyzkoušet.
Jakub Lohniský, Spolumajitel Le Premier
Dan Senor, Saul Singer: Start-Up Nation
Příběh izraelského hospodářského zázraku jsem měl v knihovně pár let a nikdy jsem se k němu pořádně nedostal. A byla to chyba. Tahle kniha spustila můj zájem o Izrael. Je jedno, jestli podnikáte nebo jste zaměstnanec – tohle je 265 stránek plných inspirace, jak v poušti a s nepřáteli všude okolo vybudovat za několik desetiletí fungující stát. Autoři říkají, že Izrael není jen země, že to je určitý způsob myšlení. Když izraelský podnikatel dostane nápad, pustí se do něj ještě tentýž týden. Tahle knížka vám umožní pochopit, proč je na NASDAQ zastoupeno více izraelských firem, než společností z Evropy, Koreje, Japonska, Singapuru, Činy a Indie dohromady. Je také strašně zajímavé dozvědět se o izraelské imigrační politice a jak povinná vojenská služba ovlivňuje kariéry mladých Izraelců. Na konci se ale může dostavit trocha deprese, když si uvědomíte, jak funguje Česko.
Robert Vlach, podnikatelský poradce
Marc Goodman: Future Crimes
Zatím nejlepší kniha, jakou jsem letos četl. Goodman se v ní zabývá kyberzločinem a internetovým podsvětím, počínaje současnými problémy a zneužíváním nastupujících technologií konče. Tahle kniha mi otevřela oči, pokud jde o bezpečnost každodenních technologií, webů či aplikací. Rozhodně doporučuji běžným uživatelům, ale také IT profesionálům, je to parádní knižní jízda na ostří nože!
Tomáš Baránek, nakladatel, Melvil Publishing
Joseph Anton: Vzpomínky
Jedna z knih, které mě v poslední době překvapily. Do první třetiny jsem si myslel, že je to prostě biografie napsaná nějakým novinářem Antonem, který na Salmana Rushdieho vyšťoural kdejakou pikantnost! Velmi poučné čtení o psaní, svobodě a politice; čtení, které zvedá ze židle.
Luděk Sekyra, developer
Hannah Arendt: Vita activa
Zřejmě nejvýznamnější ženská představitelka politického myšlení 20. století napsala mimořádně podnětné a aktuální dílo zejména pro dnešní dobu plnou politického cynismu a xenofobního populismu. Podle autorky je moderní život rozdělen mezi dva světy, veřejný, který je světem „velkých slov a velkých skutků“, ve kterém lze dosáhnout nesmrtelné slávy, a soukromý, který je sférou rodiny, oblastí nutnosti a nerovnosti vyplývající ze souvisejících ekonomických aktivit. Kniha obsahuje řadu originálních postřehů, interpretací a historických paralel a měli by si ji přečíst všichni ti, kdo přemýšlejí o veřejném životě, a zejména ti, kdo by chtěli do něj aktivně vstoupit, aby si uvědomili, jak diametrálně se tento svět svými filozofickými základy liší od podnikatelského světa.
Klára Vytisková, zpěvačka, hudebnice, textařka
Patti Smith: Just Kids
Mám spoustu knih, které mě vtáhly, ale tři jsou pro mě hodně zásadní. První – Jmenuji se Aser Lev, nádherná kniha od Chaima Potoka o klukovi s velkým darem z židovské komunity v newyorském Brooklynu. Druhá je Cit slečny Smilly pro sníh, krásná, severská, citlivá kniha od Petera Hoega. A konečně třetí, Just Kids od Patti Smith o tom, jak se v 70. letech žilo a tvořilo na Manhattanu. Dlouho jsem neměla v ruce tak skvěle napsanou knihu! Před třemi lety mě nakopla k dopsání písniček na moji aktuální desku Home.
Kateřina Kadlecová, CEO výrobce vířivek USSPA
Dave Eggers: Kruh
Na léto si vybírám historické romány a nejraději ty, které jsou zasazené do prostředí, které mám ráda a kam pak mám další důvod se vrátit – jako třeba strhující Katedrála moře (Ildefones Falcones), odehrávající se v mé oblíbené Barceloně, nebo Impresionisté (Sue Roeová), dodávající neznámé životní příběhy známým plátnům plnících pařížské galerie, které jsou mou srdeční záležitostí. Tip mám ale z jiné oblasti, lépe řečeno jiného času – z přítomnosti a vyhlídek na budoucnost. Nedávno jsem četla knihu Kruh (Dave Eggers) a ačkoliv se mi moc nelíbil překlad, určitě stálo za to knížku dočíst a vřele to doporučuji i ostatním. Zejména pro mladé generace by Kruh měl být povinnou četbou. Ta knížka není ani tak inspirace, jako varování. Utvrdila mě v názoru, že je dobré dívat se na přínosy nových technologií kriticky, a to hlavně pro míru jejich zneužitelnosti. Být vždy, všude a se všemi propojen, sdílet sebe a svůj život totiž ve finále znamená vzdávat se své osobní svobody a svého soukromí. Virtuální svět nesmí nahrazovat ten reálný a už vůbec nás nesmí zotročovat. Poměrně depresivní je, že spousta z v knize popsaného „šmírování“ a manipulací už dávno za našeho obdivu a dobrovolné nadšené participace funguje. Tetelíme se nad novými možnostmi a „svobodami“ paradoxně přesně ve chvíli, kdy je fakticky odevzdáváme „velkému bratrovi“.
Dušan Murčo, country manager Martinus.cz
Já jsem Zlatan Ibrahimovič
„Cože? To mám číst biografii toho nafoukaného egocentrika?“ Přesně tak! Pokud chcete dovolenou prožít bez složité byznysové literatury, ale přitom si z knihy něco odnést a sportovci pro vás nejsou velká neznámá, sáhněte po Zlatanovi. Překvapí vás. Jeho upřímná, jednoduchá (rozuměj čtivá) zpověď vás dostane. Poznáte člověka, který vyrůstal v ghettu, který vše, na co sáhne, dělá na 110%, který je špičkovým lídrem a se kterým každý tým, jehož byl součástí, přešel na vítěznou vlnu. Seznamte se, Zlatan Ibrahimovič.