Když přemýšlíme o návycích, které nás dělají lepší, četba zde bude figurovat na předních příčkách. Samozřejmě, odborné publikace, životopisy, historické knihy či literatura faktu jsou skvělými pomocníky v rozšíření obzorů.
Ale podle studie vědců Keitha Oatleye a Raymonda Mara z univerzity v Yorku existuje prokazatelná souvztažnost mezi čtením beletrie a poezie a procvičováním emoční inteligence.
Takzvaná krásná literatura tříbí také naš schopnost se vyjadřovat, nacházet inovativní řešení i lépe se vcítit do emocí druhých. Důvod, proč příběhy či lyrické verše odmítáme, může být strach, že tak budeme jen odpočívat, místo toho, abychom se něco nového naučili.
Nyní už ale víte, že zábava, kterou zažíváte při tom, když se ponoříte do fiktivního světa, vám zároveň může pomoci ve vaší kariéře i osobním životě. Zkrátka, win-win situace, jak má být.
7 knih, které teď stojí za vaši pozornost
Anna Burns: Mlíkař
Intimní, napínavé, děsivé a místy až vtipné čtení v příběhu, který získal v roce 2018 prestižní Man Bookerovu cenu. Odehrává se v sedmdesátých letech minulého století v Severním Irsku, v dobách nepokojů. Ústřední postavou je mladá dívka, která je pronásledována starším mužem.
Enrique Álvaro: Náhlá smrt
Během jednoho tenisového zápasu se převypráví dějiny, které stály na úsvitu moderní doby i její současné krize. Soupeři jsou italský malíř Caravaggio a španělský spisovatel Francisco de Quevedo. Míček, kterým hrají, je utkán z vlasů Anny Boleynové, ženy anglického krále Jindřicha VIII., který jí nechal setnout hlavu. Caravaggio a Quevedo sehrají tři sety, během kterých se míček odrazí k různým historickým událostem.
Petra Soukupová: Věci, na které nastal čas
Na novou knihu jedné z nejtalentovanějších českých spisovatelek současnosti se netrpělivě čekalo. Dokáže o vztazích a emočních propletencích svých hrdinů psát natolik neprvoplánově, že zaujmou i svátečního čtenáře beletrie.
Scarlett Thomas: Oligarchie
Podívejte se do zákulisí prestižní britské internátní školy, kde studují dcery britských oligarchů. Satira o snobství, posedlosti a úzkosti bohatých je vystavěna zábavným a inteligentním způsobem a oslovuje čtenáře po celém světě. Kniha mladé anglické spisovatelky Scarlett Thomas byla přeložena do 25 jazyků.
Tomáš Coufal, Tomáš Miklica, Daniel Poláček a Martin Toman: Google poezie
Tato kniha je náplastí humoru na den, kdy se vůbec nic nedaří. Jedná se o výrazy z našeptávače Google během vyhledávání, které mohou tvořit absurdní i vtipné básně.
Takis Würger: Stella
Milostný román, do kterého je vpletený málo známý, nicméně velmi dramatický osud berlínské Židovky a spolupracovnice gestapa Stelly Goldschlag, způsobil v sousedním Německu velké pozdvižení. Autorem knihy je novinář Takis Würger. Tomu je na jedné straně vyčítáno, že použil do beletrie skutečnou postavu, která byla obětí i pomocnicí nacistické okupace, na straně druhé je vzýván pro svůj literární talent.
Antoine de Saint-Exupéry a Jindra Eliáš: Malé principál
Legendární kniha, která byla přeložena do více než 300 jazyků a dialektů, má nyní i svou verzi v brněnském hantecu. Začíná tedy slovy „Kemo, ufachči mně malýho békavýho“ a napsal ji moderátor a DJ Jindra Eliáš. Pokud hantec neznáte, máte šanci tento jedinečný dialekt, na kterém se podílela například hanácká nářečí češtiny, argot, němčina, romština nebo jidiš, poznat opravdu pohádkovou formou.